Listopad i grudzień to jedne z najgorętszych miesięcy na rynku wydawniczym. Pojawiają się dziesiątki ciekawych nowości, które warto rozważyć jako pomysł na świąteczny prezent lub zachować w pamięci na przyszłe tygodnie. W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami piątką tytułów, które ukazały się ostatnio nakładem Wydawnictwa Muchomor. Ze względu na piekielny brak czasu, nie wszystkie udało mi się przeczytać w całości, ale przez wzgląd na znajomość autora lub serii – zdecydowanie mogę je polecić.
Tytuł: Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców
Autorka: Marion Achard
Tłumaczenie: Maria Braunstein
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2021
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
To właśnie doskonały przykład na kontynuację niezwykle autentycznej serii o dziewczynce imieniem Taluli. Dlaczego autentycznej? Rodzice bohaterki są cyrkowcami – podobnie jak sama autorka Marion Achard! To już trzeci tom (po ,,Chcę kota i normalnych rodziców!” oraz ,,Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum”) nieco zwariowanej serii, przedstawianej z punktu widzenia prawie szóstoklasistki.
,,Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców” pisana jest w formie dziennika, a raczej pamiętnika, bo wpisy nie są notowane codziennie. Opisuje wakacje Taluli, która choć planowała swój wolny czas z przyjaciółką, będzie musiała spędzić te – teoretyczne – tygodnie odpoczynku… z rodzicami… w ciasnej przyczepie kempingowej!
Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/WYMIENIE-KIEPSKA-PRZYCZEPE-NA-KOMPETENTNYCH-RODZICOW./248
Tytuł: Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu
Autor: Łukasz Wojtasik
Ilustracje: Maciej Łazowski
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2021
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
W przypadku akurat tej pozycji, umknęła mi gdzieś wiadomość o pierwszym tomie, dlatego od razu zanurzam się w część drugą. ,,Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu” to polska seria Łukasza Wojtasika, której celem jest uświadamianie niebezpieczeństw płynących z użytkowania internetu (o mamo, zabrzmiałam niemal jak boomer…).
Chodzi jednak o to, żeby pokazać dzieciakom, że internet nie jest strasznym miejscem, którego trzeba się wystrzegać, ale raczej dać im narzędzia do rozróżnienia dobrych od złych zachowań.
Drugim tom jest na przykład poświęcony popularności online, a że wielu młodych internautów marzy teraz o karierze rozpoznawalnego infulencera, youtubera czy tiktokera – zdecydowanie warto sięgnąć po ,,Sieciaków”.
Książka polecana jest dzieciom powyżej 9 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/SIECIAKI.-TWARZOZMIENIACZ-I-WIELKA-GALA-FEJMU./244
Tytuł: Jak zdobyć nagrodę Nobla?
Autorka: Katarzyna Radziwiłł
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2021
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Janina Bąk (znana jako Janina Daily) napisała książkę ,,Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć nagrodę Nobla?”, z kolei Katarzyna Radziwiłł zastosowała bardziej prozdrowotny fortel tytułując swój tekst po prostu – ,,Jak zdobyć nagrodę Nobla?”.
To już trzecie wydanie książki, jak więc widać wyraźnie, głód najmłodszych zostania sławnym uczonym (co jest przecież zupełnie czymś innym, niż np. taki sławny bloger) jest wciąż nienasycony. I bardzo dobrze!
Pozycja rozpoczyna się słusznie od przedstawienia sylwetki sprawcy całego zamieszania, czyli Alfreda Nobla. Następnie autorka przytacza nam technikalia, ale niezwykle interesujące – np. w jakich dziedzinach dostaje się tę nagrodę i najważniejsze… kto może mieć cień szansy na takie wyróżnienie.
Nie brak w tej pozycji również słynnych sylwetek Noblistów, które doskonale ilustruje Daniel de Latour. Przyznam szczerze, że ja jestem zachwycona tą książką!
Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Jak-zdobyc-Nagrode-Nobla/182
Tytuł: Przemoc. NIE
Autor: Dominique de Saint Mars
Ilustracje: Serge Bloch
Tłumaczenie: Joanna Woyciechowska
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2021
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Kolejny raz na tym blogu powracam również do bardzo ważnej serii uczącej najmłodszych asertywności, reagowania na krzywdę innych oraz rozróżniania dobrych od złych zachowań.
,,Przemoc. NIE” jest częścią cyklu o prostej, ale zarazem odpowiedniej nazwie ,,NIE”. Wcześniej wspominałam już o ,,Rasizm i nietolerancja. NIE” oraz ,,Zły dotyk. NIE”. Najnowsza część jest dla mnie wyjątkowa ze względu na udział ulubionego ilustratora Serge’a Blocha.
Książka zaskakująco głęboko zanurza się w psychikę prześladowców. Osoby (w tym też przecież dzieci) często używają agresji jako chroniącej je maski. Pokazując najmłodszym że ludzie, którzy chcą wzbudzać w innych strach, dążą do przemocy czy nawet znęcają się nad słabszymi – nie radzą sobie z własnymi emocjami lub same mogą doświadczać tego typu zachowań na sobie, sprawiamy, że oprawcy są mniej przerażający.
Pozycja nie pozostawia nas jednak z samą tezą. Autor oferuje narzędzia i rady, które pozwolą odnaleźć drogowskaz do dalszych poszukiwań pomocy w takich sytuacjach w prawdziwym życiu. Jak zawsze na końcu książki można również znaleźć ważne telefony organizacji oferujących wsparcie.
Bardzo polecam tę pozycję dzieciom powyżej 8 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Przemoc.NIE/245
Tytuł: Szczęśliwe przypadki
Tekst: Soledad Romero Marino
Ilustracje: Montse Galbany
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2021
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ostatnią nowość zostawiam na koniec. ,,Szczęśliwe przypadki” to popularnonaukowa pozycja, wyróżniająca się na tle innych nie tylko formatem.
Zebrane tutaj ciekawostki pokazują, jak niewiele brakowało, żebyśmy musieli nauczyć się żyć bez kawy (brzmi jak koszmar!), zapałek czy m.in. chipsów ziemniaczanych (z ubolewaniem stwierdzam, że bez nich moja egzystencja też wyglądałaby zupełnie inaczej).
Wychodząc od tego, że czasami warto się pomylić, autor książki pokazuje, że taki zwykły, ludzki błąd może rodzić zjawiska, z których nikt wcześniej nie zdawał sobie sprawy!
Dodatkowo książka jest ładnie wydana, ma mnóstwo ilustracji – świetnie więc nada się na prezent! Polecam ją wszystkim powyżej 7 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Szczesliwe-Przypadki-/247