Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie – recenzja

Tytuł: Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie
Autorka: Ewa Landowska
Wydawnictwo: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Choć czuję się niezwykle silnie związana ze słowem pisanym, mam wielkie braki w temacie kaligrafii – dziedzinie niezwykle wrażliwej na piękno i jednocześnie pozwalającej na przemycenie indywidualnych cech charakteru. Nie licząc bladego wspomnienia z czasów gimnazjum kiedy, wydaje mi się, zupełnie nieumiejętnie próbowano wtłoczyć w nas pismo techniczne, nie miałam okazji nigdy dłużej zastanawiać się nad sposobem stawiania liter własnoręcznie. 

Skrobanie piórem po papierze to jedno z cenniejszych wspomnień dzieciństwa. Kojarzy się nierozerwalnie ze szkolną ławą i właśnie tam nabywa się – nieprzypadkowo trafnie nazywanego charakterem pisma.

Ewa Landowska, którą część osób kojarzy ze względu na osiągnięcia muzyczne, a część właśnie z wielkiego zaangażowania w pracę dla dziedziny kaligrafii, wydała już kilka wartościowych i pięknych książek w tym temacie. ,,Elementarz do nauki pisania i czytania ułożony według metody nauki pisania” to cenna lektura dla dorosłych oraz dzieci. Pomocny będzie także m.in. ,,Podręcznik do elementarza. Do nauczania pisma szkolnego dla nauczycieli oraz rodziców” i dedykowane im ,,Zeszyty ćwiczeń do elementarza (1 i 2). Dla nauczycieli, rodziców i dzieci”. 

Ostatnio wydaną jest ,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie” Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, która stanowi niejako przejście na poziom wyżej w opisywanej przez autorkę tematyce.

To zbiór zebranych i uszeregowanych elementarzy, które przeplatane są wytypowanymi przez Ewą Landowską opowieściami osób, które miały szansę uczęszczać do szkoły przedwojennej. Ich wspomnienia dotyczą przede wszystkim miejsca, lekcji, przedmiotu na którym pisano, ale także klas czy przyborów piśmienniczych.

Rozdziały dedykowane elementarzom poprzedzane są również zdjęciami z wybranych rozkładówek, na których można obejrzeć okładki, ale i rzeczywiste próbki krojów liter.

Autorka w niezwykle intrygujący sposób przytacza rozmaite ciekawostki o tych wybranych pozycjach, umiejscawia je historycznie, charakteryzuje konstrukcje liter oraz wskazuje na co zwrócić uwagę w konkretnych znakach.

,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie” to fascynująca lektura dla każdego miłośnika pisma. Niezwykle starannie wydana pozycja – z płóciennym grzbietem, w dużym formacie oraz na wysokogatunkowym papierze będzie wyjątkowym prezentem np. dla nauczycieli czy edukatorów.

Być może ze względu na sentyment lub z powodu wrażeń estetycznych – pismo ręczne koi zmysły, a wiele osób uważa je za pewien sposób medytacji. Ja do ,,Kaligrafii przedwojennej” będę powracać w poszukiwaniu piękna oraz po sporą dawkę inspiracji.

Polecam tę lekturę dla nastolatków oraz dorosłych.

Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/elementarz/2155-kaligrafia-przedwojenna-elementarze-polskie-9788382051261.html

 

Poprzedni wpis
Książka dla psa – recenzja
Następny wpis
Siostry Niezapominajki. Tom 1 – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, blog książkowy, elementarz, elementarze, Ewa Landowska, kaligrafia, Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie, książki dla nauczycieli, książki na prezent, książki o piśmie, nauka pisania, pismo, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja