Sekretne życie – recenzja przyrodniczej serii dla dzieci

Tytuły: Sekretne życie drzew, Sekretne życie ptaków, Sekretne życie pszczół
Seria: Sekretne życie, Życie bez granic
Autorka: Moira Butterfield
Ilustracje: Vivian Mineker
Tłumaczenie: Sławomir Stodulski
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Tyle niezwykłych zwierząt żyje obok nas. Jesteśmy otoczeni krzewami, kwiatami i drzewami (jeśli mamy szczęście). Czy jednak wiemy na ich temat odpowiednio dużo? Czy dostrzegając w locie ptaka, zdajemy sobie sprawę w jaki sposób może on wznieść się w powietrze? Czy pijąc herbatę z miodem, myślimy o pracowitych pszczołach?

Nowa, przyrodnicza seria książek od wydawnictwa Jedność dla dzieci – ,,Sekretne życie” to trzy, pięknie wydane pozycje, które wciągają czytelników w wir inspirujących opowieści. Należą one do cyklu ,,Życie bez granic”, wspierającego edukację ze świata roślin, zwierząt i przyrody oraz budującego ekologiczną postawę w młodych odbiorcach.

Sekretne życie drzew, pszczół i ptaków

Autorką książek jest Moira Butterfield, a za bajkową oprawę graficzną odpowiada Vivian Mineker. W ramach serii ukazały się do tej pory:

  • Sekretne życie drzew,
  • Sekretne życie ptaków,
  • Sekretne życie pszczół.

W maju 2023 roku angielskojęzyczną premierę miała także ,,The Secret Life of Oceans”. Kto wie, być może i ona ukaże się wkrótce w Polsce pod tytułem ,,Sekretne życie oceanów”.

Książki popularnonaukowe oraz baśnie

Cykl ten to niecodzienne połączenie nauki z baśniami! Edukacyjne wartości płyną przede wszystkim z wielu ciekawostek dotyczących głównych bohaterów, a z kolei baśnie z różnych zakątków świata uzupełniają je i wzbogacają książki o pewnego rodzaju wrażliwość.

Muszę przyznać, że to jedno z ciekawszych podejść do lektur popularnonaukowych dla dzieci. Jestem przekonana, że ta literacka mieszanka nie tylko wspaniale uzupełni wiedzę, ale i będzie bogato oddziaływać na wyobraźnie. Polecam ją czytelnikom w wieku przedszkolnym oraz uczniom szkoły podstawowej.

Sekretne życie drzew

Ostatnio opisywałam książkę o drzewach dla najmłodszych (,,Ale drzewa!”), czas więc na propozycję dla nieco starszego czytelnika. ,,Sekretne życie drzew” zawiera komplet informacji na temat tego, jak drzewo rośnie, z czego zbudowany jest jego pień czy jakie zwierzęta go zamieszkują. W pozycji nie zabrakło rozkładówki o rekordzistach – drzewach najszerszych, najwyższych lub najcięższych. 

Baśnie z Norwegii, Szkocji, Wielkiej Brytanii czy Persji uzupełniają książkę o ponadczasową magię, a podział na pory roku i ukazanie drzew w zależności od pogody, pozwala docenić je w każdym miesiącu.

Co ciekawe, narratorem ,,Sekretnego życia drzew” jest… drzewo! Ryszard Dębowe Serce opowiada o sobie i swoich kuzynach, jednocześnie snując historie niczym najlepszy gawędziarz. 

Link do strony wydawnictwa: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/7026/sekretne-zycie-drzew


Sekretne życie ptaków

Podobnie ma się sprawa w kolejnej książce z tej serii. Tym razem jednak w świat latających przyjaciół wprowadza nas Chyży Jerzyk! ,,Sekretne życie ptaków” to prawdziwa uczta dla każdego miłośnika ornitologii. Dowiemy się z niej m.in. jak zbudowane są ptaki oraz ich pióra, poznamy specyfikę ptasich dziobów czy zdobędziemy wiedzę na temat tajników gniazd oraz migracji. 

W ,,Sekretnym życiu ptaków” niektóre rozkładówki zawierają również bonusy, czyli ciekawostki wyłącznie o jerzykach, które same w sobie są niezwykle ciekawymi zwierzętami! W książce nie brak także rozmaitych baśni, ale i ostrzeżenia na temat zmniejszających się populacji ptaków.

Link do strony wydawnictwa: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/7028/sekretne-zycie-ptakow


Sekretne życie pszczół

Pora powitać ostatniego bohatera, a w zasadzie bohaterkę tej recenzji, czyli Pszczółkę Brzęczółkę. Na kolorowych, pięknie ilustrowanych stronach książki ,,Sekretne życie pszczół” można niemal pod lupą zerknąć do ula, by lepiej poznać te małe, niezwykle istotne dla naszej egzystencji owady.

Lektura pokazuje hierarchię pszczół na przykładzie naszej bohaterki, ale także wybiega daleko poza tą liczną społeczność. Oprócz smakowitych ciekawostek o miodzie, można poczytać nie tylko o pszczołach miodnych, ale i ich dalekich kuzynach. Co więcej, w ,,Sekretnym życiu pszczół” wprowadzono niemal na każdej rozkładówce polecenie, polegające na namierzeniu zwierzaków innego gatunku.

Link do strony wydawnictwa: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/7027/sekretne-zycie-pszczol

Aktywnościowa strona książek dla dzieci

Seria ,,Sekretne życie” to jednak nie tylko ładny wizualnie oraz edukacyjny cykl na konkretne tematy. Każda z książek zawiera również apel do młodych czytelników, zachęcający do bardziej świadomego podchodzenia do spraw związanych z przyrodą. Książka ,,Sekretne życie drzew” podaje np. przepis na zasadzenie własnego drzewa, ,,Sekretne życie pszczół” udziela rad dotyczących rojenia i dbania o rośliny, a ,,Sekretne życie ptaków” proponuje jak dokarmiać ptaki, żeby były one zdrowe oraz szczęśliwe.

Te książki doskonale prezentują się na półce w komplecie, dlatego nie polecam ich rozdzielania 😉


Poprzedni wpis
Ale drzewa! Ale ule! Ale mrówki! – recenzja serii
Następny wpis
Pan Brumm jeździ konno – recenzja patronatu medialnego
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, drzewa, jedność, Jedność dla dzieci, książki dla dzieci, Moira Butterfield, pszczoły, ptaki, recenzje książek, Sekretne życie, Sekretne życie drzew, Sekretne życie pszczół, Sekretne życie ptaków, seria popularnonaukowa dla dzieci, seria przyrodnicza dla dzieci, Sławomir Stodulski, Vivian Mineker, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jedność dla dzieci, Życie bez granic

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja