➜ Tytuł: Rege
➜ Seria: Bardo
➜ Scenariusz: Daniel Odija, Wojciech Stefaniec
➜ Rysunki: Wojciech Stefaniec
➜ Wydawnictwo: Timof Comics
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Bardo jest niewielkim miastem w województwie dolnośląskim, położonym nad Nysą Kłodzką. Jest także nazwą komiksowej serii stworzonej przez niezwykle utalentowany duet artystów, o których każdy interesujący się tym medium powinien usłyszeć. Wojciech Stefaniec oraz Daniel Odija są autorami tetralogii pod tytułem ,,Bardo”.
Do tej pory ukazały się komiksy ,,Stolp” oraz ,,Rita”. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Timof Comics (Timof i cisi wspólnicy) pojawiła się również trzecia część (z planowanych finalnie czterech) pod tytułem ,,Rege”. O ile można powiedzieć, że każdy z tomów jest indywidualną opowieścią, to znajomość wszystkich z pewnością bardziej przełoży się na owocną lekturę.
SURREALNY OBRAZ BARDO
W najnowszej części surrealnej opowieści o mieście (a właściwie metropolii) Bardo w dalszym ciągu jesteśmy świadkami zmagania się z problemem chorób i bezpłodności. Niezwykły, baśniowy wręcz wstęp zarysowuje kontekst fabuły – gdzie od setek lat trwa walka pomiędzy życiem a śmiercionośnym grzybem, który powoli trawi wszystko od środka.
Nieszczęściu ma zapobiec nowo wybrany Naczelnik XVI, pochodzący z panującego rodu szczuraków. Polityk dość szybko odrzuca wszelką moralność, skupiając się przede wszystkim na szybkim osiąganiu celów. Rodzicom w dalszym ciągu odbierane są dzieci potrzebne do badań nad niepłodnością, a podmiejskie zony wypełniane kryminalistami i osobami zarażonymi grzybem, powoli wznoszą głos buntu, który będzie przewijał się w komiksie jak pełnorozkładówkowe, kolorowe reklamy wolności, sprzecznych opinii i nadziei na lepsze jutro.
GŁÓWNY BOHATER
Głównym bohaterem jest osoba o imieniu Rege. Człowiek, który chce być jednocześnie kobietą i mężczyzną. Chce tworzyć ze sobą idealną parę. Jest artystą z szanowanego rodu, które jako dziecko wykazało się niesubordynacją i zostało oddane do państwowego sierocińca. To właśnie tam poznało białowłosego Stolpa, który stanął w jego obronie przed rówieśnikami i na zawsze stał się częścią jego nowej, małej rodziny.
Rege pełni w tym tomie rolę antycznego chóru, obejmującego funkcję narratora i krytyka zastanej rzeczywistości. Jego poetyckość przejawia się również w rymach, ale brak w nich patosu. Mieszanie sacrum z profanum zdecydowanie intensywniej oddziałuje na czytelnika, który w wielu aspektach otaczającego świata może dopatrzeć się rozmaitych analogii z akcją ,,Rege”.
KREATYWNY ART TRIP
Ten, jak zresztą i pozostałe komiksy z tej serii, to wizualna uczta. Każdy kadr dopracowany jest w najmniejszych szczegółach. ,,Rege” określany przez wydawcę ,,kreatywnym art tripem” zdecydowanie potrafi pochłonąć każdego odbiorcę. Co więcej, doskonały dynamizm, przenikanie się scen i skoki w czasie są płynne, czytelne i zawsze naznaczone odpowiednim ładunkiem emocjonalnym.
Kilka z wątków, które mogły wydawać się zagadkowe we wcześniejszych tomach tutaj otrzymują swoje rozwiązanie. Mam jednak wrażenie, że ,,Rege”, a szczególnie jego zakończenie pozostawi w czytelnikach jeszcze więcej pytań. Otwarta kompozycja i początek rewolucji wiszącej w powietrzu to zdecydowanie wystarczająca zachęta, żeby z jeszcze większym entuzjazmem oczekiwać czwartej części ,,Bardo”.
Polecam dojrzałym czytelnikom.
Link do sklepu Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl