➜ Tytuł: Plemię Śmierdziaków
➜ Autorka: Elise Gravel
➜ Ilustracje: Magali le Huche
➜ Tłumaczenie: Paweł Łapiński
➜ Wydawnictwo: Polarny Lis
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Mówi się, że: brudne dzieci, to szczęśliwe dzieci. I coś chyba w tym musi być. Kiedy na jakiś czas przymykamy oko na wysmarowane ziemią oraz błotem spodnie, i na chwilę pozwalamy maluchom po prostu się bawić – bez ciągłe upominania czy zwracania uwagę żeby omijać kałuże; mogą oni nie tylko ,,się wyszaleć”, ale również odkryć nieco lepiej samych siebie.
Dziecięcy przepis na szczęście
Plemię Śmierdziaków to historia o dzieciach, które żyją tak, jak pewnie chciałoby żyć większość dzieci – pozbawione kontroli dorosłych, samowystarczalne, decydują się nie myć i cały czas poświęcać zabawie.
Choć z punktu widzenia dorosłego brzmi to trochę jak scenariusz z tragicznym zakończeniem, w rzeczywistości mamy w Plemię Śmierdziaków bardzo przewrotny finał – w którym to dzieci pokazują dorosłym co robić, żeby być szczęśliwym.
Nieszablonowa książka dla dzieci
Autorką książki jest Elise Gravel (od np. Każdy z nas), a ilustracje stworzyła Magali le Huche (twórczyni wspaniałego Pakusia). Zarówno tekst jak i obrazki są w niej oryginalne i nieszablonowe, a przy tym bardzo dobrze się uzupełnią!
Prosta fabuła bazująca na plemieniu, na czele którego stoi wizualnie niepozorna Frania Iskierka, oraz w przeciwnym narożniku – czarny charakter Iwona Wkancik, która jako właścicielka miejscowego sierocińca, wzięła sobie za cel wyszorowanie, wyedukowanie i nauczenie etykiety tych dzieci.
Mamy więc tutaj typowy konflikt interesów. Z jednej strony świat dorosłych jawi się jako pełen zasad, niewygodnych ubrań oraz dziwnych maszyn, które niczym pralka – spiorą każdy brud z każdego dziecka.
Karykaturalny, przerysowany świat i mądre przesłanie
Z drugiej strony, są same dzieci, które nie znoszą konwenansów, nie potrzebują szkoły, a czytać nauczyły się z opakowania po chipsach. Przerysowany, karykaturalny świat oddaje jednak w dużym stopniu to, co reprezentuję te dwie wiekowo różne grupy.
Dzieci cenią sobie prostotę, a dorośli lubią wszystko komplikować. Jak jednak potoczą się losy Plemienia Śmierdziaków oraz Iwony Wkancik? Czy dzieci dadzą się złapać w pułapkę słodyczy oraz różowego kucyka? Czy Iwona Wkancik uczyni z nich modelowych mieszkańców sierocińca? A może stanie się coś, co zupełnie zmieni perspektywę wszystkich bohaterów?
Polecam Plemię Śmierdziaków jako niezwykle wartościową lekturę z mądrym przesłaniem. Myślę, że nie tylko rozbawi ona dzieci, ale i pomoże wielu dorosłym lepiej rozumieć punkt widzenia dzieci. Często to, w jaki one postrzegają świat, ma dużo więcej sensu, niż ciasna, okuta w przyzwyczajenia, reguły czy ograniczenia perspektywa dorosłych.
Plemię Śmierdziaków będzie odpowiednią książką dla każdego powyżej 6 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/58/Plemi?-?mierdziak%EF%BF%BDw