➜ Tytuł: Godzina śródziemnomorska
➜ Autor: Jarosław Mikołajewski
➜ Ilustracje: Joanna Gębal
➜ Wydawnictwo: Słowne Młode
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Czego bogowie mogliby uczyć się od ludzi? Czego ludzie mogą uczyć się od bohaterów z mitologii greckiej? Co Zeus, Antygona, Demeter lub Ikar mogą powiedzieć współczesnym czytelnikom? Czy ich historie dalej trafią w czułe struny?
Książka do chłonięcia wszystkimi zmysłami
Zanurzając się w ostatnią nowość od Wydawnictwa Słowne Młode, która jest jednocześnie częścią cyklu ,,Dobre pióro”, miałam wrażenie, że chłonę spektakl teatralny. Począwszy od prowadzenia ,,aktorów”, narracji, wprowadzania kolejnych postaci do fabuły. Wszystkie te elementy sprawiały, że nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że ,,Godzina śródziemnomorska” byłaby świetnym spektaklem! I wiecie co? Miałam nosa!
Okazało się, że test, który mamy teraz okazję czytać, początkowo został napisany na prośbę Biblioteki Narodowej. Jego adaptacja w reżyserii Tomasza Cyza miała premierę sceniczną 30 czerwca 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej Polskiej i… niestety, póki co nic o spektaklu więcej nie wiadomo. Być może na skutek sukcesu tego wydania, uda się jeszcze przywrócić tekst na deski teatru.
Twórcy Godziny śródziemnomorskiej
Autorem ,,Godziny śródziemnomorskiej” jest Jarosław Mikołajewski, ceniony poeta, pisarz, eseista, tłumacz i oczywiście autor książek dla dzieci. Wielokrotnie nagradzany – zarówno w Polsce jest i na świecie. Jego książkami, które możecie kojarzyć są np.:
- Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór,
- Kuferek Adama Mickiewicza,
- Wędrówka Nabu,
- tłumaczenie jednego z najpiękniejszych wydań Pinokio. Historia pajacyka,
- tłumaczenie Był sobie dwa razy baron Lamberto.
,,Godzina śródziemnomorska” powstała w duecie z artystką Joanną Gębal. I o ile muszę przyznać, że ilustracje wewnątrz książki są świetne (szczególnie do gustu przypadła mi ta z wizerunkiem cyklopa na krwistoczerwonym tle), to sama okładka nie do końca odzwierciedla wnętrze. A czego może się tam spodziewać?
Mitologia grecka w nietypowym wydaniu
Głównymi bohaterami jest Poetka oraz Dziennikarz – współczesne postacie, które przypadkiem spotykają się nad brzegiem morza na spacerze. Nie jest jednak tajemnicą, że pierwszoplanowym motywem książki jest właśnie mitologia grecka.
Autor wplata kolejne postacie w sposób, jakby robił o nich reportaż. Można nawet powiedzieć, że ,,Godzina śródziemnomorska” jest swego rodzaju spowiedzią Zeusa, Hery, Hefajstosa czy Hadesa. To połączenie współczesnego punktu widzenia z historiami znanymi od setek lat.
– Rozejrzyj się, Dziennikarzu, a zobaczysz, ile jest wokół narcyzów. Odyseusz tonie, a oni: ,,Och, jak mi ciężko, że on tonie… Jaki ja jestem nieszczęśliwy, że on utonął… Biedny ja, że on zginął…”.
Jarosław Mikołajewski, Godzina śródziemnomorska, str. 53
Co najważniejszego ma człowiek?
Obok jednak tych ponadczasowych opowieści, autor wychodzi z pewną istotną tezą. Cała narracja ,,Godziny śródziemnomorskiej” zmierza do wielkiego finału. Zanim jednak docieramy do clue, jesteśmy świadkami pewnych zdarzeń. To one mają potwierdzać jak ważne dla bycia człowiekiem jest empatia, współczucie, pomoc, solidarność. To piękne podsumowanie, które warto żeby zostało z czytelnikami na dłużej.
Polecam ,,Godzinę śródziemnomorską” każdemu powyżej 13 roku życia (także dorosłym!). To ciekawa koncepcja ukazania mitów w jeszcze inny, nowy sposób.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/godzina-srodziemnomorska/