Mały Bóbr – nowa książka przyrodniczej serii!

Nie wiem czy słyszeliście już o serii Wydawnictwa Studio Koloru – ,,Zwierzęta z mojego lasu”. Przyglądałam się jej od dłuższej chwili i wreszcie, zmotywowana nową premierą, zdecydowałam, że to najwyższy czas, aby po nią sięgnąć! Z tego też powodu, w tym wpisie zobaczycie wszystkie cztery książki, w kolejności od wydanej najpóźniej do tej wydanej najwcześniej. Która z nich okaże się Waszą ulubioną?

Do tej pory ukazały się:

 • Mały Bóbr,
 • Mały Ryś,
 • Mały Jelonek,
 • Mały Wilczek.

KTO STOI ZA SERIĄ ,,ZWIERZĘTA Z MOJEGO LASU”?

Wszystkie książki łączy osoba ilustratorki oraz autorki serii. Za barwne, piękne obrazki odpowiada Paulina Nachman, z kolei Joannę Kowalczyk-Bednarczyk, która tworzy teksty, możecie kojarzyć z bloga bieganizm.com . Pisze tam o sobie m.in., że: 

Z wykształcenia jestem biologiem z doktoratem medycznym. (…) Organizuję imprezy biegowe oraz terenowe warsztaty przyrodnicze z nauką o lesie i wilkach w roli głównej.

MAŁY BÓBR

Ostatnia nowość ukazuje się nieprzypadkowo wiosną! Po przeczytaniu ,,Małego Bobra” można dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych zwierzętach – m.in. tego, że maluchy tego gatunku rodzą się właśnie między zimą a latem.

Głównym bohaterem jest tytułowy Bóbr. Poznajemy jego rodzinę, przyzwyczajenia oraz jadłospis. Autorka oferując fabularną historię, przemyca mnóstwo ważnych informacji z życia bobrzej społeczności. Co ciekawe, w książce pojawia się także człowiek (to stały element serii), który żyje z tymi zwierzętami w zgodzie, czerpie z ich pomysłowości i stara się o nie dbać.

Z ,,Małym Bobrem” dowiecie się np.:

 • jak wyglądają żeremia od wewnątrz,
 • dlaczego bobry nie marzną w lodowatej wodzie,
 • dlaczego budowane przez nie tamy są tak ważne dla środowiska.

Na końcu książki znajdziecie również rozdział ,,Fakty”, dopowiadający wiele informacji oraz zapraszający na stronę Stowarzyszenia Nasz Bóbr. https://www.naszbobr.pl ,,Mały Bóbr” będzie odpowiedni dla dzieci już powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Bobr/78


MAŁY RYŚ

Wyjdźmy z wody, osuszmy czupryny i stańmy oko w oko z jednym z najciekawszych zwierzaków w polskim lesie! Książka ,,Mały Ryś” zaczyna się tym razem nie od tytułowego bohatera, ale od bliźniąt – Wojtusia i Julka. Wyruszają oni z tatą w góry szukać śladów rysiów, co ciekawe – także rodzeństwa! 

Bracia Rysie podążają za swoją mamą ucząc się nowych umiejętności i trenując skoki oraz biegi. W pewnym momencie słyszą głosy – muszą szybko się schować. Okazuje się, że to właśnie Wojtuś i Julek trafili na ich ślady ze swoim tatą! Jakie wnioski uda się wyciągnąć chłopcom z tego spotkania?

Z książki ,,Mały Ryś” dowiecie się m.in.:

 • jak rozpoznać jednego rysia od drugiego,
 • jak długo małe rysie pozostają ze swoją mamą,
 • która cecha ich wyglądu wciąż pozostaje tajemnicą dla przyrodników.

Książkę polecam wszystkim dzieciom powyżej 3 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Rys/51


MAŁY JELONEK

Najsłynniejszy jelonek ze świata literatury dziecięcej, czyli Bambi, właśnie znalazł konkurencję! ,,Mały Jelonek”, tytułowy bohater kolejnej książki z serii ,,Zwierzęta z mojego lasu” to maluch, który niezwykle marzy o imponującym, pięknym porożu. Kiedy spotyka dorosłego jelenia, nie może się doczekać, gdy na jego głowie także wyrosną pierwsze różki. 

,,Mały Jelonek” ze wszystkich książek tego cyklu ma chyba najprostszą fabułę. Ukazana w tej pozycji przemiana jelonka odbywa się bardzo szybko, jednocześnie przekazując czytelnikom istotne fakty z życia tych zwierząt. 

Wiele informacji zostaje uzupełnionych w rozdziale ,,Fakty”. ,,Mały Jelonek” uświadamia m.in.:

 • kiedy dorosłe jelenie najczęściej zrzucają poroże,
 • czym jest rykowisko,
 • co jedzą jelonki.

Książka jest odpowiednia dla wszystkich dzieci już powyżej 3 (a nawet 2) roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Jelonek/46


MAŁY WILCZEK

Czas na książkę, od której wszystko się zaczęło! ,,Mały Wilczek” był pozycją inicjującą serię. Autorka wielokrotnie wspomina o swojej fascynacji tymi zwierzętami – nie ma się co dziwić, wilki to niezwykłe stworzenia, które wiele mogą nauczyć również ludzi.

W tej pozycji został zastosowany bardzo ciekawy zabieg. Na początku poznajemy wilczą rodzinę. Mały Wilczek przenoszony jest w pysku mamy do nowej nory. Choć fabularnie nie dzieje się tutaj zbyt wiele, to jednak każde słowo działa kojąco i angażuje w opowieść. 

Po fragmencie, gdzie wilki odgrywają główną rolę, przychodzi czas na ludzi. Okazuje się, że tę historię o nich słyszał także mały chłopiec. Prosi, żeby mama tak jak wilczyca otuliła go do snu.

To bardzo rozczulająca książka, która trafi do każdego czytelnika. Jeżeli jeszcze nie znacie serii ,,Zwierzęta z mojego lasu”, polecam rozpocząć przygodę z nią właśnie od tej pozycji.

Poza tym, dowiecie się z ,,Małego Wilczka”, np.:

 • jak długo trwa ciąża wilczycy,
 • kiedy wilki przychodzą na świat,
 • kto zajmuje się szczeniętami, gdy rodzice są na polowaniu.

Polecam tę książkę wszystkim powyżej 3 roku życia. Jeżeli poszukujecie lektur, gdzie na pierwszym miejscu stawiane jest poczucie bezpieczeństwa, pozytywny przekaz, istota bliskości z naturą, ale i ważne ciekawostki przekazywane w prosty, zrozumiały sposób – to ten cykl jest zdecydowanie dla Was. Dodatkowo, duże litery oraz czytelny tekst pozwolą dzieciom uczącym się czytać, zmierzyć się z tymi książkami samodzielnie.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Maly-Wilczek/44


Poprzedni wpis
Nowości od Papilon – I zestawienie w 2022 roku
Następny wpis
Relacja z Targów Książki dla Dzieci w Bolonii 2022
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja