fbpx

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat – recenzja

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat – recenzja

Tytuł: ,,Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat”

Autor: Małgorzata Ceremuga

Ilustracje: Maria Gromek

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Metoda Montessori to jeden z systemów wychowawczych dzieci, znanych już od około stu lat. Kładzie on głównie nacisk na swobodę w rozwoju maluchów. Staje w opozycji do szkolnego systemu edukacji, który tłumi kreatywność oraz ogranicza aktywność. Skupia się na dziecięcej spontaniczności i umożliwia rozwój na wielu płaszczyznach, w tym społecznym, duchowym, kulturowym i fizycznym.

 

Książka ,,Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat” Małgorzaty Ceremugi to praktycznie podręcznik dla rodziców, którzy chcą rozpocząć lub ćwiczyć się w tej metodzie. Pełna jest przydatnych wskazówek, interesujących ćwiczeń i trafnych spostrzeżeń.

 

Książka jest rekomendowana przez Polski Instytut Montessori.

 

 

 

Podzielona została na kilka rozdziałów, które zostały poprzedzone wstępami dla rodziców od autorki. ,,Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat” porusza takie zagadnienie jak np. ,,Życie codzienne”. Ciekawe rady, jakie zawarto w tej części to np. nie narzekanie na własną pracę, ale uczenie szacunku do niej czy pozwalanie dzieciom na uczestnictwo w codziennych obowiązkach, łącznie z używaniem nożyczek, noża itp.

 

 

 

W książce jest mnóstwo różnorodnych zadań związanych z użyciem rozmaitych przedmiotów. W trakcie zabawy potrzebne będą np. pinezki, korkowe podstawki czy nitki z igłą. Wszystko, co każdy ma w domu, ale zazwyczaj są to rzeczy niedostępne dla dziecka. Autorka książki podkreśla, że w kontrolowanych warunkach ze wcześniejszą instrukcją jest to dużo bezpieczniejsze, niż przy przypadkowym kontakcie.

 

W kolejnych rozdziałach dzieci uczą się i oswajają z kształtami i kolorami przy użyciu zmysłów. Jest część o języku, w której należy skupić się na brzmieniu poszczególnych wyrazów oraz ich podobieństwu z innymi. Przy nauce słów warto poszerzać ćwiczenia także o rymy lub dźwięki z otoczenia.

 

Oprócz tego, w książce poruszane są także tematy związane z matematyką, jak nauka liczenia, logicznego myślenia czy proste rachunki. Kosmos, gdzie szczególny nacisk stawia się na jego ogrom, różnorodność oraz szacunek do otoczenia. W tym rozdziale uczy się także dziecko budowy ciała człowieka i tłumaczy jego rozwój.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do każdej części zadań autorka przygotowała przydatne wskazówki dla rodziców.

 

Co ważne, nie radzi ona po skończonych ćwiczeniach nagradzać dzieci. Metoda Montessori nie stosuje pochwał oraz kar dla maluchów. Bardziej stawia na uwagi, które nawiązują do skutku odnoszącego się z wykonanej pracy.

 

,,Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat” to książka bogata w wartościowe rady dla rodziców. Obiektywnie podchodząca do tematu wychowania oraz kształtowania charakteru każdego dziecka.

 

Polecam ją dla wszystkich rodziców oraz dzieci powyżej 3-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,117144,Montessori-dla-kazdego-Samodzielnie-odkryj-swiat

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment