Dumbo – recenzja klasyki Disney’a

Tytuł: Dumbo

Seria: DISNEY. Najpiękniejsze filmy

Adaptacja: Adrianna Zabrzewska

Ilustracje: Disney Storybook Art Team

Wydawnictwo: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Cyrk jest bardzo specyficznym miejscem. Z jednej strony – niezwykle utalentowani ludzie wykonujący akrobatyczne sztuczki, z drugiej – zwierzęta niestety do tych sztuczek zmuszane.

,,Dumbo” to klasyczna bajka Disneya, która może wzbudzać kontrowersje, ale przesłanie, jakie ze sobą niesie jest z pewnością warte uwagi.

Zasłynęła jako amerykański film animowany w 1941 roku, czyli prawie 80 lat temu! Od tej pory nieustannie sięgają po nią zarówno dzieci, jak i rodzice.

Wydawnictwo Egmont Polska wznowiło ostatnio nakład i wydało ją w ramach serii ,,Disney. Najpiękniejsze filmy”. Okazją była także premiera wchodzącego właśnie do kin filmu o tym samym tytule. Po sukcesie odświeżonego ,,Króla Lwa”, Disney postawił tym razem na Dumbo. Warto zauważyć, że stworzył go jednak na nowo, jako film z aktorami i rewelacyjnymi efektami specjalnymi. Reżyserii z kolei podjął się sam Tim Burton!

Książka, co prawda z klasycznymi, oryginalnymi ilustracjami także prezentuje się pięknie. Bardzo ciekawa faktura okładki, ładny papier oraz wygodny zeszytowy format przemawiają ,,na plus” tej pozycji. Warta uwagi jest także niska cena.

,,Dumbo” to wartościowa pozycja, ponieważ nikogo nie krytykuje wprost, ale pozostawia w czytelniku miejsce do namysłu. Pomaga kształtować w dziecku poczucie tego, co jest dobre, a co złe.

Kończy się happy endem, gdzie zarówno słoniątko, jak i jego mama odzyskują upragnioną wolność, ale moment porzucenia ich poprzedniego życia też jest bardzo istotny.

Postać Dumbo uczy wiary w siebie i we własne możliwości. Podkreśla, jak krzywdzące może być ocenianie innych przez pryzmat ich cech fizycznych. Nie każdy jest idealny, ale istotnym jest, żeby z mankamenty przekuwać w atuty, podobnie jak zrobił to słonik. Ze swoich wielkich uszu, dzięki pomocy przyjaznej myszy, uczynił ogromną zaletę i stały się one jego powodem do dumy.

,,Dumbo” to książka, która pozostawia szerokie pole do rozmów z dziećmi. Można po jej lekturze dyskutować na tematy: miłości, rozdzielenia, zazdrości, zawiści, przemocy czy tęsknoty. Każdy z nich jest niezwykle ważny z perspektywy najmłodszych i wspólna dyskusja z pewnością pomoże w ich lepszym zrozumieniu.

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Dumbo.-Disney.-Najpiekniejsze-filmy,15295496,p.html


Poprzedni wpis
Atlas przygód dinozaurów – recenzja
Następny wpis
Tańcz, Córko Księżyca! – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, Adrianna Zabrzewska, blog o książkach dla dzieci, cyrk, Disney, Disney Storybook Art Team, DISNEY. Najpiękniejsze filmy, drwiny, Dumbo, duże uszy, Egmont, Egmont Polska, klasyka, klasyka książek dla dzieci, klasyka literatury dziecięcej, macierzyństwo, nieśmiałość, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, słoń, słonik, wiara we własne możliwości, wstyd, Wydawnictwo Egmont, Wydawnictwo Egmont Polska, wyśmiewanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja