Uczymy się – recenzja serii o ekologii, higienie i etykiecie

Tytuły: Bądź zdrowy jak smok przez cały rok!, Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety!, Dbaj o naturę i zostań królem!
Seria: Uczymy się
Autorka: Stepanka Sekaninova
Ilustracje: Jakub Cenkl, Martin Sojdr, Veronika Zacharova
Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna
Wydawnictwo: JupiJo!
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Książki edukacyjne często bywają nudne, przegadane i zniechęcające. Na szczęście seria na którą trafiłam ostatnio stoi dokładnie w opozycji do tego rodzaju lektur. ,,Uczymy się” to cykl trzech książek, które łączy bajkowa tematyka i wartościowa treść. Jej bohaterami są znane wszystkim postaci z baśni czy legend – smoki, księżniczki, wróżka oraz pewien król.  

Edukacyjne kartonówki dla dzieci

W jaki sposób należy zachowywać się przy stole? Dlaczego warto szczotkować zęby? Jak ocalić królestwo przed ekologiczną katastrofą? Seria ,,Uczymy się” to duże formatem kartonówki, które w humorystyczny i przystępny sposób odpowiadają na te oraz jeszcze więcej pytań. W ramach cyklu ukazały się:

  • Bądź zdrowy jak smok przez cały rok!,
  • Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety!,
  • Dbaj o naturę i zostań królem!.

Te pięknie wydane książki są odpowiednie dla dzieci już powyżej 2 roku życia. Pozwalają poznać podstawy higieny, troski o środowisko oraz zasady dobrego wychowania. Za pośrednictwem ukazania przeciwieństw, wskazania niewłaściwych bądź szkodliwych przyzwyczajeń i naświetlenia tych prawidłowych, mali czytelnicy uczą się jak łatwiej odnaleźć się w społeczeństwie.

Bądź zdrowy jak smok przez cały rok!

W tej książce mamy pewien twist. Mała królewna zaprzyjaźnia się ze smokiem i postanawia nieco ułatwić mu życie. Gad cierpi bowiem ze względu na popsute zęby. Dziewczynka pokazuje mu w jaki sposób dbać o jamę ustną, jak się prawidłowo odżywiać czy zachowywać porządek w pokoju.

Całość ujęta jest w fabularnej formie, posiada jednak również wyszczególnione informacje, ułatwiające zapamiętywanie poszczególnych kwestii, takich jak m.in. mycie rąk oraz wprowadzanie wieczornych rytuałów. Co ciekawe, w ,,Bądź zdrowy jak smok przez cały rok!” autorka jednocześnie zwraca uwagę, że nabiał jest dobry dla zębów, ale nie zaleca picia mleka w dużych ilościach (to bardzo ciekawe spostrzeżenie, stojące w opozycji do powielanych stereotypów).

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/3-5/139-badz-zdrowy-jak-smok-przez-caly-rok.html


Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety!

Z kolejną książką przenosimy się do słynnej bajki o… Kopciuszku! Przedstawiona zostaje poniekąd jej kontynuacja, gdzie główna bohaterka wychodzi za mąż za księcia i ma poznać jego matkę królową. Okazuje się jednak, że Kopciuszek zupełnie nie radzi sobie z kwestiami wizerunkowymi. 

Na spotkanie przychodzi brudna, nie potrafi zachować się przy stole i nieodpowiednio postępuje w komunikacji miejskiej, kiedy wyruszają na spotkania do znajomych. Z pomocą Kopciuszkowi przychodzi nadworny smok (być może jakiś spokrewniony z tym z poprzedniej bajki) i krok po kroku robi z dziewczyny prawdziwą… przyszłą królową! 

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/3-5/141-ze-smokiem-o-rety-ucz-sie-etykiety-.html


Dbaj o naturę i zostań królem!

Dobry władca nigdy nie powinien zaniedbać swojego państwa. A jednak, kiedy król Feliks wyrusza w objazd po swoich krainach, bardzo się dziwi. Okazuje się, że przez lata jego państwo popadło w ruinę. Na szczęście spotyka on małą wróżkę Elwirę, która zdecydowała mu się pomóc przywrócić je do poprzedniego stanu.

W ,,Dbaj o naturę i zostań królem” dzieci mogą przeczytać (oraz zobaczyć) dlaczego ważne jest sięganie po lokalne owoce, jak segregować śmieci czy w jaki sposób dzielić się jedzeniem i ubraniami.

Szkoda, że w przypadku tej książki, autorka nie poszła z pewnymi stwierdzeniami jeszcze dalej tak, żeby mogły się one odnieść bezpośrednio do czytelników. Pisząc o trzymaniu zwierząt hodowlanych w klatkach, można byłoby wspomnieć o ograniczeniu jedzenia mięsa, a nawiązując do zielonej energii – napisać jeszcze więcej o oszczędzaniu prądu.

Mimo to seria ,,Uczymy się” to niezwykle ciekawa propozycja literatury, która dobrze sprawdzi się czytana na głos przez rodziców lub nauczycieli (w szkole i przedszkolu).

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/3-5/140-dbaj-o-nature-i-zostan-krolem.html


Poprzedni wpis
Nokturno – recenzja komiksu
Następny wpis
Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, 2023, Bądź zdrowy jak smok przez cały rok!, bajki, baśnie, blog książkowy, Dbaj o naturę i zostań królem!, dieta, dobre maniery, ekologia, etykieta, higiena, Jakub Cenkl, JupiJo!, Karolina Tudruj-Wrożyna, kartonówki, Kopciuszek, książki dla dzieci, książki na prezent, maniery, Martin Sojdr, mycie zębów, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Stepanka Sekaninova, Uczymy się, Veronika Zacharova, Wydawnictwo JupiJo!, zdrowe jedzenie, Ze smokiem o rety ucz się etykiety!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja