Elementarz do nauki pisania i czytania – recenzja

Tytuły: Elementarz do nauki pisania i czytania, ułożony według metody nauki pisania, Podręcznik do nauczania pisma szkolnego dla nauczycieli i rodziców, Zeszyt ćwiczeń 1+2 dla nauczycieli, rodziców i dzieci
Autorka: Ewa Landowska
Wiersze: Izabela Barankiewicz
Ilustracje: Kamila Piazza
Wydawnictwo: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Współcześnie elementarze kojarzą się niemal wyłącznie tylko z nauką czytania. To dzięki nim dziecko poznaje litery, uczy się je rozróżniać i składać w sylaby, a w końcu w wyrazy oraz całe zdania.

Nie mniej jednak istotną umiejętnością jak czytanie, jest także zdolność pięknego pisania. We współczesnych elementarzach najczęściej pojawiają się drukowane teksty. Miejsca poświęconego pisanym literom jest niewiele. Nauczyciele – i przede wszystkim program nauczania nie przewidują wystarczająco dużo czasu na kaligrafię, której edukacja (według autorki Ewy Landowskiej ze Wstępu do recenzowanej tutaj książki) powinna trwać około sześciu lat.

 

,,Elementarz do nauki pisania i czytania ułożony według metody nauki pisania” zapełnia tę lukę, skupiając się przede wszystkim na oferowaniu możliwości pięknego stawiania liter w sposób możliwie najbardziej intuicyjny i prosty. Co ważne – elementarz ten nie jest polecany dzieciom, które zupełnie nie znają liter. Może być on kolejnym krokiem podczas nauki czytania. Dobrze wprowadzić go także podczas trwających już lekcji poznawania liter.

 

Książka ukazała się nakładem Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów i prezentuje się niczym małe dzieło sztuki! Posiada płócienny grzbiet, jest dużego formatu i została wydrukowana na papierze o wysokiej gramaturze oraz fantastycznej jakości (inną zachwycającą książką tego Wydawnictwa oraz tej autorki jest ,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie” – wystarczy kliknąć w tytuł, żeby przenieść się do recenzji).

,,Elementarz do nauki pisania i czytania” został pomyślany pod kątem liter – od najłatwiejszych do najtrudniejszych w ich stawianiu. Każdej poświęcono dwie pełne rozkładówki, na których pojawia się (najczęściej) w przykładzie zwierzęcia lub rzeczy oraz imienia rozpoczynających się na daną literę, np. iguana Izabela, łoś Łukasz, ryś Ryszard czy norka Natalia. Kolejne strony to rymowane teksty Izabeli Barankiewicz zapisane na dwa sposoby – literami pisanymi oraz drukowanymi.

Dodatkowo każdą rozkładówkę zdobią piękne, artystyczne ilustracje Kamili Piazzy. 

 

Muszę przyznać, że to imponująca pod względem włożonej pracy książka, która nie dość, że spełnia swoje zadanie, to dodatkowo cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. Nadanie imion zwierzęcym bohaterom okazało się pod wieloma względami bardzo dobrym pomysłem! Oprócz kwestii praktycznych, dzieci dowiadują się przyrodniczych ciekawostek, jednocześnie czując, że biorą udział w fabularnej przygodzie.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/elementarz/1646-elementarz-do-nauki-pisania-i-czytania-ulozony-wedlug-metody-nauki-pisania-9788382050349.html


 

Jeżeli chcecie jako rodzic samodzielnie kształcić dzieci w tym kierunku, ale obawiacie się jednak, że możecie nie udać się Wam stanąć na wysokości zadania – autorka przygotowała dużą pomoc.

Razem z ,,Elementarzem do nauki pisania i czytania” wydano także ,,Podręcznik do nauczania pisma szkolnego dla nauczycieli i rodziców” oraz dwa praktyczne zeszyty ćwiczeń.

 

W podręczniku Ewa Landowska tłumaczy, skąd wzięła się w niej potrzeba stworzenia takich książek oraz dlaczego:

(…) ludzie kiedyś pisali piękniej? Co takiego stało się, że nie potrafimy dziś pisać ładnie i czytelnie?

We wstępie opowiada o kaligrafii, o zdobywaniu doświadczenia, porównywaniu stylów z różnych krajów oraz różnych czasów, żeby uzasadnić swój finalny wybór, zastosowany w książkach z tej serii.

Z tej pozycji dowiemy się także m.in. jakie przybory do pisania będą potrzebne, jak należy trzymać pióro oraz czym są rytmy, światła, kreski rzutowe czy linia środkowa.

,,Podręcznik do nauczenia pisma szkolnego dla nauczycieli i rodziców” może być więc nieocenioną pomocą w przypadku pracy z ,,Elementarzem”, ale także po prostu bogatym źródłem wiedzy na temat kaligrafii dla każdego.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/elementarz/1655-podrecznik-do-elementarza-9788382050356.html

 

Z kolei ,,Zeszyt ćwiczeń 1/2 dla nauczycieli, rodziców i dzieci” to pozycje dodatkowe, które w ładnej formie oferują zadania do stymulowania rozwoju motoryki ręki. Każdej literze nie poświęcono jest zbyt dużo miejsca, dlatego i tak polecam zaopatrzyć się w liniuszki, na których już bez ograniczeń będzie można ćwiczyć daną literę, ich zbitki lub wyrazy. 

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/elementarz/1657-zeszyty-cwiczen-do-elementarza-1-i-2-97883123457.html

 

Polecam całą serię rodzicom, nauczycielom, ale także tym dorosłym, którzy dla własnej przyjemności, chcieliby wkroczyć na ścieżki kaligrafii!

Poprzedni wpis
Pomelo i wielka przygoda – recenzja
Następny wpis
Wkrętośrubek – recenzja
Tags: blog książkowy, edukacja domowa, elementarz, Elementarz do nauki pisania i czytania, Ewa Landowska, Izabela Barankiewicz, kaligrafia, Kamila Piazza, książki dla dzieci, książki dla nauczycieli, książki do edukacji domowej, książki do nauki czytania, książki do nauki pisania, nauka czytania, nauka pisania, Podręcznik do nauczania pisma, recenzje książek, Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów

4 komentarze. Zostaw komentarz

 • Dziękuję za tak szczegółową recenzję ☺️ zawsze czytam je do porannej kawy i dzień od razu staje się lepszy ❤️

  Odpowiedz
 • Mam cały komplet i uwielbiam. Przepięknie wydany. Wiersze są super. Zobaczymy jak córa z pisaniem sobie poradzi. A sama chce poprawic sobie swoje pismo;)

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   6 lutego 2022 23:40

   Ja też zaczęłam sama uczyć się kaligrafii 🙂 Polecam od tej autorki serię ,,Piękna Litera” – niedługo będę publikować o niej recenzję.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja