Pięciu nieudanych – recenzja z Bolonii

Tytuł: Pięciu nieudanych

Autor: Beatrice Alemagna

Ilustracje: Beatrice Alemagna

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2015

Objętość:   chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Dzisiaj zabieram Was ze sobą do pięknej Bolonii. Siadamy na Piazza San Domenico, gdzie ziemia wyłożona jest kamieniami rzecznymi i otwieramy książkę ,,Pięciu nieudanych” (I cinque malfatti), która od 2014 roku jest we Włoszech bestsellerem.

Jej autorką jest wielokrotnie nagradzana pisarka Beatrice Alemagna, która urodziła się właśnie w tym mieście, w którym jestem teraz. Wyobrażam sobie, że podobnie jak ja, siedziała na jednym z placów w centrum Bolonii i pisała historię, o której za chwilę Wam opowiem.

Beatrice Alemagna jest znana dzięki tekstom i ilustracjom. Kiedy była dzieckiem jej ulubionymi bohaterami byli Pippi Pończoszanka czy Karlsson z dachu. Postanowiła zostać autorką już w wieku 8 lat i spełniła swój zamiar.

Otrzymała mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. francuską Figures futures al Salon du Livre et de la Presse Jeunesse, włoską Premio Andersen i wyróżnienia Bologna Ragazzi Award.

Jej książka ,,Pięciu nieudanych” została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry, które kilka dni temu również zostały nagrodzone na Bologna Children’s Book Fair w kategorii Najlepszego w Europie Wydawcy Dziecięcego Roku.

Historia opowiada o grupie pięciorga przyjaciół, którzy mieszkali w jednym domu. Każdy z nich charakteryzował się pewnym defektem czy to w wyglądzie czy osobowości. Jeden był wiecznie zmęczony, drugi miał dziury w brzuchu, a kolejny po prostu był nieudany, ,,Od stóp do głów. Dziwolągi nad dziwolągi.”

Zupełnie jednak im to nie przeszkadzało. Wręcz otwarcie śmiali się ze swych ułomności i przekomarzali który z nich jest najmniej udany.

Pewnego dnia odwiedza ich jednak specjalny gość. Zdecydowanie różni się od poprzednich bohaterów. Trudno dopatrzeć się w nim jakiejś skazy. Zachwyca wyglądem i postawą. Od razu zaczyna wprowadzać swoje porządki.

Co gorsza, mówi o gronie przyjaciół, że są bezużyteczni i do niczego się nie nadają.

Ci jednak nie złoszczą się, jakby można było się tego spodziewać, a wręcz przeciwnie. Wszystkie swoje dotychczasowe mankamenty, zamieniają w zalety.

I tak ten, który był dziurawy, stwierdza fakt, że przez niego złość przelatuje na wylot. Felerny śmieje się, że to prawda, rzadko coś mu wychodzi, ale jak już się uda, to wszyscy mają powód do świętowania. A Wiecznie Zmęczony po prostu zasypia i w ten sposób również nie przejmuje się gadaniem Idealnego.

W dobrych nastrojach pozostawiają gościa samego jak palec.

To krótka bajka, ale z pięknym morałem. Uświadamia dzieciom, że nie ma osób idealnych. Każdy ma jakieś słabości i zadaniem każdego z nas jest w jakiś sposób sobie z nimi poradzić. Najważniejsze, żeby ich posiadanie nie pozbawiło nas dobrego humoru i pozytywnego nastawienia do życia.

Nie bez znaczenia są także osoby, którymi się otaczamy. Jeżeli nasi przyjaciele akceptują nas takimi jacy jesteśmy, nie groźne są nam napływy z zewnątrz. Możemy być spokojni, że nikt nie zaburzy naszego poczucia wartości.

,,Pięciu nieudanych” posiada także piękne ilustracje. Przypominają trochę rysunki dzieci, które dopiero uczą się sztuki rysowania. Nie wszystko jest na swoim miejscu i często zaburzone są proporcje postaci. Mają one jednak swój niepowtarzalny charakter i są na swój sposób bardzo ciekawe. Jeden z bohaterów zbudowany jest na przykład z poskładanej i zeskanowanej włoskiej gazety.

Książka jest w grubej okładce, ma zszyte strony i jest dopracowana do ostatniego szczegółu. Została wydana w ramach serii ,,Polecone z Zagranicy”, która pozwala poznać ulubione tytuły dzieci z całego świata.

Jest rekomendowana dla dzieci od 4 lat.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-pieciu_nieudanych.html

 


Poprzedni wpis
Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych – recenzja
Następny wpis
Mamma mia – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2015, Beatrice Alemagna, Bologna, Bolonia, Dwie Siostry, I cinque malfatti, Idealny, książka dla dzieci, pewność siebie, Pięciu nieudanych, poczucie własnej wartości, recenzja, recenzje książek dla dzieci, słabości, wady, Wydawnictwo Dwie Siostry, zalety

4 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja