fbpx

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy – recenzja

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy – recenzja

Tytuł: ,,Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”

Autor: Monika Utnik – Strugała

Ilustracje: Małgosia Piątkowska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Nawet dzieci wiedzą, że kiedy zamykają oczy i idą spać, świat nadal tętni życiem. Pytaniem jest tylko – co wtedy może się wydarzyć? Kogo ulubioną porą doby jest noc? Czy spanie jest koniecznością, a może da się jakoś z niego zrezygnować?

 

Temat nocy i wszystkiego co się z nim wiąże wydaje się w 100% wyczerpywać ostatnia nowość Wydawnictwa Nasza Księgarnia, czyli ,,Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”.

 

 

 

Piękna książka w dużym formacie została napisana przez Monikę Utnik – Strugałę, a tchnęła w nią życie za pomocą ilustracji Małgosia Piątkowska.

 

Autorkę możemy kojarzyć chociażby z przewodnika po Włoszech o którym pisałam jakiś czas temu ,,Mamma mia”.

 

Głównymi bohaterami książki ,,Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” jest rodzeństwo – chłopiec i dziewczyna. Eksplorują oni różne miejsca i dostarczają wielu interesujących faktów na temat nocy.

Ważną rolę odgrywa także białouchy królik, który dzieli się z czytelnikiem ciekawostkami ze świata nauki. W jego komentarzach jest trochę więcej dat, nazwisk i trudniejszych pojęć.

 

 

 

 

W książce można odnaleźć tematy zahaczające o biologię, historię czy astrologię, aż po kulturę i ekologię.

 

,,Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” to opowieść o najciekawszych nocnych symbolach. Wyjaśnienie czym jest zegar biologiczny, w jaki sposób ciało przygotowuje się do snu, kim są nocne marki, a kim skowronki, jakie zawody wykonuje się nocą oraz wiele, wiele innych.

 

Nawet dorośli czytelnicy odnajdą w niej fakty, o których mogli wcześniej nie słyszeć. Dowiedzą się dlaczego najwięcej dzieci rodzi się nocą albo skąd pochodzi nazwa Sylwester.

 

Wszystko jest jednak podane bardzo przystępnym językiem i opisane w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Książkę można także stosować jako lekturę na dobranoc – dzięki sile sugestii i wielu wątkom związanym ze spaniem.

 

 

 

 

,,Po ciemku, czy co się dzieje w nocy” to jedna z tych pozycji, które bierze się do rąk i od razu ma się wrażenie, że może ona zawojować cały świat!

 

Jest dopracowana w najmniejszym szczególe, zachwyca dbałością o detale, stroną wizualną i wyczerpującym podejściem do tematu.

 

Bardzo ją polecam wszystkim czytelnikom powyżej 6-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/po-ciemku-czyli-co-sie-dzieje-w-nocy/2629/ksiazka.html#.XHpUIZNKhE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--