Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór
➜ Autor: Jarosław Mikołajewski
➜ Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
➜ Wydawnictwo: Słowne
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna


Są takie książki, które sprawiają, że serce pęka na pół i nie sposób powstrzymać łez wzruszenia. Które, choć nie składają się na długie akapity tekstu, potrafią uchwycić pewną znaczącą chwilę. Przede wszystkim jednak, są to książki, których bohaterów chcielibyśmy mieć za swoich przyjaciół. 

,,Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” to wznowienie bestsellera, znajdującego się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jej autorem jest Jarosław Mikołajewski (autor tłumaczeń m.in. ,,Pinokio”, ,,Był sobie dwa razy baron Lamberto” oraz po prostu autor ,,Kuferek Adama Mickiewicza”). Za wyjątkową oprawę graficzną odpowiada z kolei Dorota Łoskot-Cichocka.

POCZĄTEK DŁUGIEJ PODRÓŻY BEZ POWROTU

Książka o Kasi i jej sąsiedzie Panjanie to zupełnie niewinna opowiastka o pogodnym odchodzeniu z punktu widzenia małego dziecka. Dziewczynka przyzwyczajona jest do staruszka i lubi jego towarzystwo. Pewnego dnia orientuje się jednak, że Panjan wygląda inaczej. 

Mija trochę czasu i Kasia dostrzega kolejne małe zmiany w swoim sąsiedzie. Jej mama mówi jej, że Panjan był w szpitalu, ponieważ chorował. Dziewczynka jest bardzo prostolinijna i jak to dziecko, wszystko tłumaczy sobie po swojemu.

Kiedy mężczyzna nagle znika, jej rodzice wydają się bardzo smutni, ale Kasia zna tajemnicę Panjana. Wie, że wyruszył on w długą i ciekawą podróż.

KSIĄŻKA O ODCHODZENIU

Motyw staruszka, który odchodzi w literaturze dziecięcej zawsze niezwykle mnie wzrusza. Pisałam już o kilku książkach, gdzie można odnaleźć podobny zamysł:

Muszę jednak przyznać, że w ,,Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” wzruszyłam się jeszcze bardziej, właśnie ze względu na postać sąsiada. On nie pozwala smucić się dziewczynce, ale do końca zachowuje dobry humor i wyobraźnię.  

Potrafi uzasadnić swoje trzęsące dłonie, plasterki na czole i ukłucia po igłach. Sprawia wrażenie radosnego i właśnie tak zapamięta go Kasia. Dodatkowo Panjan pozostawia jej historię. Żegna się z nią w możliwie najpiękniejszy sposób.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

,,Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” to książka o śmierci dla bardzo wrażliwych lub małych dzieci. Nie ma w niej aniołów, ale jest Pangór – mistyczny przyjaciel Panjana, z którym razem wybierają się na ciekawą i radosną wyprawę.

Ta książka uwrażliwia oraz pozwala skupiać uwagę na rzeczach z pozoru małych i nieznaczących. Polecam ją czytelnikom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/kiedy-kiedys-czyli-czyli-kasia-panjan-i-pangor/

 


Poprzedni wpis
Giant – Mikaël – recenzja komiksu o powstaniu NYC
Następny wpis
Harry Potter: A Pop-up guide to Diagon Alley and Beyond – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, choroba, Dorota Łoskot - Cichocka, Jarosław Mikołajewski, Kiedyś kiedyś czyli Kasia Panjan i Pangór, Kiedyś kiedyś książka, książki dla dzieci, książki dla dzieci o starości, książki o odchodzeniu, książki o śmierci, Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, pożegnanie, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, sąsiad, Słowne, śmierć, Wydawnictwo Słowne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja