➜ Tytuły: A kuku! Jesień w lesie, A kuku! Dom Mikołaja, A kuku! Ho ho ho
➜ Autorzy: Rusty Finch, Holly Berry-Byrd
➜ Ilustracje: Katya Longhi, Kathrin Fehrl, Yuyi Chen
➜ Tłumaczenie: Monika Tomaszewska, Anna Bańkowska-Lach
➜ Wydawnictwo: Olesiejuk
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Bez względu na to ile mamy lat, lubimy niespodzianki. Ludzie są z natury ciekawscy, a dzieci już szczególnie upodobały sobie zadawać wiele pytań oraz zaglądać w nowe miejsca, by wciąż poznawać i uczyć się kolejnych rzeczy.
Zupełnie nie dziwi mnie więc fakt, że książki z okienkami cieszą się tak dużą popularnością. Każdego roku ukazują się nowe pozycje, które zachwycają pomysłowością, ilustracjami oraz edukacyjną treścią.
A kuku! – seria kartonówek z okienkami
Okienka nie zawsze jednak lubią się z dziećmi. Spora część jest dość delikatna i nawet już przy pierwszych spotkaniach ulega zniszczeniom lub rozdarciom. Na szczęście, wydawnictwo Olesiejuk wpadł na pomysł jak pogodzić możliwość zaglądania – z małymi rączkami najmłodszych czytelników.
W ten sposób powstała właśnie seria kartonówek A kuku!. To bardzo obszerny cykl, który skupia w sobie różnorodną tematykę, interesującą dla dzieci od pierwszych miesięcy życia.
Mam wrażenie, że trafiłam na trzy najpiękniejsze pozycje tej serii. Poniżej właśnie je pokazuję. Jeżeli chcecie być na bieżąco z nowościami, śledźcie także stronę wydawnictwa: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/nowosci-i-zapowiedzi/
A kuku! Jesień w lesie
Ta książka jest tak śliczna, że na same ilustracje można wpatrywać się bez końca – a to dopiero początek tego, co A kuku! Jesień w lesie ma do zaoferowania! Rusty Finch napisała, a Katya Longhi zilustrowało pozycję, która ukazuje bardzo ciekawych bohaterów w jesiennych okolicznościach przyrody.
Właściwie najwięcej uwagi skupia się na małym pręgowcu – zwierzątku, które żyje tylko w Ameryce Północnej. Jest to daleki krewniak wiewiórki, mający na swoim grzbiecie i ogonie charakterystyczne pręgi. Książka opisuje jak przygotowuje się on do zimy.
Z pomocą okienek można lepiej dojrzeć jego działania. A kuku! Jesień w lesie prosta fabuła prowadzi czytelników do norki pręgowca. Przy okazji dziecko ma okazję poznać wszystkie najważniejsze zwiastuny jesieni i sprawdzić się z zestawem prostych zadań, umieszczonych na końcu książki.
To bardzo urocza propozycja kartonówki z okienkami dla najmłodszych.
A kuku! Dom Mikołaja
Zmieniamy porę roku! Kiedy już pożegnamy się z jesienią, trafiamy prosto do domu samego Mikołaja. Wraz z czasem akcji, zmienia się również oprawa graficzna. Część A kuku! Dom Mikołaja zilustrowała bowiem Kathrin Fehrl. Jej autorką jest Holly Berry-Byrd.
W tej książce kartonowej spędzamy cały dzień na biegunie północym, w towarzystwie najbardziej uroczego małżeństwa tej szerokości geograficznej – Mikołaja i Pani Mikołajowej. Poznajemy ich codzienną ,,rutynę”, oglądamy okolice oraz bierzemy udział w różnych aktywnościach.
Co ciekawe, w A kuku! Dom Mikołaja Pani Mikołajowa została przedstawiona jako postępowa kobietka – to ona w tej parze uwielbia majsterkować, z kolei Mikołaj spędza sporo czasu w kuchni.
Zaglądając w okienka dzieci mogą dowiedzieć się m.in.:
- jak wiele w ciągu roku produkuje się lasek cukrowych,
- w jaki sposób można przekazać list Mikołajowi,
- jaki był rekord wagi piernikowego ludzika.
A kuku! Ho ho ho
Z kolei kolejna książka z tej serii przygotowana z myślą o zimie i Świętach, to A kuku! Ho ho ho. Tym razem za ilustracje odpowiada Yuyi Chen, autorka pozostaje ta sama. To pozycja bardziej nastawiona na celebrowanie bożonarodzeniowych, domowych tradycji.
Razem z A kuku! Ho ho ho mały czytelnik ma więc szansę zobaczyć jak wygląda ubieranie choinki, co robi się z ciasta piernikowego czy na kogo czeka się w wigilijny wieczór. Książka będzie także dobrym pretekstem dla rodziców do rozmowy na temat tego, co maluch chciałby dostać od Mikołaja na prezent.
A kuku! Ho ho ho również wypełniona jest rozmaitymi ciekawostkami o świecie, Świętach, a nawet… łyżwiarstwie czy kakao. Podobnie jak poprzednia, pozwoli dziecku przygotować się na grudzień, jednocześnie pomagając poszerzyć zasób jego słownictwa.