➜ Tytuł: Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie
➜ Autorka: Ewa Landowska
➜ Wydawnictwo: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
➜ Rok wydania: 2021
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Choć czuję się niezwykle silnie związana ze słowem pisanym, mam wielkie braki w temacie kaligrafii – dziedzinie niezwykle wrażliwej na piękno i jednocześnie pozwalającej na przemycenie indywidualnych cech charakteru. Nie licząc bladego wspomnienia z czasów gimnazjum kiedy, wydaje mi się, zupełnie nieumiejętnie próbowano wtłoczyć w nas pismo techniczne, nie miałam okazji nigdy dłużej zastanawiać się nad sposobem stawiania liter własnoręcznie.
Skrobanie piórem po papierze to jedno z cenniejszych wspomnień dzieciństwa. Kojarzy się nierozerwalnie ze szkolną ławą i właśnie tam nabywa się – nieprzypadkowo trafnie nazywanego charakterem pisma.
Ewa Landowska, którą część osób kojarzy ze względu na osiągnięcia muzyczne, a część właśnie z wielkiego zaangażowania w pracę dla dziedziny kaligrafii, wydała już kilka wartościowych i pięknych książek w tym temacie. ,,Elementarz do nauki pisania i czytania ułożony według metody nauki pisania” to cenna lektura dla dorosłych oraz dzieci. Pomocny będzie także m.in. ,,Podręcznik do elementarza. Do nauczania pisma szkolnego dla nauczycieli oraz rodziców” i dedykowane im ,,Zeszyty ćwiczeń do elementarza (1 i 2). Dla nauczycieli, rodziców i dzieci”.
Ostatnio wydaną jest ,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie” Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, która stanowi niejako przejście na poziom wyżej w opisywanej przez autorkę tematyce.
To zbiór zebranych i uszeregowanych elementarzy, które przeplatane są wytypowanymi przez Ewą Landowską opowieściami osób, które miały szansę uczęszczać do szkoły przedwojennej. Ich wspomnienia dotyczą przede wszystkim miejsca, lekcji, przedmiotu na którym pisano, ale także klas czy przyborów piśmienniczych.
Rozdziały dedykowane elementarzom poprzedzane są również zdjęciami z wybranych rozkładówek, na których można obejrzeć okładki, ale i rzeczywiste próbki krojów liter.
Autorka w niezwykle intrygujący sposób przytacza rozmaite ciekawostki o tych wybranych pozycjach, umiejscawia je historycznie, charakteryzuje konstrukcje liter oraz wskazuje na co zwrócić uwagę w konkretnych znakach.
,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie” to fascynująca lektura dla każdego miłośnika pisma. Niezwykle starannie wydana pozycja – z płóciennym grzbietem, w dużym formacie oraz na wysokogatunkowym papierze będzie wyjątkowym prezentem np. dla nauczycieli czy edukatorów.
Być może ze względu na sentyment lub z powodu wrażeń estetycznych – pismo ręczne koi zmysły, a wiele osób uważa je za pewien sposób medytacji. Ja do ,,Kaligrafii przedwojennej” będę powracać w poszukiwaniu piękna oraz po sporą dawkę inspiracji.
Polecam tę lekturę dla nastolatków oraz dorosłych.
Link do strony Wydawnictwa: https://tyniec.com.pl/elementarz/2155-kaligrafia-przedwojenna-elementarze-polskie-9788382051261.html