Pinokio. Historia pajacyka – najpiękniejsze wydanie

Tytuł: Pinokio. Historia pajacyka

Autor: Carlo Collodi

Ilustracje: Roberto Innocenti

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2011

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Pinokio to jedna z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych postaci literatury dziecięcej. Krnąbrny pajacyk, który nie słuchał dorosłych i ciągle wpadał w jakieś tarapaty, stał się postacią ikoniczną. Nie ma chyba dorosłego czy dziecka, które by o nim jeszcze nie słyszało.

Często pytacie mnie o jakieś polecane wydania książek z działu klasyki. Nie zawsze jestem w stanie coś polecić, bo czuję, że żadne z obecnie dostępnych nie jest wystarczająco dobre. W przypadku Pinokia jednak znalazłam pozycję, którą mogę zarekomendować z czystym sumieniem!

,,Pinokio. Historia pajacyka” to niezwykle pięknie wydana, tłumaczona z oryginału przez Jarosława Mikołajewskiego książka dla osób w każdym wieku!

Nie znajdziecie w niej skróconej treści, ułagodzonych wyrażeń czy fabuły. To pozycja, która wiernie przedstawia XIX-wieczną opowiastkę, spisaną w 36 rozdziałach przez Carlo Collodiego.  Co ciekawe, tekst został poprzedzony krótkim biogramem autora, dzięki czemu sama historia dostała większych rumieńców i stała się bardziej wielowymiarowa.

Muszę przyznać, że z ogromnym wzruszeniem podeszłam do lektury Pinokia. Wychowana przede wszystkim na disnejowskiej wersji tej bajki, pamiętałam wiele wątków z historii zupełnie inaczej. Sztandarowym przykładem pewnie będzie tutaj wieloryb, w którego brzuchu spotykają się po latach Pinokio oraz Geppetto. W wersji oryginalnej był to rekin, co też doskonale widać na pięknych ilustracjach z lat powojennych Roberto Innocentiego. Trzeba przyznać, że realistyczne ujęcie tematu i przedstawienie obrazów z dużą ilością detali robi na czytelniku ogromne wrażenie.

Wracając jednak do kwestii różnic – tymi najbardziej zauważalnymi są jednak odrobinę większa brutalność i bezpośredniość. Zapewne znane są oryginalne wersje baśni sprzed setek lat, w których nie bawiono się w konwenanse. Bajki te miały nieść konkretne przesłania – miały przestrzegać, uczyć i wychowywać. 

Oryginalna wersja ,,Pinokia” także jest taka, dlatego być może nie powinna być lekturą dla dzieci szczególnie małych czy wrażliwych. Czytanie jej jednak z rezolutnym kilkulatkiem, a następnie wspólne omawianie poszczególnych rozdziałów, może okazać się niezwykle wartościowe i ciekawe. 

,,Pinokio. Historia pajacyka” to książka wybitna pod wieloma względami. Uważam, że każdy miłośnik literatury powinien mieć ten akurat egzemplarz na swojej półce. Nie jest to tylko moje zdanie – ,,New Yorker” uznał go za najpiękniejszą edycję tej bajki, jaką widział świat. 

Książkę w dobrej cenie można kupić tutaj: KLIK

Poprzedni wpis
Szym Pansik nie śpi całą noc – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Śledztwa Enoli Holmes. Zagadka wachlarza. Tom 4 – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja