➜ Tytuł: Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata
➜ Autorka: Anna Claybourne
➜ Ilustracje: Pham Quang Phuc
➜ Tłumaczenie: Joanna Wajs
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Czy jest jakiś bardziej dostojny, tajemniczy i intrygujący przedstawiciel świata fantastyki, niż… smok? Być może, choć wątpię! Trzeba przyznać, że ci jaszczurzy bohaterowie od setek lat inspirują bajarzy z niemal każdego kontynentu.
Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata
Nic więc dziwnego, że właśnie w każdym zakątku świata można znaleźć jakąś opowieść lub nawet legendę, w której smoki pełniły znaczącą rolę. Na mojej stronie znajdziecie mnóstwo smoczych książek – zarówno fabularnych jak i tych przypominających popularnonaukowe (wystarczy użyć lupki).
Najnowszym nabytkiem jest Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata. Autorka Anna Claybourne ma na swoim koncie także kilka innych interesujących książek, o których pisałam już wcześniej:
W przeciwieństwie jednak do powyższy pozycji, Atlas smoków został zilustrowany przez Pham Quang Phuc (która była również jedną z twórczyń pozycji Harry Potter. Magiczny almanach).
Smoki z różnych krajów
Książka składa się z ogólnego wstępu dotyczącego charakterystyki smoków, podkreślenia ich różnorodności oraz przytoczenia znaczącego, historycznego faktu (naprawdę jest historyczny, sprawdziłam to dla Was!).
Następnie autorka podzieliła smoki według szerokości geograficznej. Rozpoczynając od Europy przedstawia wybraną legendę w bardziej rozbudowany sposób i wspomina o pozostałych, słynnych smokach z rozmaitych krajów (w zestawieniu znalazła się także Polska).
Zbiór smoczych legend i faktów
Te kontynentalne pokazy smoczych bohaterów, przeplatane są rozkładówkami na temat ich gatunków, siedzib, starożytnych ciekawostek, czy np. zwierząt, które niesłusznie zostały za nie uznane.
Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata jest więc bardzo udanym zbiorem smoczych legend, informacji czy podstawowej wiedzy. Każdy miłośnik tych gadów z przyjemnością odda się lekturze, choć – szczególnie ci zaawansowani entuzjaści smoków, prawdopodobnie nie odkryją też w tej książce niczego rewolucyjnego.
Polecam Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata czytelnikom powyżej 6 roku życia, którzy dopiero chcieliby rozpocząć swoją przygodę jako smoczy-specjaliści.
Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/atlas-smokow–jaszczurze-plemie-z-roznych-stron-swiata/p3576.html