Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych – recenzja

Tytuł: ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”

Autor: Eliza Piotrowska

Ilustracje: Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Hasła: recenzja, książka dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, 2018, nowość książkowa, nowość, premiera, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Nasza Księgarnia, Eliza Piotrowska, Asia Gwis, Jajo, jajko, jajka w gnieździe i kosmosie, kogel-mogel, ciekawostki, album, pisanka, Wielkanoc, wiosna, święta wielkanocne, +6, +7, +8, +9, +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +100

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Już za tydzień będziemy świętować Wielkanoc. Jest to idealny moment, żeby opowiedzieć sobie o książce, która ma choć jeden wspólny mianownik z tym świętem – jajko.

 

 

 

,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych” oprócz niewiarygodnie długiego tytułu jest też fantastyczną książką, która znacznie wyróżnia się na tle pozostałych publikacji. Dlaczego?

Jest dopracowana do perfekcji. Kiedy o niej opowiadam, muszę zacząć od jej strony wizualnej, bo to ona sprawia, że czytelnik po prostu ZJADA ją oczami.

 

Na każdej stronie widać ogrom pracy, który został w nią włożony, ale efekt przerósł chyba najśmielsze oczekiwania.

Osobiście mam wrażenia podobne do tych, kiedy obcuje ze sztuką. Począwszy od formatu (jest ogromna!), po rodzaj użytego papieru i przede wszystkim oprawę graficzną, które sprawiają, że tę książkę po prostu chce się oglądać, oglądać i… oglądać.

 

Powinnam zacząć jednak od rozpoczęcia, a raczej od ,,ab ovo”, czyli rzymskiego: od początku, które pierwotnie oznaczało ,,od jajka”.

Książka to niemal sto stron arcy-ciekawych informacji o tym czym jest skorupka z zawartością. Jeżeli można jakiś temat opracować w 100%, a przy tym nie zanudzić czytelnika, a wręcz rozbudzić jego ciekawość – to autorka ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych” właśnie to zrobiła!

 

 

 

 

Przeczytacie w niej m.in. o tym jak jest zbudowane jajko, czym różnią się te z poszczególnych gatunków, skąd wziął się pomysł na pisanki i co oznaczał, co mają wspólnego jaja z magią i wiele, wiele innych.

Możecie być pewni, że autorka poruszyła każdą dziedzinę życia, bo jak się okazuje – jajko przewija się od kuchni, sztuki po architekturę i filozofię!

Historie dodatkowo uzupełniane są zabawnymi rymowankami, które każde dziecko w mig zapamięta.

 

 

 

 

 

Książka jest zlepkiem różnych technik. Jest tu i kolaż, czyli wycinanki, jest klasyczna ilustracja, są tylko zarysowane kontury, możliwe, że z użyciem tuszu lub nałożone różnobarwne tekstury. Wyobraźnia ilustratorki nie została tu niczym ograniczona.

Techniki i styl mieszają się i łączy je chyba tylko pastelowa kolorystyka, a i tak wszystko pięknie ze sobą koresponduje.

Cała książka wydaje się czerpać z różnorakich sposób ozdabiania jajek,  w których także mamy i oklejanki i pisanki i kraszanki.

 

 

 

 

Warto sięgnąć jeszcze do podobnej książki ilustratorki, napisanej wespół z Lilianą Fabisińską ,,Grzyby”. Link do niej możecie znaleźć tutaj: https://nk.com.pl/grzyby/2492/ksiazka.html#.Wrd7u9NuZE4

 

 

Dla kogo jest ,,Jajo”? Każdy starszak będzie świetnie się przy niej bawił. Śmiało możemy podarować ją ,,na zajączka” każdemu uczniowi szkoły podstawowej. Powiem szczerze, że ja sama dowiedziałam się z niej rzeczy, o których dotychczas nie miałam pojęcia. Myślę, że cała rodzina może przy niej usiąść i spędzić wiele miłych chwil czytając i przeglądając ilustracje.

 

Jest tylko jedna malutka rzecz, w której nie mogę się zgodzić z autorką. Stuletnie jajka o których pisze w rozdziale ,,Dziwne dania z jajek” wcale nie są mało apetyczne, są pyszne! Można ich spróbować w większości azjatyckich krajów.

 

 

Na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia jest teraz 30% zniżka na tę książkę: https://nk.com.pl/jajo-jajka-w-gniezdzie-i-kosmosie-czyli-kogel-mogel-dla-dociekliwych/2517/ksiazka.html#.Wrd8t9NuZE4

Serdecznie polecam!

 

 

 

Poprzedni wpis
Wielka historia małej kreski – recenzja
Następny wpis
Pięciu nieudanych – recenzja z Bolonii
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2018, album, Asia Gwis, ciekawostki, Eliza Piotrowska, jajka w gnieździe i kosmosie, jajko, jajo, kogel-mogel, książka dla dzieci, Nasza Księgarnia, nowość, nowość książkowa, pisanka, premiera, recenzja, recenzje książek dla dzieci, święta wielkanocne, wielkanoc, wiosna, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja