Nowości książkowe od Wydawnictwa Zysk i S-ka

Wydawnictwo Zysk i S-ka corocznie wydaje mnóstwo wspaniałych książek dla dzieci i dorosłych. Także na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy pojawiło się wiele nowości, które zebrałam w jednym miejscu, aby mogły służyć np. jako ciekawa inspiracja prezentowa dla siebie lub bliskich.

Książki ułożyłam w kolejności od tych dla najmłodszych czytelników po te dla najstarszych odbiorców. Znajdziecie więc tutaj bardzo różnorodne tytuły (ale wszystkie w guście Bajkochłonki!), którymi można obdarować wiele osób.

Tytuł: Myszka zwaną Miiką
Autor: Matt Haig
Ilustracje: Chris Mould
Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Matt Haig to nazwisko, które już wielokrotnie pojawiało się na tej stronie. O autorze wspominałam przy okazji jego kilku książek, w tym m.in. bestsellerowej, która trafiła ostatnio na ekrany kin! Może kojarzycie już więc:

W tym roku ukazała się zupełnie nowa pozycja, osadzona jednak w znanym czytelnikom świecie! ,,Myszka zwana Miiką” to kolejna, pięknie wydana książka (z obwolutą oraz klasyczną, płócienną czerwoną okładką), opowiadająca o perypetiach pewnej małej bohaterki (a właściwie bohatera).

Miika lubi ser, jak każda mysz. Nie lubi jednak być głodny, a tak się wielokrotnie składało, że nie miał co włożyć do pyszczka. Pod wpływem złej decyzji i następującej po niej fali wstydu, postanawia wyruszyć w podróż…

,,Myszka zwana Miiką” to książka pełna humoru, ale i momentów wypełnionych wzruszeniami. Bogato ilustrowana przez Chrisa Moulda wprowadzi czytelników oraz słuchaczy w atmosferę Świąt, jednocześnie pozostawiając mądre, ponadczasowe przesłanie. Polecam ją każdemu powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/myszka-zwana-miika.html


Tytuł: Garderoba Królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów
Autorka: Julia Golding
Ilustracje: Kate Hindley
Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Nie tak dawno temu Zjednoczone Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także cały świat żegnały królową Elżbietę II, która zmarła 8 września 2022 roku. Zasłynęła z wielu powodów, ale jej imię pozostanie utrwalone nie tylko w książkach do historii. Była władczynią, którą społeczność kochała i szanowała, a najnowsza książka Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazuje ją także dodatkowo jako… niezwykle elegancką damę.

,,Garderoba Królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” jest pozycją stworzoną przez duet Julię Golding oraz Kate Hindley. W tej dużej formatem i pięknie wydanej książce, poznajemy kulisy życia królowej, ale ukazane w dużej mierze przez pryzmat… strojów!

Ważne wydarzenia, w których brała udział Elżbieta II, począwszy od chrzcin, przez wojnę, ślub czy samą koronację, zostały opisane także przez pryzmat osób, które tworzyły suknie, miejsc skąd sprowadzano materiały czy ciekawostek dotyczących ubrań.

,,Garderoba Królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” to jednak coś znacznie więcej niż tylko zmieniająca się moda. Główną bohaterką tej bogato ilustrowanej opowiastki wciąż jest królowa, dlatego ta książka pozostanie niezwykle cenną lekcją historii oraz ciekawymi zbiorami anegdot na temat jednej z najsłynniejszych monarchiń świata! Polecam ją czytelnikom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/garderoba-krolowej-historia-elzbiety-ii-i-jej-strojow.html


Tytuł: Jak nakarmić smoka
Autor: Piotr Gociek
Ilustracje: Natalia Huć
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

To pozycja polskiego autora Piotra Gociek, która jest zbiorem rozmaitych wierszy. ,,Jak nakarmić smoka” w samej wymowie przypominają mi napisaną wiele lat temu ,,Złotą rószczkę”, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci. 

Tutaj autor także nie patyczkuje się z odbiorcami. Wiele z tekstów ma mocne moralizatorskie przesłanie, a narrator zwraca się do czytelników per matole. Jest być może jednak w tej dosadności jakaś metoda! To z pewnością pozycja, jakich mało na polskim rynku wydawniczym. Książka, która trochę straszy dzieci, żeby w swojej treści ukryć ważne i dobrze zapamiętywalne przesłanie. Ze względu jednak na sposób narracji polecam ją dzieciom dopiero powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/jak-nakarmic-smoka.html


Tytuł: Bajka prawdę Ci powie… o Tobie
Autor: Jorge Bucay
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

A co gdyby rozłożyć najbardziej kultowe bajki na części pierwsze? Cofnąć się do czasów, kiedy powstawały, spojrzeć na nie z perspektywy tamtych realiów i przepuścić przez psychologiczną praskę, pozwalającą lepiej zrozumieć nam, współczesnym czytelnikom, co pozostawiają w umysłach dzieci.

Jorge Bucay jest argentyńskim pisarzem, a z wykształcenia lekarzem psychiatrą. Napisał kilka książek, które odbiły się szerokim echem, m.in. ,,Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” czy ,,Opowiastki do przemyślenia”. W ostatniej nowości Wydawnictwa Zysk i S-ka, czyli ,,Bajka prawdę Ci powie… o Tobie” bierze pod lupę takie klasyki jak np.:

  • Brzydkie kaczątko,
  • Kopciuszek,
  • Słonik Dumbo,
  • Czerwony Kapturek, 
  • Szczurołap,
  • Śpiąca Królewna,
  • Pinokio,
  • Jaś i Małgosia,

oraz wiele, wiele innych, a następnie dokładnie je analizuje. W książce znajdziecie więc nie tylko same bajki, ale także bardzo wyczerpujące komentarze, które stawiają te historie w zupełnie nowym świetle!

,,Bajka prawdę Ci powie… o Tobie” rekomenduję raczej czytelnikom nieco starszym, powyżej 13 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/bajka-prawde-ci-powie-o-tobie.html


Tytuł: Duchy nocy wigilijnej
Autor: zbiorowy
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński, Janusz Ochab, Ewa Skórska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Lubicie antologie? Ja mam do nich słabość ze względu na kilka faktów – przede wszystkim zawierają one opowiadania na określony, interesujący czytelnika temat. Są mieszaniną rozmaitych bohaterów, uniwersum i opowieści, a dzięki temu, że zostały stworzone przez różnych autorów, nie brak im wyobraźni oraz oryginalności.

,,Duchy nocy wigilijnej” to zbiór 11 opowiadań na ponad 500 stronach, skupiający pod jedną oprawą klasyczne historie o duchach. Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało je z myślą o Świętach – czasie, kiedy pewne zjawiska łatwiej się tłumaczy, a dreszcz emocji pojawiający się podczas opowieści przy żywym ogniu kominka przyjemnie rozgrzewa.

W zbiorze znajdziecie historie pełne tajemnic z dawnych czasów, rozgrywające się w nawiedzonych domach czy charakteryzujące duchy różnych… gatunków! To książka podczas lektury której można pozwolić sobie na odrobinę motywującego strachu. Jej ponadczasowy i uniwersalny wydźwięk sprawdzi się w przypadku czytelników w różnym wieku!

Polecam także podobną w wydaniu książkę pod tytułem ,,Księga magii”. ,,Duchy nocy wigilijnej” będą odpowiednie dla każdego powyżej 16 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/duchy-nocy-wigilijnej.html


Tytuł: Księga zaginionych opowieści. Część 1
Autor: Christopher Tolkien
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc, Cezary Frąc
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Nie ma chyba w światowej literaturze twórcy z tak szeroko sięgającą wyobraźnią niż J.R.R. Tolkien. Pisarz, który zasłynął wieloma dziełami, ale i skrupulatnym oraz pełnym rozmachu budowaniem uniwersum, które dla fanów stało się niczym odbicie prawdziwego, istniejącego w innym miejscu i czasie świata.

Najnowsza, niezwykle wyczekiwana książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka – ,,Księga zaginionych opowieści. Część 1” to sam początek genealogii istnienia Śródziemia. To pierwsze tego rodzaju wydanie w Polsce, opatrzone wieloma komentarzami Christophera Tolkiena – syna wielkiego pisarza.

Łącznie, cały cykl Historii Śródziemia ma składać się na 12-tomową sagę i jest to absolutnie pozycja obowiązkowa dla fanów uniwersum. Można w niej odnaleźć początkowe wersje mitów znanych z Silmarillionu, bohaterów, rody i rasy, które przewijają się w kolejnych publikacjach.

Co więcej, książka zawiera wiele odręcznych szkiców Tolkiena, fragmentów wierszy czy listów. To niezwykłe dzieło, które zachwyci każdego, kto zdążył już zafascynować się światem Śródziemia. Polecam ,,Księgę zaginionych opowieści. Część 1” każdemu powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/ksiega-zaginionych-opowiesci-cz-1.html


Poprzedni wpis
Mała książka o wielkiej Ukrainie – recenzja
Następny wpis
Nou Zeg! Holandia dla dociekliwych – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +7, +8, +9, 2022, Bajka prawdę Ci powie... o Tobie, blog książkowy, Boże Narodzenie, Cezary Frąc, Chris Mould, Christopher Tolkien, Duchy nocy wigilijnej, Elżbieta II, Ewa Horodyska, Ewa Skórska, Garderoba Królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów, Historia Śródziemia, Jak nakarmić smoka, Janusz Ochab, Jerzy Łoziński, Jorge Bucay, Julia Golding, Kate Hindley, książki dla dzieci, książki na prezent, Księga zaginionych opowieści. Część 1, Magdalena Olejnik, Maria Gębicka-Frąc, Matt Haig, Myszka zwaną Miiką, Natalia Huć, Piotr Gociek, prezentownik, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Tolkien, Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Zysk i S-ka, zestawienie książek, Zysk i S-ka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja