Bajka o Lęku – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Bajka o Lęku
 Autorka: Agnieszka Jucewicz
 Ilustracje: Marianna Sztyma
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Każdy człowiek składa się na pełen zestaw emocji. Rodzimy się i bardzo szybko zaczynamy odczuwać – radość, złość, smutek czy strach. Potrzebujemy cierpliwych opiekunów, ale także doświadczenia, żeby poradzić sobie z bardziej wymagającymi emocjami. Gorzej, jeżeli coś paraliżuje nas od środka i nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać. Tym czymś, bardzo często jest lęk.

,,Bajka o Lęku” to niezwykła książka Agnieszki Jucewicz, bazująca na emocjonalnej symbolice. Opowiada o rodzinie Człowieczyńskich, z którą każdy – czy to dorosły, czy dziecko, może się łatwo utożsamić. 

Jak przezwyciężyć bezsilność?

Bajka o Lęku wzięła się z bezsilności, ale też z wiary w to, że do zrozumienia lęku trzeba poszukać drogi poprzez słowa.

– pisze na tylnej okładce autorka. Książka nie jest historią wyłącznie o strachu dziecka, które chowając się pod kocem i całym światem, próbuje jednocześnie unikać tego, co jest dla niego nowe i niepokojące, a czasami nawet nieokreślone. To opowieść również o lęku rodziców i tym, jak ważne jest, aby rozmawiać o swoich emocjach. Dyskusja o tym, co znajduje się wewnętrz nas sprawia, że nie jesteśmy osamotnieni i możemy się wzajemnie wspierać. 

Pięcioro dzieci państwa Człowieczyńskich

Bajka rozpoczyna się baśniowo – rodzina Człowieczyńskich długo nie mogła mieć dziecka i kiedy wreszcie się udało, urodziły się od razu pięcioraczki: Radość, Złość, Smutek, Wstręt oraz Lęk. Każdy z maluchów stawiał przed rodzicami inne wyzwania, ale wszystkie były przez nie akceptowane i kochane. 

Autorka pięknie podkreśla w ten sposób, że nie ma emocji złych i dobrych. Na człowieka składają się różne uczucia, które trzeba pielęgnować i nauczyć sobie z nimi radzić. Jedyną obawę u państwa Człowieczyńskich rodził Lęk. Nie potrafili do niego dotrzeć.

Pierwszy dzień w szkole

Wszystko zmieniło się, kiedy dzieci poszły do szkoły. Opuściły swoje dotychczasowe i dobrze znane przedszkole, wkraczając w zupełnie nowy etap. Najbardziej bał się Lęk. Autorka kilkakrotnie opisuje stan, w jakim znajdował się chłopiec – uświadamiając dzieciom, że to właśnie ten moment, kiedy dopada nas strach:

Ściskało mu gardło.

W klatce piersiowej czuł taki ciężar, jakby mu tam ktoś wsadził dwudziestokilogramowy kamień.

Nogi miał jak z waty.

W głowie mu się kręciło.

Pociły mu się dłonie.

Było mu niedobrze.

Okazało się jednak, że to wszystko było niepotrzebne. Na miejscu spotkał remedium na swoje obawy – rozwiązanie dotychczasowych obaw. Nauczył się jak radzić sobie z lękiem. W jaki sposób? Koniecznie zajrzyjcie do książki, żeby znaleźć swój sposób na pokonanie strachu.

Bajka o Lęku

Nie byłoby tej pozycji bez wspaniałych ilustracji Marianny Sztymy. Dużo jest w nich symboliki, braku dosłowności, ale zarazem poetyki, która podkreśla wielowymiarowość i uniwersalność bajki. Pod wieloma względami przypomina mi o ona ,,Pięciu nieudanych” – także utrzymaną w baśniowej konwencji historię, która dotyczy każdego z nas.

To wartościowa i ważna książka, która pomoże dzieciom lepiej zrozumieć emocje i nauczyć się je akceptować.

Polecam ,,Bajkę o Lęku” dzieciom powyżej 4 roku życia, ale i dorosłym – aby inspirowała we wspólnej drodze do lepszego porozumienia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99452-Bajka-o-Leku.html


Poprzedni wpis
Eksplodujące kotki. Przepisy na Kotastrofę – recenzja kultowej gry
Następny wpis
Dzisiaj, jutro, teraz, zaraz – recenzja książki z okienkami
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2022, Agnieszka Jucewicz, Agora, Agora dla dzieci, Bajka o Lęku, blog książkowy, emocje, jak radzić sobie ze strachem, książki dla dzieci, książki o emocjach, książki o lęku, Marianna Sztyma, pierwszy dzień w szkole, przygotowania do szkoły, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, uczucia, Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja