Plemię Śmierdziaków – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Plemię Śmierdziaków
Autorka: Elise Gravel
Ilustracje: Magali le Huche
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Polarny Lis
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mówi się, że: brudne dzieci, to szczęśliwe dzieci. I coś chyba w tym musi być. Kiedy na jakiś czas przymykamy oko na wysmarowane ziemią oraz błotem spodnie, i na chwilę pozwalamy maluchom po prostu się bawić – bez ciągłe upominania czy zwracania uwagę żeby omijać kałuże; mogą oni nie tylko ,,się wyszaleć”, ale również odkryć nieco lepiej samych siebie.

Dziecięcy przepis na szczęście

Plemię Śmierdziaków to historia o dzieciach, które żyją tak, jak pewnie chciałoby żyć większość dzieci – pozbawione kontroli dorosłych, samowystarczalne, decydują się nie myć i cały czas poświęcać zabawie. 

Choć z punktu widzenia dorosłego brzmi to trochę jak scenariusz z tragicznym zakończeniem, w rzeczywistości mamy w Plemię Śmierdziaków bardzo przewrotny finał – w którym to dzieci pokazują dorosłym co robić, żeby być szczęśliwym. 

Nieszablonowa książka dla dzieci

Autorką książki jest Elise Gravel (od np. Każdy z nas), a ilustracje stworzyła Magali le Huche (twórczyni wspaniałego Pakusia). Zarówno tekst jak i obrazki są w niej oryginalne i nieszablonowe, a przy tym bardzo dobrze się uzupełnią!

Prosta fabuła bazująca na plemieniu, na czele którego stoi wizualnie niepozorna Frania Iskierka, oraz w przeciwnym narożniku – czarny charakter Iwona Wkancik, która jako właścicielka miejscowego sierocińca, wzięła sobie za cel wyszorowanie, wyedukowanie i nauczenie etykiety tych dzieci.

Mamy więc tutaj typowy konflikt interesów. Z jednej strony świat dorosłych jawi się jako pełen zasad, niewygodnych ubrań oraz dziwnych maszyn, które niczym pralka – spiorą każdy brud z każdego dziecka. 

Karykaturalny, przerysowany świat i mądre przesłanie

Z drugiej strony, są same dzieci, które nie znoszą konwenansów, nie potrzebują szkoły, a czytać nauczyły się z opakowania po chipsach. Przerysowany, karykaturalny świat oddaje jednak w dużym stopniu to, co reprezentuję te dwie wiekowo różne grupy.

Dzieci cenią sobie prostotę, a dorośli lubią wszystko komplikować. Jak jednak potoczą się losy Plemienia Śmierdziaków oraz Iwony Wkancik? Czy dzieci dadzą się złapać w pułapkę słodyczy oraz różowego kucyka? Czy Iwona Wkancik uczyni z nich modelowych mieszkańców sierocińca? A może stanie się coś, co zupełnie zmieni perspektywę wszystkich bohaterów?

Polecam Plemię Śmierdziaków jako niezwykle wartościową lekturę z mądrym przesłaniem. Myślę, że nie tylko rozbawi ona dzieci, ale i pomoże wielu dorosłym lepiej rozumieć punkt widzenia dzieci. Często to, w jaki one postrzegają świat, ma dużo więcej sensu, niż ciasna, okuta w przyzwyczajenia, reguły czy ograniczenia perspektywa dorosłych.

Plemię Śmierdziaków będzie odpowiednią książką dla każdego powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/58/Plemi?-?mierdziak%EF%BF%BDw



Poprzedni wpis
Najlepsze prezenty książkowe dla fanów Minecrafta
Następny wpis
Kurzol. Kto ukradł pamięć? – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2024, blog książkowy, dorośli, dzieci, dzieci kontra dorośli, dzieciństwo, dziecko, Elise Gravel, humor, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Magali le Huche, oryginalna książka, Paweł Łapiński, Plemię Śmierdziaków, Polarny Lis, Wydawnictwo Polarny Lis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja