Nieumarły Las – recenzja komiksu dla dzieci

Tytuł: Nieumarły Las

Autor: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Pozwólmy się Puszczy zapuszczać”, apelują Tomasz Samojlik oraz Adam Wajrak. Obaj mieszkają w Puszczy Białowieskiej i jak nikt, zdają sobie sprawę z jej ogromnej wartości. Wiele ludzi nie jest jednak tak przyjaźnie do niej nastawionych. Widzą tylko drewno na którym można zarobić. Świadomy człowiek wie, że interwencja byłaby katastrofą nie tylko dla Puszczy, ale także dla całej polskiej przyrody.

Jedynym ratunkiem jest zwiększanie świadomości. W ten sposób powstał komiks ,,Nieumarły Las”, druga część przygód Triko, trójpalczastego dzięcioła. O pierwszej części ,,Umarły Las” pisałam pod tym linkiem: http://bajkochlonka.pl/2018/07/31/umarly-las-recenzja/

Ta książka jest kontynuacją i jednocześnie wyjaśnieniem kilku zagadek, które autorzy podsunęli czytelnikowi w części pierwszej. W historii biorą udział ci sami bohaterowie, jednak część z nich przechodzi dużą przemianę.

Co ciekawe, większość zachowań komiksowych postaci jest uzasadnionych i popartych przykładami z życia ptaków. Podobnie jak w poprzedniej części, tym razem także mamy do czynienia z konstrukcją naprzemienną. Najpierw jest fabularny rozdział, a następnie wstawka edukacyjna, gdzie Adam Wajrak opowiada o ciekawostkach z życia Puszczy.

W ,,Nieumarłym Lesie” czytamy o dość odważnym pomyśle dzięciołów na odzyskanie swojego terytorium. Ostatnio historia nie zakończyła się happy endem, ponieważ szpaki wygnały z lasu jego dotychczasowych mieszkańców i odebrały im ich domy (a raczej dziuple).

Ta książka pokazuje jednak, że w sytuacjach kryzysowych odzywają się w zwierzętach niezwykłe instynkty oraz talenty, o które nikt wcześniej by je nie posądzał.

,,Nieumarły Las” to książka wypełniona wartościową treścią oraz mnóstwem zabawnych gagów. Śmieszna akcja dzieje się najczęściej na drugim planie, gwarantując historii poczucie trójwymiarowości.

Dowiadujemy się z niej mnóstwa informacji, o których nie mielibyśmy szans dowiedzieć się z innych źródeł (chyba, że ktoś poświęca naprawdę dużo czasu na filmy przyrodnicze). Dla dzieci jednak taka forma jest dużo bardziej atrakcyjna.

Fabuła krąży głównie wobec takiego zjawiska jakim jest gradacja kornika, czyli jego masowe rozmnażanie się. Obecna jest co kilkanaście lat i dzięki takim książkom być może mamy szansę jej nie przegapić.

,,Nieumarły Las” to podobnie jak ,,Umarły Las” pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego ucznia szkoły podstawowej. Jestem jednak przekonana, że ta książka będzie cieszyć się powodzeniem również wśród dorosłej części rodziny.

Historia sympatycznych dzięciołów to coś więcej niż interesująca fabuła, to przede wszystkim wiedza podana czytelnikowi w fenomenalny sposób.

Link do strony wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/nieumarly-las-nielas?gclid=Cj0KCQjwnZXbBRC8ARIsABEYg6CUvo5HMy5EF3oqXdtbCq9Vbd_5C6POBJK_JIUpTe-n1vaZL8rpknUaAgw2EALw_wcB

 


Poprzedni wpis
Nad morzem, W górach – podwójna recenzja
Następny wpis
Minecraft. Mistrz Budownictwa. Dookoła świata
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2017, Adam Wajrak, Agora, dzięcioł, dzięcioły, komiks, komiks dla dzieci, książka dla dzieci, książka dla nastolatków, książki dla dzieci, las, leśne życie, natura, Nieumarły Las, Polska przyroda, przyroda, puszcza, recenzje książkowe, strona z książkami dla dzieci, Tomasz Samojlik, Umarły Las, Wydawnictwo Agora

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja