Święta z Manią i Tyniem – recenzja serii książek dla dzieci

Tytuły: Wyjątkowe święta Mani i Tynia, Góralskie święta z Manią i Tyniem
Seria: Święta z Manią i Tyniem
Autorka: Magdalena Młodnicka
Ilustracje: Agnieszka Matz
Wydawnictwo: Jupi Jo!, Jedność dla dzieci
Rok wydania: 2023, 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Znacie już Manię i Tymka? To rodzeństwo, które mnie kojarzy się przede wszystkim… ze Świętami Bożego Narodzenia! Corocznie ukazują się wielkie formatem książki, w których autorka Magdalena Młodnicka opisuje różne sposoby na świętowanie z nimi w rolach głównych.

Święta w książkach dla dzieci z Manią i Tyniem

W tej recenzji postanowiłam zestawić dwie pozycje – tegoroczną i z 2022 roku, żeby pokazać na czym polega na wyjątkowa seria. Bardzo możliwe, że tych dwoje bohaterów kojarzycie również z cyklu ,,Odkrywamy świat” czy ,,Zawody”. Tutaj skupimy się jednak na:

  • Wyjątkowe święta Mani i Tynia,
  • Góralskie święta z Manią i Tyniem.

Czym różnią się od siebie te książki i po którą kiedy warto sięgnąć? Na te i jeszcze więcej pytań znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Wyjątkowe święta Mani i Tynia

Najpierw opowiem o najnowszej książce z serii. ,,Wyjątkowe święta Mani i Tynia” to bardzo ciekawe połączenie pozycji o Bożym Narodzeniu z… szybkim przeglądem ważnych wydarzeń z całego roku! W jaki sposób udało się autorce połączyć te wątki?

Ogniwem, który je spoił, była postać sąsiadki dzieci – pani Danusi, która te Święta miała spędzić z rodziną Mani i Tynia. Maluchy dowiedziały się, że kobieta jest samotna i smutna. Postanowiły więc przygotować dla niej niezapomniany prezent – taki, który za każdym razem, gdy na niego spojrzy, wywoła uśmiech na jej twarzy.

Poświęcając swój wolny czas, dzieci przygotowały pani Danusi książkę ze wspomnieniami. Przy okazji powróciły do różnych okoliczności, które miały miejsce w minionym roku, a które mogłyby ,,pójść nie tak”, gdyby nie pomoc ulubionej sąsiadki.

,,Wyjątkowe święta Mani i Tynia” jest więc pozycją o życzliwości, niesieniu radości innym oraz frajdy z obdarowywania drugiej osoby. Ta wielkoformatowa pozycja z ilustracjami Agnieszki Matz zawiera także okienka. Przyznam, że liczyłam na nieco większą ich liczbę, ale podoba mi się także pomysł odsłaniania kolejnych prac dzieci, jako ukazanie postępu ukończenia wyjątkowego prezentu.

Książka będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/7609/wyjatkowe-swieta-mani-i-tynia-7602


Góralskie święta z Manią i Tyniem

Z kolei to jest książka, która z pewnością okaże się cenną lekturą, kiedy decydujemy się na… pierwsze Święta poza domem! Rodzina Mani i Tynia wybrała wyjątkowe miejsce, bo wyruszyła w góry. Na dzieci czekały więc nie tylko atrakcje związane z samym Bożym Narodzeniem, ale również ciekawe, zimowe aktywności, bez których nie sposób obejść się w górach!

,,Góralskie święta z Manią i Tyniem” ma nieco inny, choć zbliżony format niż ,,Wyjątkowe święta Mani i Tynia”. Książka z ubiegłego (2022) roku jest nieco mniejsza, ale za to… znacznie grubsza. A to dlatego, że oprócz okienek, zawiera także rozmaite wysuwanki czy elementy obrotowe.

Muszę przyznać, że ta część bardzo zaskoczyła mnie ,,bajerami”, które nie tylko urozmaicały stroną wizualną książki, ale także były kreatywnym sposobem na przekazanie różnych ważnych informacji (jak np. oznaczenia szczytów gór). Zachwyciły mnie także uszlachetnienia złotą folią… we wnętrzu tej pozycji! To taka niespodzianka, która z pewnością przykuje oko najmłodszych.

Ta książka będzie odpowiednia dla dzieci także powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/6903/goralskie-swieta-z-mania-i-tyniem-6843

Którą książkę o Świętach wybrać?

Zarówno ,,Góralskie święta z Manią i Tyniem” jak i ,,Wyjątkowe święta Mani i Tynia” to pozycje, które przekazują uniwersalne wartości dotyczące Świąt. Dzięki ciekawej formie oraz solidnym, kartonowym stronom, sprawdzą się podczas grudniowego cyklu czytania książek.

Którą jednak z nich wybrać? Mnie osobiście bardziej przekonała do siebie ,,Góralskie święta z Manią i Tyniem”, ale jeżeli Wy będzie gościć u siebie na Świętach kogoś nowego, komu chcecie okazać wiele życzliwości, być może najnowsza pozycja okaże się lepszym wyborem.

Poprzedni wpis
Hajda. Beskid bez kitu – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Koniberki. Spotkanie – recenzja książki dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, 2022, 2023, Agnieszka Matz, blog książkowy, Boże Narodzenie, Góralskie święta z Manią i Tyniem, góry, Jedność dla dzieci, Jupi Jo!, JupiJo!, książka z okienkami, książki dla dzieci, Magdalena Młodnicka, święta, święta w górach, Święta z Manią i Tyniem, Wydawnictwo Jedność dla dzieci, Wydawnictwo Jupi Jo!, Wydawnictwo JupiJo!, wyjątkowe święta, Wyjątkowe święta Mani i Tynia, życzliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja