Mały Bóbr – nowa książka przyrodniczej serii!

Nie wiem czy słyszeliście już o serii Wydawnictwa Studio Koloru – ,,Zwierzęta z mojego lasu”. Przyglądałam się jej od dłuższej chwili i wreszcie, zmotywowana nową premierą, zdecydowałam, że to najwyższy czas, aby po nią sięgnąć! Z tego też powodu, w tym wpisie zobaczycie wszystkie cztery książki, w kolejności od wydanej najpóźniej do tej wydanej najwcześniej. Która z nich okaże się Waszą ulubioną?

Do tej pory ukazały się:

 • Mały Bóbr,
 • Mały Ryś,
 • Mały Jelonek,
 • Mały Wilczek.

KTO STOI ZA SERIĄ ,,ZWIERZĘTA Z MOJEGO LASU”?

Wszystkie książki łączy osoba ilustratorki oraz autorki serii. Za barwne, piękne obrazki odpowiada Paulina Nachman, z kolei Joannę Kowalczyk-Bednarczyk, która tworzy teksty, możecie kojarzyć z bloga bieganizm.com . Pisze tam o sobie m.in., że: 

Z wykształcenia jestem biologiem z doktoratem medycznym. (…) Organizuję imprezy biegowe oraz terenowe warsztaty przyrodnicze z nauką o lesie i wilkach w roli głównej.

MAŁY BÓBR

Ostatnia nowość ukazuje się nieprzypadkowo wiosną! Po przeczytaniu ,,Małego Bobra” można dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych zwierzętach – m.in. tego, że maluchy tego gatunku rodzą się właśnie między zimą a latem.

Głównym bohaterem jest tytułowy Bóbr. Poznajemy jego rodzinę, przyzwyczajenia oraz jadłospis. Autorka oferując fabularną historię, przemyca mnóstwo ważnych informacji z życia bobrzej społeczności. Co ciekawe, w książce pojawia się także człowiek (to stały element serii), który żyje z tymi zwierzętami w zgodzie, czerpie z ich pomysłowości i stara się o nie dbać.

Z ,,Małym Bobrem” dowiecie się np.:

 • jak wyglądają żeremia od wewnątrz,
 • dlaczego bobry nie marzną w lodowatej wodzie,
 • dlaczego budowane przez nie tamy są tak ważne dla środowiska.

Na końcu książki znajdziecie również rozdział ,,Fakty”, dopowiadający wiele informacji oraz zapraszający na stronę Stowarzyszenia Nasz Bóbr. https://www.naszbobr.pl ,,Mały Bóbr” będzie odpowiedni dla dzieci już powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Bobr/78


MAŁY RYŚ

Wyjdźmy z wody, osuszmy czupryny i stańmy oko w oko z jednym z najciekawszych zwierzaków w polskim lesie! Książka ,,Mały Ryś” zaczyna się tym razem nie od tytułowego bohatera, ale od bliźniąt – Wojtusia i Julka. Wyruszają oni z tatą w góry szukać śladów rysiów, co ciekawe – także rodzeństwa! 

Bracia Rysie podążają za swoją mamą ucząc się nowych umiejętności i trenując skoki oraz biegi. W pewnym momencie słyszą głosy – muszą szybko się schować. Okazuje się, że to właśnie Wojtuś i Julek trafili na ich ślady ze swoim tatą! Jakie wnioski uda się wyciągnąć chłopcom z tego spotkania?

Z książki ,,Mały Ryś” dowiecie się m.in.:

 • jak rozpoznać jednego rysia od drugiego,
 • jak długo małe rysie pozostają ze swoją mamą,
 • która cecha ich wyglądu wciąż pozostaje tajemnicą dla przyrodników.

Książkę polecam wszystkim dzieciom powyżej 3 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Rys/51


MAŁY JELONEK

Najsłynniejszy jelonek ze świata literatury dziecięcej, czyli Bambi, właśnie znalazł konkurencję! ,,Mały Jelonek”, tytułowy bohater kolejnej książki z serii ,,Zwierzęta z mojego lasu” to maluch, który niezwykle marzy o imponującym, pięknym porożu. Kiedy spotyka dorosłego jelenia, nie może się doczekać, gdy na jego głowie także wyrosną pierwsze różki. 

,,Mały Jelonek” ze wszystkich książek tego cyklu ma chyba najprostszą fabułę. Ukazana w tej pozycji przemiana jelonka odbywa się bardzo szybko, jednocześnie przekazując czytelnikom istotne fakty z życia tych zwierząt. 

Wiele informacji zostaje uzupełnionych w rozdziale ,,Fakty”. ,,Mały Jelonek” uświadamia m.in.:

 • kiedy dorosłe jelenie najczęściej zrzucają poroże,
 • czym jest rykowisko,
 • co jedzą jelonki.

Książka jest odpowiednia dla wszystkich dzieci już powyżej 3 (a nawet 2) roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Jelonek/46


MAŁY WILCZEK

Czas na książkę, od której wszystko się zaczęło! ,,Mały Wilczek” był pozycją inicjującą serię. Autorka wielokrotnie wspomina o swojej fascynacji tymi zwierzętami – nie ma się co dziwić, wilki to niezwykłe stworzenia, które wiele mogą nauczyć również ludzi.

W tej pozycji został zastosowany bardzo ciekawy zabieg. Na początku poznajemy wilczą rodzinę. Mały Wilczek przenoszony jest w pysku mamy do nowej nory. Choć fabularnie nie dzieje się tutaj zbyt wiele, to jednak każde słowo działa kojąco i angażuje w opowieść. 

Po fragmencie, gdzie wilki odgrywają główną rolę, przychodzi czas na ludzi. Okazuje się, że tę historię o nich słyszał także mały chłopiec. Prosi, żeby mama tak jak wilczyca otuliła go do snu.

To bardzo rozczulająca książka, która trafi do każdego czytelnika. Jeżeli jeszcze nie znacie serii ,,Zwierzęta z mojego lasu”, polecam rozpocząć przygodę z nią właśnie od tej pozycji.

Poza tym, dowiecie się z ,,Małego Wilczka”, np.:

 • jak długo trwa ciąża wilczycy,
 • kiedy wilki przychodzą na świat,
 • kto zajmuje się szczeniętami, gdy rodzice są na polowaniu.

Polecam tę książkę wszystkim powyżej 3 roku życia. Jeżeli poszukujecie lektur, gdzie na pierwszym miejscu stawiane jest poczucie bezpieczeństwa, pozytywny przekaz, istota bliskości z naturą, ale i ważne ciekawostki przekazywane w prosty, zrozumiały sposób – to ten cykl jest zdecydowanie dla Was. Dodatkowo, duże litery oraz czytelny tekst pozwolą dzieciom uczącym się czytać, zmierzyć się z tymi książkami samodzielnie.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Wilczek/44


Poprzedni wpis
Nowości od Papilon – I zestawienie w 2022 roku
Następny wpis
Relacja z Targów Książki dla Dzieci w Bolonii 2022
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, blog książkowy, bóbr, jelonek, Joanna Kowalczyk-Bednarczyk, książki dla dzieci, książki przyrodnicze, las, Mały Bóbr, Mały Jelonek, Mały Ryś, Mały Wilczek, natura, ochrona środowiska, Paulina Nachman, polskie lasy, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, ryś, środowisko, Studio Koloru, wilk, woda, Wydawnictwo Studio Koloru, Zwierzęta z mojego lasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja