Książki, które warto znać – współpraca z Gandalf.com.pl

Być może zastanawiacie się, co to za dziwna unia książek na jednym bajkochłonkowym zdjęciu. Choć na pierwszy rzut oka nie mają one ze sobą nic wspólnego, to po moim wyjaśnieniu, powinno być wszystko jasne. Otóż, każdy z prezentowanych tytułów można znaleźć na stronie księgarni Gandalf.com.pl – partnera tego artykułu.

A dodatkowo, wszystkie obecne tutaj książki to lektury na które od dawna już polowałam. Czy któraś mnie rozczarowała, zaskoczyła, a może znudziła? Sprawdźmy to!

Tytuł: Tata
 Autorka: Hélene Delforge
 Ilustracje: Quentin Gréban
 Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski, Magdalena Mikołajewska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Tata – książka dla dzieci czy dorosłych?

Lekko po terminie, bo Dzień Ojca był chwilę temu, sięgam po książkę, której autorów dobrze znam. Kilka lat temu ukazała się pozycja ,,Mama” z równie poetyckim tekstem Helene Delforge oraz ilustracjami Quentina Grebana. Już przy tamtej pozycji pojawiły się zarzuty, że nie do końca jest to książka dla dzieci, ponieważ bardziej prezentuje punkt widzenia rodzica. Jak jest w przypadku ,,Taty”?

Stety-niestety, podobnie. W ,,Tacie” zawarte zostały głosy mężczyzn, ojców doświadczonych i początkujących, pogubionych, niepewnych, ale i zakochanych do szaleństwa w swoich dzieciach. Mężczyzn w różnym wieku, z różnych krajów oraz kultur. 

,,Tata” wzrusza i wyciska łzy, zachwyca ilustracjami. Czasami odnosi się do banałów, ale konsekwentnie opowiada z zaangażowaniem oraz natchnieniem o tacierzyństwie. Jeżeli więc chcecie sprawić jakiemuś świeżo upieczonemu tacie prezent lub docenić obecność własnego ojca – podarujcie mu egzemplarz ,,Taty”. Jeżeli ma w sobie choć niewielkie pokłady wrażliwości, z pewnością doceni Wasz gest.

,,Tata” dostępny oczywiście w księgarni Gandal.com.pl 

Tytuł: Litery. Nauka czytania
 Autorzy: Ewa i Feliks Przyłubscy
 Ilustracje: Mieczysław Kwacz

Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania: 2022 (1999)

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Litery. Nauka czytania – czyli mój elementarz

Pewnie wiele osób już nie pamięta, z jakiego elementarza uczyło się w szkole pierwszych wyrazów. Ja zapamiętałam, ale na skutek różnych zawirowań losu, mój egzemplarz zniknął z domu. Pamiętam, że miał płócienną okładkę, dość duży format i bardzo go lubiłam.

Po latach, szczególnie kiedy zaczęłam zajmować się literaturą dziecięcą, chciałam go odzyskać (niekoniecznie mój oryginalny, ale po prostu to samo wydanie). Niestety nie było ono dostępne. Dopiero ostatnio (w 2022 roku) nakładem WSiP ukazał się kolejny reprint dwudziestego piątego wydania z 1999 roku.

Skąd ten sentyment? Prawdopodobnie także ze względu na ilustracje Mieczysława Kwacza. Choć możliwe, że mam po prostu słabość do elementarzy, bo w kolekcji posiadam również:

Czy ,,Litery. Nauka czytania” dobrze się zestarzał? 

Pod kątem ilustracji niezmiennie zachwyca. Te obrazki są ponadczasowe. Co do treści kultowe zdanie: ,,Lata osa koło nosa” zostanie zapamiętane na zawsze, choć nie jestem pewna czy powinno zostać utrwalane stereotypowe postrzeganie dziewczynek i chłopców. Dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy budują modele samolotów. Jeżeli jednak ten przekaz zostanie odpowiednio złagodzony innymi książkami i opatrzony odpowiednim komentarzem, uważam że po ,,Litery. Nauka czytania” można dalej śmiało sięgać w edukacji domowej.

Elementarz do odnalezienia na stronie księgarni. 

Tytuł: O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne
 Autor: Timothy Snyder
 Ilustracje: Nora Krug
 Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór

,,Jedna z najważniejszych książek ostatnich lat” – głosi blurb na tylnej okładce. ,,O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne” to pozycja Timothy’ego Snydera z niezwykłymi obrazkami Nory Krug. Autorem jest znany amerykański historyk oraz profesor Uniwersytetu Yale (jak podaje wikipedia), który lwią część swojej pracy poświecił na zgłębianie m.in. dziejów Polski.

Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z tytułem tej książki, bardzo mi się spodobał. Uważam, że czy to w szkole czy w domu zbyt często uczy się dzieci posłuszeństwa wszelkim kosztem. Od małego powtarza, że bez względu na wszystko trzeba się zgadzać ze starszymi. Moim zdaniem to bujda na resorach i osobiście wolałabym, żeby zachęcać dzieciaki do samodzielnego myślenia oraz poddawania wszystkiego w wątpliwość, niż ślepego zgadzania się tylko ze względu na pesel drugiej osoby.

,,O tyranii” porusza wiele trudnych i wymagających, ale niezwykle potrzebnych zagadnień. To bogate źródło wiedzy historycznej oraz informacji dotyczących współczesności, przedstawionych dzięki analitycznemu patrzeniu na świat autora. To niezwykle rozwijająca lektura, którą polecam nieco starszym odbiorcom, powyżej 16 roku życia.

,,O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór” do dostania w księgarni Gandalf.com.pl

Poprzedni wpis
Delisie. Apetyt na sukces. Tom 3 – recenzja komiksu
Następny wpis
Pola – recenzja nowej serii książek dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, 2023, Bartłomiej Pietrzyk, blog książkowy, Dzień Ojca, elementarz, Ewa i Feliks Przyłubscy, Gandalf, Gandalf.com.pl, Hélene Delforge, Jarosław Mikołajewski, książki dla dzieci, księgarnia Gandalf, Litery. Nauka czytania, Magdalena Mikołajewska, Media Rodzina, Mieczysław Kwacz, Nora Krug, O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór, O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. Wydanie graficzne, poezja, Quentin Gréban, recenzje książek, tacierzyństwo, tata, Timothy Snyder, WSiP, Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Znak, znak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja