Giant – Mikaël – recenzja komiksu o powstaniu NYC

Tytuł: Giant
➜ Scenariusz: Mikael
➜ Rysunki: Mikael
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
➜ Wydawnictwo: Timof Comics
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna


Ze Stanami Zjednoczonymi od dziesiątek lat związana jest wizja amerykańskiego snu, w którym prym wiedzie przede wszystkim gęste od wieżowców New York City. Miejsce, gdzie wszystko jest możliwe i gdzie spełniają się najskrytsze pragnienia.

SKY BOYS, CZYLI KTO ZBUDOWAŁ NOWY YORK?

Zanim jednak miasto stało się krainą drapaczy chmur, najpierw należało je zbudować. Zapewne kojarzycie jedną z najsłynniejszych fotografii w historii świata ,,Lunch stop a Skyscraper” – 11 budowlańców na rusztowaniu, a w tle rozległa panorama Nowego Jorku przełomu 1930-1939 roku. To zdjęcie z budowy kompleksu Rockefeller Center, w której centralnym budynkiem jest 70-piętrowy GE Building. To właśnie miejsce, w którym toczy się lwia część akcji komiksu od Timof Comics.

,,Giant” to rewelacyjna pozycja z mocnym historyczno-politycznym, ale także obyczajowym tłem. Ukazuje pierwszą połowę XX wieku w Nowym Jorku z punktu widzenia imigranta-budowlańca, tzw. sky boy, który ryzykuje życie pracując na wysokościach, bo nie ma dla siebie i swoich bliskich lepszej alternatywy.

Autorem komiksu jest Mikaël, francusko-kanadyjski artysta, który w 2017 roku otrzymał za niego RTL Award.

POCZĄTEK NIETYPOWEJ PRZYJAŹNI

Tytułowy Giant to człowiek-zagadka. Niezwykle postawy i silny mężczyzna, który skrywa w sobie mnóstwo tajemnic. Wśród kolegów słynie jako milczek. Wiedzą jedynie o nim to, że tak jak oni jest Irlandczykiem. Kiedy na budowę przybywa nowy pracownik – zupełne przeciwieństwo Gianta, o mały włos nie dochodzi do tragedii. To tytułowy bohater ratuje go z opresji i jest to chwila w której rodzi się nietypowa przyjaźń.

,,Giant” to komiks, który choć opiera się w dużej mierze na pewnej tajemnicy, niezwykle silnie wciąga w fabułę, ujawniając krok po kroku powiązania różnych postaci ze sobą. 

Speaker radiowy od którego zaczyna się każdy dzień, ma swój udział w fabule w jej zakończeniu. Dziennikarz – sąsiad Gianta, pozbawiony weny i topiący smutki w alkoholu, także okazuje się związany ze znacznie większym wątkiem, niż można byłoby się tego początkowo spodziewać.

W HOŁDZIE IMIGRANTOM

To niezwykła autentyczna i magnetyczna opowieść, która składa swego rodzaju hołd imigrantom. To historia o anonimowych ludziach, którzy w poszukiwaniu lepszego życia, przybyli do Ameryki i własnymi rękami zaczęli jej budowę. To dzięki ich wytrwałości, sile oraz poświęceniom powstało jedno z największych miast świata.

Artysta doskonale przedstawił ich także na rysunkach. To bardzo reporterskie, ekspresyjne podejście do tematu dobrze wpasowuje się także w czasy, w których toczy się akcja. W tych czasach w kinach wyświetlano film ,,Dracula” w reżyserii Toda Browninga, a popularność Charliego Chaplina osiągała apogeum.

Polecam, jako lekturę obowiązkową, komiks ,,Giant” wszystkim powyżej 17 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Giant/pokaz.html


Poprzedni wpis
Ogród meduz – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Kiedyś kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór – recenzja książki dla dzieci
Tags: 2022, Ameryka w książkach, blog książkowy, Giant, Giant Mikaël, Irlandczycy, Katarzyna Sajdakowska, komiks Giant, komiksy dla młodzieży, komiksy o Stanach zjednoczonych, Mikael, New York, New York City, Nowy Jork, NYC, recenzje książek, Rockefeller Center, sky boys, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja