Pomelo i wielka przygoda – recenzja

Tytuł: Pomelo i wielka przygoda
Seria: Pomelo
Autor: Ramona Badescu
Ilustracje: Benjamin Chaud
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Najmniejszy słoń z bardzo długą trąbą? Oczywiście, Pomelo! Ten różowy bohater swoje wyjątkowe imię zawdzięcza pomarańczy olbrzymiej, która rośnie przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej.

Pomelo stworzonego przez Ramonę Badescu oraz Benjamina Chauda możecie kojarzyć już z wielu wspaniałych książek obrazkowych. Na mojej stronie znajdziecie  recenzję na przykład ,,Pomelo rośnie”.

Nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazała się ostatnio kolejna pozycja z różowym słoniem. ,,Pomelo i wielka przygoda” to dużych rozmiarów książka, zorientowana w poziomie, dzięki czemu jej wspólne oglądanie oraz czytanie sprawi mnóstwo frajdy!

 

Tym razem mały bohater wyrusza w podróż. Okazuje się, że na taką przygodę trzeba się dobrze zaopatrzyć! Pomelo do plecaka pakuje różne przedmioty, które nie zawsze kojarzą się z długim wędrowaniem! A w jaki sposób wybiera kierunek swojego celu? Rzuca kamieniem! 

Cała opowieść ,,Pomelo i wielka przygoda” to w zasadzie bardzo absurdalna relacja pozbawiona po części logiki, ale obfitująca w emocje. Słonik dowiaduje się bowiem, że najlepiej podróżuje się bez bagażu, nie można ufać każdej napotkanej myszy czy odwaga w wyznaczaniu celów, może przynieść wspaniałe niespodzianki.

Pomelo czasami tęskni, znosi niewygody pogody, czasami czegoś nie rozumie – ale wiara w niego samego napędza do dalszej drogi, a świadomość, że u jej końca czeka coś wspaniałego, pozwala iść dalej.

 

W ,,Pomelo i wielka przygoda” pojawia się sporo wyliczanek czy słów, które nie zawsze mają znaczyć coś konkretnego. Nadają one podróży głównego bohatera pewnej uniwersalności. Dzięki nim ma się wrażenie, że ta wędrówka przez góry, aż do wielkiej wody może przydarzyć się każdemu.

W przypadku tej części przydadzą się zdolności aktorskie rodziców lub opiekunów. Wykrzykiwanie konkretnych zdań lub wymawianie ich pełnym skupienia i nostalgii głosem jest wręcz pożądane!

Momentami ,,Pomelo i wielka przygoda” sprawia wrażenie, jakby był dla kogoś dużo starszego niż przedszkolaka czy ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Wiele zlepek słów z pewnością nie będzie zrozumiałe dla malucha, ale może ubawić dorosłych odbiorców.

Niewątpliwym atutem tej książki są jednak ilustracje, które bez pudła przemówią do każdego słuchacza i czytelnika!

Polecam ,,Pomelo i wielką przygodę” dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/pomelo-i-wielka-przygoda/


Poprzedni wpis
10 najlepszych książek dla dzieci 2021 cz. II
Następny wpis
Elementarz do nauki pisania i czytania – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, 2021, Benjamin Chaud, blog książkowy, Katarzyna Skalska, książki dla dzieci, książki obrazkowe, odwaga, podróż, Pomelo, Pomelo i wielka przygoda, Ramona Badescu, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, różowy słoń, samotność, tęsknota, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • […] ,,Pomelo to filozofujący słoń z długą trąbą i głową pełną myśli. Mieszka w ogrodzie pod dmuchawcem i ciągle coś odkrywa, nad czymś się zastanawia, czymś zachwyca, smuci się i cieszy, śni, boi się, kocha, podróżuje, rośnie. Książki o słoniu Pomelo to zabawny i mądry komentarz do życia – nie tylko słoni! – dla dzieci i dorosłych. […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja