➜ Tytuł: Bajka o Lęku
➜ Autorka: Agnieszka Jucewicz
➜ Ilustracje: Marianna Sztyma
➜ Wydawnictwo: Agora dla dzieci
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Każdy człowiek składa się na pełen zestaw emocji. Rodzimy się i bardzo szybko zaczynamy odczuwać – radość, złość, smutek czy strach. Potrzebujemy cierpliwych opiekunów, ale także doświadczenia, żeby poradzić sobie z bardziej wymagającymi emocjami. Gorzej, jeżeli coś paraliżuje nas od środka i nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać. Tym czymś, bardzo często jest lęk.
,,Bajka o Lęku” to niezwykła książka Agnieszki Jucewicz, bazująca na emocjonalnej symbolice. Opowiada o rodzinie Człowieczyńskich, z którą każdy – czy to dorosły, czy dziecko, może się łatwo utożsamić.
Jak przezwyciężyć bezsilność?
Bajka o Lęku wzięła się z bezsilności, ale też z wiary w to, że do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi poprzez słowa.
– pisze na tylnej okładce autorka. Książka nie jest historią wyłącznie o strachu dziecka, które chowając się pod kocem i całym światem, próbuje jednocześnie unikać tego, co jest dla niego nowe i niepokojące, a czasami nawet nieokreślone. To opowieść również o lęku rodziców i tym, jak ważne jest, aby rozmawiać o swoich emocjach. Dyskusja o tym, co znajduje się wewnętrz nas sprawia, że nie jesteśmy osamotnieni i możemy się wzajemnie wspierać.
Pięcioro dzieci państwa Człowieczyńskich
Bajka rozpoczyna się baśniowo – rodzina Człowieczyńskich długo nie mogła mieć dziecka i kiedy wreszcie się udało, urodziły się od razu pięcioraczki: Radość, Złość, Smutek, Wstręt oraz Lęk. Każdy z maluchów stawiał przed rodzicami inne wyzwania, ale wszystkie były przez nie akceptowane i kochane.
Autorka pięknie podkreśla w ten sposób, że nie ma emocji złych i dobrych. Na człowieka składają się różne uczucia, które trzeba pielęgnować i nauczyć sobie z nimi radzić. Jedyną obawę u państwa Człowieczyńskich rodził Lęk. Nie potrafili do niego dotrzeć.
Pierwszy dzień w szkole
Wszystko zmieniło się, kiedy dzieci poszły do szkoły. Opuściły swoje dotychczasowe i dobrze znane przedszkole, wkraczając w zupełnie nowy etap. Najbardziej bał się Lęk. Autorka kilkakrotnie opisuje stan, w jakim znajdował się chłopiec – uświadamiając dzieciom, że to właśnie ten moment, kiedy dopada nas strach:
Ściskało mu gardło.
W klatce piersiowej czuł taki ciężar, jakby mu tam ktoś wsadził dwudziestokilogramowy kamień.
Nogi miał jak z waty.
W głowie mu się kręciło.
Pociły mu się dłonie.
Było mu niedobrze.
Okazało się jednak, że to wszystko było niepotrzebne. Na miejscu spotkał remedium na swoje obawy – rozwiązanie dotychczasowych obaw. Nauczył się jak radzić sobie z lękiem. W jaki sposób? Koniecznie zajrzyjcie do książki, żeby znaleźć swój sposób na pokonanie strachu.
Bajka o Lęku
Nie byłoby tej pozycji bez wspaniałych ilustracji Marianny Sztymy. Dużo jest w nich symboliki, braku dosłowności, ale zarazem poetyki, która podkreśla wielowymiarowość i uniwersalność bajki. Pod wieloma względami przypomina mi o ona ,,Pięciu nieudanych” – także utrzymaną w baśniowej konwencji historię, która dotyczy każdego z nas.
To wartościowa i ważna książka, która pomoże dzieciom lepiej zrozumieć emocje i nauczyć się je akceptować.
Polecam ,,Bajkę o Lęku” dzieciom powyżej 4 roku życia, ale i dorosłym – aby inspirowała we wspólnej drodze do lepszego porozumienia.
Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99452-Bajka-o-Leku.html