fbpx

Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim – recenzja

Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim”

Interpretacja: Jeremi Przybora

Komentarz i inicjator wydania: Grzegorz Wasowski

Ilustracje: Disney Storybook Art Team, Angel Rodriguez, Retta Scott Worcester, Violeta Caamano, John Hench, Al Dempster, Norm McGary, Campbell Grant

Wydawnictwo: Egmont Polska

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Kim był Disney, chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Obawiam się jednak, że istnieje spore grono osób, którym nazwisko – Jeremi Przybora może coś mówi, ale zdecydowanie mniej, niż powinno.

 

Jeremi Stanisław Przybora to postać, którą można kojarzyć przede wszystkim z ,,Kabaretu Starszych Panów”, gdzie był aktorem oraz współtwórcą. Poza tym w ciągu swojego prawie 90 letniego życia zyskał miano poety, pisarza oraz satyryka. Władał piórem jak mało kto, z lekkością rozwijając rozmaite wątki.

 

W 1993 roku rozpoczął prowadzenie audycji w Radio Kolor, która była skierowana dla grona najmłodszych. Dziecięcy program nazywał się ,,Dropsy”, a jego sponsorem została firma Egmont. Podczas tej audycji przytaczane były adaptacje słynnych baśni, które teraz szczęśliwe może odnaleźć w książce ,,Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim”.

 

 

 

 

To piękna pozycja w grubej oprawie, gdzie znalazło się 16 bajek z wytwórni Disneya, z polotem i niezwykłą fantazją zinterpretowanych przez Jeremiego Przyborę. W tej puli znalazł się m.in. ,,Piotruś Pan”, ,,Herkules”, ,,Kopciuszek”, ,,Aladyn”, ,,Bambi” czy ,,Robin Hood”.

 

Warto wspomnieć, że wszystkie bajki są ilustrowane oryginalnymi obrazkami Disneya.

 

 

 

 

Jest w tych tekstach pewne echo minionej epoki. Piękne słownictwo i składnia zrobią wrażenie nie tylko na dzieciach, ale także na dorosłych. Widać ogromne zaangażowanie poety, przy jednoczesnym wrażeniu, że doskonale bawił się on pracując z tymi tekstami.

 

,,Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim” to książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce na stałe. Teoretycznie każdy pewnie już zna bajki, które się w niej znalazły, ale sposób w jaki się je przedstawia, powoduje, że czytelnik czuje, jakby odkrywał je na nowo.

 

Polecam tę pozycję dla dzieci i dorosłych.

 

Link do księgarni: https://www.gandalf.com.pl/

 

 

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment