Pinokio. Historia pajacyka – najpiękniejsze wydanie

Tytuł: Pinokio. Historia pajacyka

Autor: Carlo Collodi

Ilustracje: Roberto Innocenti

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2011

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Pinokio to jedna z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych postaci literatury dziecięcej. Krnąbrny pajacyk, który nie słuchał dorosłych i ciągle wpadał w jakieś tarapaty, stał się postacią ikoniczną. Nie ma chyba dorosłego czy dziecka, które by o nim jeszcze nie słyszało.

Często pytacie mnie o jakieś polecane wydania książek z działu klasyki. Nie zawsze jestem w stanie coś polecić, bo czuję, że żadne z obecnie dostępnych nie jest wystarczająco dobre. W przypadku Pinokia jednak znalazłam pozycję, którą mogę zarekomendować z czystym sumieniem!

,,Pinokio. Historia pajacyka” to niezwykle pięknie wydana, tłumaczona z oryginału przez Jarosława Mikołajewskiego książka dla osób w każdym wieku!

Nie znajdziecie w niej skróconej treści, ułagodzonych wyrażeń czy fabuły. To pozycja, która wiernie przedstawia XIX-wieczną opowiastkę, spisaną w 36 rozdziałach przez Carlo Collodiego.  Co ciekawe, tekst został poprzedzony krótkim biogramem autora, dzięki czemu sama historia dostała większych rumieńców i stała się bardziej wielowymiarowa.

Muszę przyznać, że z ogromnym wzruszeniem podeszłam do lektury Pinokia. Wychowana przede wszystkim na disnejowskiej wersji tej bajki, pamiętałam wiele wątków z historii zupełnie inaczej. Sztandarowym przykładem pewnie będzie tutaj wieloryb, w którego brzuchu spotykają się po latach Pinokio oraz Geppetto. W wersji oryginalnej był to rekin, co też doskonale widać na pięknych ilustracjach z lat powojennych Roberto Innocentiego. Trzeba przyznać, że realistyczne ujęcie tematu i przedstawienie obrazów z dużą ilością detali robi na czytelniku ogromne wrażenie.

Wracając jednak do kwestii różnic – tymi najbardziej zauważalnymi są jednak odrobinę większa brutalność i bezpośredniość. Zapewne znane są oryginalne wersje baśni sprzed setek lat, w których nie bawiono się w konwenanse. Bajki te miały nieść konkretne przesłania – miały przestrzegać, uczyć i wychowywać. 

Oryginalna wersja ,,Pinokia” także jest taka, dlatego być może nie powinna być lekturą dla dzieci szczególnie małych czy wrażliwych. Czytanie jej jednak z rezolutnym kilkulatkiem, a następnie wspólne omawianie poszczególnych rozdziałów, może okazać się niezwykle wartościowe i ciekawe. 

,,Pinokio. Historia pajacyka” to książka wybitna pod wieloma względami. Uważam, że każdy miłośnik literatury powinien mieć ten akurat egzemplarz na swojej półce. Nie jest to tylko moje zdanie – ,,New Yorker” uznał go za najpiękniejszą edycję tej bajki, jaką widział świat. 

Książkę w dobrej cenie można kupić tutaj: KLIK

Poprzedni wpis
Szym Pansik nie śpi całą noc – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Śledztwa Enoli Holmes. Zagadka wachlarza. Tom 4 – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2011, blog książkowy, Carlo Collodi, Jarosław Mikołajewski, klasyka literatury, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, książki na prezent, Media Rodzina, najładniejsze wydanie Pinokia, Pinokio, Pinokio na prezent, Pinokio. Historia pajacyka, recenzje książek, Roberto Innocenti, Wydawnictwo Media Rodzina

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja