Ale drzewa! Ale ule! Ale mrówki! – recenzja serii

Tytuły: Ale drzewa!, Ale ule!, Ale mrówki!
Autorka: Petra Bartikova
Ilustracje: Magdalena Takacova, Martin Sojdr
Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna
Wydawnictwo: Jupi Jo!
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Ale świat jest niezwykły! A szczególnie świat przyrody, pełen zwierząt, owadów i roślin, które dzięki ciekawym książkom można z radością odkrywać – niezależnie od pogody!

Nakładem wydawnictwa Jupi Jo! ukazały się ostatnio trzy książki z tej samej serii, które łączy… nietypowa konstrukcja! Każda z nich to kartonówka, posiadająca w stronach wycięcia odpowiadające kształtom z ilustracji. Dzięki temu można poczuć, jakby zanurzało się w przekrojach zarówno drzewa, ula czy mrowiska.

Książka kartonowa z wycięciami

Autorką każdej z nich jest Petra Bartikova, a za ilustracje odpowiadają:

  • Magdalena Takacova w ,,Ale mrówki!” oraz ,,Ale drzewa!”,
  • Martin Sojdr w ,,Ale ule!”.

Lektury zawierają mnóstwo informacji podanych w ciekawej oraz wielokrotnie humorystycznej formie. Muszę przyznać, że wiele zastosowanych w nich rozwiązań wymagało mnóstwa kreatywności. Dzięki temu obcowanie z tymi trzema książkami przyniesie każdemu dziecku wiele frajdy oraz przyjemności. Polecam je odbiorcom już powyżej 3 roku życia.

Ale drzewa! 

Każde drzewo to dom dziesiątek istot. Wystarczy otworzyć pierwszą stronę ,,Ale drzewa!”, żeby w koronie drzewa zobaczyć jej mniej lub bardziej ukrytych mieszkańców. Początkowo niektórych bohaterów widać tylko nieznacznie – im bardziej jednak będziemy wczytywali się w lekturę, tym więcej ukaże się ich na kolejnych rozkładówkach.

Książka ,,Ale drzewa!” pozwala za pomocą krótkich dialogów i skondensowanych opisów lepiej poznać takie zwierzęta jak np. wiewiórka, kukułka, dzięcioł, sowa czy jelonek rogacz. Na dalszych stronach podaje informacje m.in. o tym czym jest jemioła oraz pokazuje różne rodzaje liści.

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/2-4/133-ale-drzewa.html


Ale ule!

Pszczoły to jedne z najbardziej fascynujących owadów (na równi z mrówkami!). Nic więc dziwnego, że postanowiono ująć je także w tej serii, w książce pod prostym, ale uroczym tytułem ,,Ale ule!”. Wspaniale przedstawiony warstwowo dom pracowitych owadów odsłania różne role pszczół, a także kluczowe dla nich miejsca.

Dzięki książce można poznać hierarchię pszczół, dowiedzieć się czym jest matecznik, w jaki sposób ,,wybierana” jest królowa czy dlaczego trutnie mają taką złą reputację w ulu. Ważne informacje zostały pogrubione w tekście (w tej jak i pozostałych pozycjach z serii), więc odnalezienie ich jest banalnie proste.

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/2-4/132-ale-ule.html


Ale mrówki!

Byliśmy już na drzewach – czas zanurkować pod ziemię. Z książką ,,Ale mrówki!” mamy szansę wejść do mrowiska i przyjrzeć się zwyczajom jego mieszkańców. Rozmaite wycięcia w stronach pozwalają podejrzeć, co czeka na kolejnej rozkładówce i jakimi korytarzami przyjdzie nam podążać, żeby lepiej poznać tytułowe mrówki.

Dzięki lekturze dowiecie się jaka jest największa mrówka w Polsce, poznacie cykl życia mrówki, jakich materiałów budowlanych używają do wzniesienia swojej konstrukcji czy w jaki sposób się ze sobą komunikują.

 

Polecam zarówno ,,Ale mrówki!” jak i ,,Ale ule!” oraz ,,Ale drzewa!” jako oryginalny sposób obcowania z książką popularnonaukową! Pozycje doskonale sprawdzą się np. na Dzień Dziecka.

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/2-4/131-ale-mrowki-.html


Poprzedni wpis
Dzień Fajności – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Sekretne życie – recenzja przyrodniczej serii dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, 2023, Ale drzewa, Ale drzewa! Ale ule! Ale mrówki!, Ale mrówki, Ale ule, drzewa, drzewo, Jupi Jo!, Karolina Tudruj-Wrożyna, kartonówki, książki przyrodnicze dla dzieci, książki z wyciętymi stronami, Magdalena Takacova, Martin Sojdr, mrówki, Petra Bartikova, pszczoły, recenzje książek, seria przyrodnicza, ul, ule, Wydawnictwo Jupi Jo!, z okienkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja