Tajemnica namokniętej gąbki

Tytuł: ,,Tajemnica namokniętej gąbki”

Seria: Czytam sobie z Bakcylem

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Agnieszka Surma

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wydawnictwo Egmont wspiera polskich twórców. Pokazało to tworząc serię ,,Czytam sobie” i pokazuje to także teraz, tworząc właśnie nowy cykl książek dla dzieci. O poprzednim projekcie pisałam tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/08/29/rekin-nudojad-oraz-nelka-i-piesek-fafik/

 

Najnowsza seria nazywa się ,,Czytam sobie z Bakcylem” i jest skierowana dla dzieci poszukujących bardziej rozbudowanej, złożonej fabuły, która będzie rozwijała ich pasję do czytania. Najlepiej zainteresować nią czytelników, którzy już świetnie sobie radzą z 3 poziomem serii ,,Czytam sobie”.

 

Autorką ,,Tajemnicy namokniętej gąbki” jest Zofia Stanecka. Większość czytelników może ją kojarzyć z książek o przygodach ,,Basi”.

 

 

 

Głównymi bohaterami są uczniowie trzeciej klasy podstawówki Bratek i Ziutek, czyli Józef. W szkole zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ludziom gubią się buty, a później znajdują je mokre i z glonami. Kreda z wilgoci rozpada się w rękach, a gąbka wiecznie pachnie szlamem i sączy się z niej zielona woda.

 

Chłopcy postanawiają przeprowadzić śledztwo i rozwiązać zagadkę tajemniczych zdarzeń. Nieocenioną pomocą okazują się ich siostry, Klara oraz Gośka, które w pewnym momencie odgrywają bardzo ważną rolę w opowieści.

 

Autorka w bardzo ciekawy sposób pokazuje relacje rodzeństwa. Zwraca uwagę na różnicę w zdaniach oraz robienie sobie drobnych złośliwości, ale przede wszystkim podkreśla ogromną, wzajemną sympatię dzieci do siebie.

 

 

 

 

Powodem, dla którego dzieją się te wszystkie dziwne rzeczy, okazuje się być niejaka Maja. Maja nie jest jednak… zwykłą dziewczynką. Skrywa pewien szczególny sekret oraz ma kilka niezwykłych darów oraz ogromne pragnienie grania w piłkę nożną.

 

,,Tajemnica namokniętej gąbki” to w zasadzie książka o marzeniach. Nawet tych trochę absurdalnych, przy których trzeba uważać o czym się marzy. Warto także pamiętać, że niektóre życzenia nigdy nie powinny być ważniejsze, niż bliscy i rodzina. Zawsze jednak można odnaleźć złoty środek. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze swoich pragnień. Po prostu czasami trzeba zdecydować się na kompromis.

 

Z początku książka wydawała się pełną humoru, lekką opowiastką. Miała w sobie elementy detektywistyczne. W historii czuć było napięcie. Chłopcy odznaczali się odwagą oraz musieli mierzyć się z czarnymi charakterami. W pewnym momencie, jak w prawdziwej powieści detektywistycznej, pojawił się nawet deszcz. Ten jednak miał tym większe znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpłynął na bohaterów i pozwolił wygrać im ważny mecz.

 

Z czasem okazało się, że to nomen omen głębsza historia, niż zapowiadało się na początku. Oprócz takich spostrzeżeń, że chłopcy mogą kumplować się z dziewczyną, a dziewczyna może lubić grać w piłkę nożną, to przede wszystkim historia o przyjaźni, tolerancji i rodzinie.

 

 

 

 

Odbiorcą tej książki czytanie na pewno ułatwi mnogość krótkich rozdziałów oraz bogactwo ilustracji. Jest ich naprawdę dużo i wspaniale uzupełniają historię.

 

,,Tajemnicę namokniętej gąbki” polecam dzieciom powyżej 8-ego roku życia, które dobrze czują się z dłuższymi lekturami.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Czytam-sobie-z-Bakcylem.-Tajemnica-namoknietej-gabki,11079724,p.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat – recenzja
Następny wpis
Pomelo rośnie
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

  • […] Dodatkowo została ona podzielona na wiele ,,podkategorii”, obejmując tematem tak jak w tym przypadku kwestie ekologiczne, ale również patriotyczne i historyczne (,, Czytam sobie. Z kotylionem”) lub bardziej złożone fabularnie (,,Z Bakcylem”). […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu