Prawdziwi przyjaciele – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Prawdziwi przyjaciele
Autorka: Salina Yoon
Ilustracje: Salina Yoon
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawnictwo: Czytalisek
Rok wydania: 2022
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Każdy z nas jest indywidualnością. Jedni mniej, drudzy bardziej – różnimy się od siebie i to czyni świat ciekawszym. Kiedy jednak dziecko zdecydowanie odstaje od rówieśników, może czuć się samotne i nierozumiane. Co robić, żeby go wesprzeć? Jak pokazać mu, że niezależnie od tego kim jesteśmy, zawsze mamy szansę spotkać prawdziwego przyjaciela?

,,Prawdziwi przyjaciele” to autorska książka Saliny Yoon – południowokoreańskiej, wielokrotnie nagradzanej artystki, która ma na swoim koncie niemal dwieście zilustrowanych pozycji dla najmłodszych czytelników.

Kim jest Dennis?

Ta pozycja obrazkowa opowiada historię chłopca o imieniu Dennis. Choć pod wieloma względami nie różnił się on od swoich rówieśników, miał pewne cechy, które sprawiały, że trudno było mu znaleźć kogoś, kto go zrozumie. Dennis był mimem, czyli nie mówił, ale odgrywał rozmaite sceny. Jego sposobem komunikacji było pokazywanie oraz gesty. A znakiem charakterystycznym – czarno-biały, pasiasty strój, melonik i pomalowana na biało twarz.

Pod wieloma względami Dennis przypomina mi inną bohaterkę, co prawda komiksową i z opowieści dla starszych dzieci, ale jednak – ,,Emilka Sza. Jak wiele to nic?”.

Początek czegoś nowego

Chłopiec, choć świetnie sobie rządził z wyrażaniem siebie i dobrze czuł się ze sobą, nie potrafił odnaleźć bratniej duszy. Pewnego dnia jednak, zupełnie przypadkiem, Dennis poznaje Joy (które imię choć popularne, można przetłumaczyć jako radość) i wtedy wszystko się zmienia. 

Okazuje się, że to, co dotychczas przynosiło mu szczęście w pojedynkę – dzielone z drugą osobą, daje jeszcze więcej frajdy! Mało tego! Kiedy ma się przyjaciela i jest się przepełnionym radością, przestaje się być… niewidzialnym.

Wypełnianie wrażliwością

,,Prawdziwi przyjaciele” to urocza, obrazkowa książka, w której tekst ograniczony jest do minimum. Tutaj pierwsze skrzypce grają zdecydowanie ilustracje – zachowane w klimacie retro, bardzo poetyckie i ponadczasowe. 

Pozycja, choć nie daje żadnych wskazówek i raczej namawia do uzbrojenia się w cierpliwość, wypełniona jest wrażliwością. Pozwala czytelnikom dostrzec punkt widzenia nierozumianego przez innych chłopca, współczuć mu i kibicować w poszukiwaniu szczęścia. Książka daje nadzieję na to, że każdy może poznać kogoś, kto będzie dobrze go rozumiał.

Polecam ,,Prawdziwi przyjaciele” dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://czytalisek.pl/ksiazki/prawdziwi-przyjaciele-salina-yoon,prprzy.htm#format/d


Poprzedni wpis
Podróże z pazurem. W objęciach pasatów – recenzja komiksu
Następny wpis
Godzina śródziemnomorska – recenzja książki
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Czytalisek, indywidualizm, indywidualność, książka obrazkowa, książki dla dzieci, literatura dziecięca, Marta Duda - Gryc, Prawdziwi przyjaciele, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Salina Yoon, samotność, Wydawnictwo Czytalisek

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja