Być może zastanawiacie się, co to za dziwna unia książek na jednym bajkochłonkowym zdjęciu. Choć na pierwszy rzut oka nie mają one ze sobą nic wspólnego, to po moim wyjaśnieniu, powinno być wszystko jasne. Otóż, każdy z prezentowanych tytułów można znaleźć na stronie księgarni Gandalf.com.pl – partnera tego artykułu.
A dodatkowo, wszystkie obecne tutaj książki to lektury na które od dawna już polowałam. Czy któraś mnie rozczarowała, zaskoczyła, a może znudziła? Sprawdźmy to!
➜ Tytuł: Tata
➜ Autorka: Hélene Delforge
➜ Ilustracje: Quentin Gréban
➜ Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski, Magdalena Mikołajewska
➜ Wydawnictwo: Media Rodzina
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Tata – książka dla dzieci czy dorosłych?
Lekko po terminie, bo Dzień Ojca był chwilę temu, sięgam po książkę, której autorów dobrze znam. Kilka lat temu ukazała się pozycja ,,Mama” z równie poetyckim tekstem Helene Delforge oraz ilustracjami Quentina Grebana. Już przy tamtej pozycji pojawiły się zarzuty, że nie do końca jest to książka dla dzieci, ponieważ bardziej prezentuje punkt widzenia rodzica. Jak jest w przypadku ,,Taty”?
Stety-niestety, podobnie. W ,,Tacie” zawarte zostały głosy mężczyzn, ojców doświadczonych i początkujących, pogubionych, niepewnych, ale i zakochanych do szaleństwa w swoich dzieciach. Mężczyzn w różnym wieku, z różnych krajów oraz kultur.
,,Tata” wzrusza i wyciska łzy, zachwyca ilustracjami. Czasami odnosi się do banałów, ale konsekwentnie opowiada z zaangażowaniem oraz natchnieniem o tacierzyństwie. Jeżeli więc chcecie sprawić jakiemuś świeżo upieczonemu tacie prezent lub docenić obecność własnego ojca – podarujcie mu egzemplarz ,,Taty”. Jeżeli ma w sobie choć niewielkie pokłady wrażliwości, z pewnością doceni Wasz gest.
,,Tata” dostępny oczywiście w księgarni Gandal.com.pl
➜ Tytuł: Litery. Nauka czytania
➜ Autorzy: Ewa i Feliks Przyłubscy
➜ Ilustracje: Mieczysław Kwacz
➜ Wydawnictwo: WSiP
➜ Rok wydania: 2022 (1999)
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Litery. Nauka czytania – czyli mój elementarz
Pewnie wiele osób już nie pamięta, z jakiego elementarza uczyło się w szkole pierwszych wyrazów. Ja zapamiętałam, ale na skutek różnych zawirowań losu, mój egzemplarz zniknął z domu. Pamiętam, że miał płócienną okładkę, dość duży format i bardzo go lubiłam.
Po latach, szczególnie kiedy zaczęłam zajmować się literaturą dziecięcą, chciałam go odzyskać (niekoniecznie mój oryginalny, ale po prostu to samo wydanie). Niestety nie było ono dostępne. Dopiero ostatnio (w 2022 roku) nakładem WSiP ukazał się kolejny reprint dwudziestego piątego wydania z 1999 roku.
Skąd ten sentyment? Prawdopodobnie także ze względu na ilustracje Mieczysława Kwacza. Choć możliwe, że mam po prostu słabość do elementarzy, bo w kolekcji posiadam również:
- Elementarz do nauki pisania i czytania ułożony według metody nauki pisania Ewy Landowskiej (wiersze Izabela Barankiewicz) z ilustracjami Kamili Piazza,
- Elementarz Mariana Falskiego z ilustracjami Jerzego Karolaka.
Czy ,,Litery. Nauka czytania” dobrze się zestarzał?
Pod kątem ilustracji niezmiennie zachwyca. Te obrazki są ponadczasowe. Co do treści kultowe zdanie: ,,Lata osa koło nosa” zostanie zapamiętane na zawsze, choć nie jestem pewna czy powinno zostać utrwalane stereotypowe postrzeganie dziewczynek i chłopców. Dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy budują modele samolotów. Jeżeli jednak ten przekaz zostanie odpowiednio złagodzony innymi książkami i opatrzony odpowiednim komentarzem, uważam że po ,,Litery. Nauka czytania” można dalej śmiało sięgać w edukacji domowej.
Elementarz do odnalezienia na stronie księgarni.
➜ Tytuł: O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne
➜ Autor: Timothy Snyder
➜ Ilustracje: Nora Krug
➜ Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
➜ Wydawnictwo: Znak
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór
,,Jedna z najważniejszych książek ostatnich lat” – głosi blurb na tylnej okładce. ,,O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne” to pozycja Timothy’ego Snydera z niezwykłymi obrazkami Nory Krug. Autorem jest znany amerykański historyk oraz profesor Uniwersytetu Yale (jak podaje wikipedia), który lwią część swojej pracy poświecił na zgłębianie m.in. dziejów Polski.
Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z tytułem tej książki, bardzo mi się spodobał. Uważam, że czy to w szkole czy w domu zbyt często uczy się dzieci posłuszeństwa wszelkim kosztem. Od małego powtarza, że bez względu na wszystko trzeba się zgadzać ze starszymi. Moim zdaniem to bujda na resorach i osobiście wolałabym, żeby zachęcać dzieciaki do samodzielnego myślenia oraz poddawania wszystkiego w wątpliwość, niż ślepego zgadzania się tylko ze względu na pesel drugiej osoby.
,,O tyranii” porusza wiele trudnych i wymagających, ale niezwykle potrzebnych zagadnień. To bogate źródło wiedzy historycznej oraz informacji dotyczących współczesności, przedstawionych dzięki analitycznemu patrzeniu na świat autora. To niezwykle rozwijająca lektura, którą polecam nieco starszym odbiorcom, powyżej 16 roku życia.
,,O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór” do dostania w księgarni Gandalf.com.pl