Palcem po śladzie – recenzja serii dla dzieci

Tytuły: Palcem po śladzie. Tam jest traktor!, Palcem po śladzie. Tam jest samochód!, Palcem po śladzie. Tam jest gwiazda!
  Seria: Palcem po śladzie
 Tekst: Georgie Taylor
 Ilustracje: Sam Meredith, Ben Mantle, Hannah Wood
➜ Tłumaczenie: Agnieszka Bernacka

Wydawnictwo: Jupi Jo!
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Śledzenie fabuły nie zawsze jest proste. A jak się jest małym i nie bardzo nawet się wie, czym fabuła jest – to najprostsze rzeczy mogą wydawać się trudne oraz skomplikowane. Aby umilić proces zaprzyjaźniania się z książkami i sprawić, by książka kojarzyła się z dobrą zabawą, wydawnictwo Jupi Jo! przygotowało specjalną serię dla dzieci!

Seria Palcem po śladzie

,,Palcem po śladzie” to cykl trzech kartonowych książek, które choć różnią się tematycznie, to łączy je świetny pomysł z podążaniem po rozkładówkach za pomocą wytłoczonych przestrzeni. Za tekst we wszystkich pozycjach odpowiada Georgie Taylor, a ilustracje wykonali: Sam Meredith, Ben Mantle oraz Hannah Wood. 

,,Palcem po śladzie” składa się na:

  • Palcem po śladzie. Tam jest traktor!,
  • Palcem po śladzie. Tam jest samochód!,
  • Palcem po śladzie. Tam jest gwiazda!.

Historia Bożego Narodzenia

Przeważnie unikam książek o tematyce religijnej dla dzieci w swoich recenzjach. Czasami jednak zrobię dla którejś wyjątek, tym bardziej, jeżeli jej celem jest swego rodzaju uproszczona historia chrześcijaństwa.

W ,,Palcem po śladzie. Tam jest gwiazda!” to bez wątpienia przedstawiona podróż drogi. Dosłownie, nomen omen, w kilku krokach autor pokazuje jak Józef z Maryją podążali do Betlejem, a następnie jak ich śladem ruszyli Trzej Królowie. Książka, tak jak i pozostałe z tej serii, zawiera sporo poleceń i zadań aktywnościowych. Nie jestem pewna czy sprawdzają się one tak dobrze w tym, tak jak w przypadku dwóch pozostałych książkach.


Traktor i samochód

Bowiem zarówno w ,,Palcem po śladzie. Tam jest traktor!” jak i ,,Palcem po śladzie. Tam jest samochód!” te drobne i proste polecenia fantastycznie uzupełniają całość.

Mamy tutaj dwa prawie zupełnie przeciwstawne miejsca akcji – wieś oraz miasto (choć w części o samochodzie znajduje się też wzmianka o farmie). Książki nie mają złożonych fabuł, przy których ciężko byłoby wysiedzieć maluchom. Zachęcają raczej do obserwowania głównego bohatera i zwracania uwagi na to, co mija on na swojej drodze.


Elementy motoryki małej

Dzięki wytłoczeniom na stronach, dziecko podąża paluszkiem, a rodzic odczytuje kwestie, które znajdują się akurat na mijanej trasie. Dodatkowe wycięte elementy to z kolei świetna zabawa kształtami i ćwiczenia na zmysł dotyku. Maluchy mogą nawet próbować oglądać książki z zamkniętymi oczami oraz odgadywać to, co znajduje się na rozkładówkach.

Co więcej, pozycje posiadają wycięte okienka, przez które można zajrzeć na kolejne strony. Pozwala to ukazać kontynuację wątków i korzystnie wpływa na ciągłość historii. 

Razem z serią ,,Palcem po śladzie” ćwiczcie motorykę małą oraz wpływajcie na zmysł dotyku, wzroku i koordynację ruchową. Z kolei za sprawą zadań – rozwijajcie zdolności matematyczne dzieci w prostym liczeniu, ćwiczcie spostrzegawczość, a także uczcie się nowych słówek.

Polecam tę serię, a szczególnie pozycję ,,Palcem po śladzie. Tam jest samochód!” dzieciom już powyżej 1 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/strona-glowna/153-palcem-po-sladzie-tam-jest-samochod.html


Poprzedni wpis
Anna Włodarkiewicz, czyli jak wplatać w bajki własne historie – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Smoczy Rycerz – recenzja komiksu na bazie legendy
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, 2023, Agnieszka Bernacka, Ben Mantle, blog książkowy, Georgie Taylor, gwiazda, Hannah Wood, Jupi Jo!, JupiJo!, kartonówka, książka religijna, książki aktywnościowe, książki dla dzieci, książki do czytania paluszkiem, książki z okienkami, książki z zadaniami, miasto, motoryka mała, onomatopeje, Palcem po śladzie, Palcem po śladzie. Tam jest gwiazda!, Palcem po śladzie. Tam jest samochód!, Palcem po śladzie. Tam jest traktor!, recenzje książek, Sam Meredith, samochód, spostrzegawczość, traktor, wieś, Wydawnictwo Jupi Jo!, Wydawnictwo JupiJo!, wyszukiwanka, zmysł dotyku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja