Pomelo rośnie

Tytuł: Pomelo rośnie

Seria: Pomelo

Autor: Ramona Badescu

Ilustracje: Benjamin Chaud

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Pomelo, najmniejszy słoń z bardzo długą trąbą! Swoje imię zawdzięcza pomarańczy olbrzymiej, rosnącej głównie w Azji Południowo – Wschodniej.

Sam jednak z olbrzymem nie ma nic wspólnego. Jest uroczo różowy i swoją wielkością dorównuje jedynie mrówce (i to nie każdej). Żyje beztrosko pod dmuchawcem mając wiele przygód.

 

Autorką serii książek jest Ramona Badescu, francuska pisarka pochodzenia rumuńskiego. Pomelo pierwszy raz pojawił się właśnie w kraju płynącej Sekwany w 2003 roku. Od tej pory podbił serca dzieci w wielu krajach na całym świecie. W Polsce pojawiło się 10 tytułów, włącznie z najnowszym, czyli ,,Pomelo rośnie”.

 

 

 

Wielu czytelników na zapowiedź tej książki zaczęło żywo reagować. Absolutnie nikt nie miał ochoty, żeby jego ulubiony bohater książkowy urósł. Znaczyłoby to mniej więcej, że przestaje być słodkim, mieszczącym się w kieszeni Pomelo, a staje się dorosłym i pełnym powagi słoniem.

 

Na szczęście Pomelo urósł, ale przede wszystkim formatem książki. Jest duża, znacznie przekraczająca format A4. Została piękne wydana w grubej oprawie.

 

Z kolei jej wnętrze nie tylko spodoba się każdemu fanowi, ale również kolejny raz wiele go nauczy (nawet, jeżeli fan ma więcej, niż 3 lata).

 

W najnowszej książce, Pomelo zauważa, że urósł. W jaki sposób przyszło mu to do głowy? Na zasadzie porównania. Dzieci robią dokładnie tak samo! Jeżeli kiedyś były zbyt małe, żeby zobaczyć co jest na stole, a teraz z łatwością wszystko z niego ściągają, to znaczy, że urosły!

 

Pomelo co prawda nie miał stołu, ale spotkał mrówkę, którą ,,przegonił wzrostem”! To była wielka radość dla różowego słonia. Po początkowej ekscytacji przyszedł jednak czas na głębsze rozważania.

 

 

 

 

Pomelo zaczął się zastanawiać czy jego wzrost będzie równomierny. To znaczy czy urośnie z każdej strony tak samo. Obawiał się zaburzonych proporcji, np. zbyt wysokiej jednej nogi, albo zbyt dużego ogonka. Myślał czy z wiekiem zmieni kolor albo stanie się mądrzejszy.

 

Wszystkie jego pytania wydają się bardzo głębokie i poruszają wręcz tematy filozoficzne. ,,Pomelo rośnie” jest rozważaniem nad tym, jak wygląda dorastanie oraz z czym ono się wiążę.

 

Myślę, że każde dziecko na myśl o tym, że kiedyś będzie dorosłe jest pełne entuzjazmu. Z czasem jednak w jego głowie zaczynają pojawiać się pytania, a nawet obawy. Czy na przykład dorastanie wiąże się z byciem tylko poważnym albo robieniem rzeczy na których nie ma się ochoty? Czy rosnąc nie tracimy czegoś, czego nie będziemy mogli już odzyskać?

 

Pomelo jednak wie, że żeby rosnąć, trzeba być odważnym. To chęć dorastania nas zmienia, nie samo starzenie się.

 

 

 

 

 

,,Pomelo rośnie” to fantastyczna książka na każdym poziomie. Zawarto w niej bardzo ważny i trudny przekaz, ale ujęto go w słowach zrozumiałych nawet dla maluszków. Bardzo mocno polecam tę książkę dla każdego dziecka od 3-ego roku życia. Da odbiorcom satysfakcję nie tylko dzięki pięknym ilustracjom, ale zaproponuje im także coś znacznie więcej.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.zakamarki.pl/index.php/pomelo-rosnie.html

 

 

Poprzedni wpis
Tajemnica namokniętej gąbki
Następny wpis
Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja