fbpx

Nieumarły Las – recenzja

Nieumarły Las – recenzja

Tytuł: ,,Nieumarły Las”

Autor: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Ilustracje: Tomasz Samojlik

Wydawnictwo: Agora

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Pozwólmy się Puszczy zapuszczać”, apelują Tomasz Samojlik oraz Adam Wajrak. Obaj mieszkają w Puszczy Białowieskiej i jak nikt, zdają sobie sprawę z jej ogromnej wartości. Wiele ludzi nie jest jednak tak przyjaźnie do niej nastawionych. Widzą tylko drewno na którym można zarobić. Świadomy człowiek wie, że interwencja byłaby katastrofą nie tylko dla Puszczy, ale także dla całej polskiej przyrody.

 

Jedynym ratunkiem jest zwiększanie świadomości. W ten sposób powstał komiks ,,Nieumarły Las”, druga część przygód Triko, trójpalczastego dzięcioła. O pierwszej części ,,Umarły Las” pisałam pod tym linkiem: https://bajkochlonka.pl/2018/07/31/umarly-las-recenzja/

 

 

 

Ta książka jest kontynuacją i jednocześnie wyjaśnieniem kilku zagadek, które autorzy podsunęli czytelnikowi w części pierwszej. W historii biorą udział ci sami bohaterowie, jednak część z nich przechodzi dużą przemianę.

 

Co ciekawe, większość zachowań komiksowych postaci jest uzasadnionych i popartych przykładami z życia ptaków. Podobnie jak w poprzedniej części, tym razem także mamy do czynienia z konstrukcją naprzemienną. Najpierw jest fabularny rozdział, a następnie wstawka edukacyjna, gdzie Adam Wajrak opowiada o ciekawostkach z życia Puszczy.

 

 

 

 

W ,,Nieumarłym Lesie” czytamy o dość odważnym pomyśle dzięciołów na odzyskanie swojego terytorium. Ostatnio historia nie zakończyła się happy endem, ponieważ szpaki wygnały z lasu jego dotychczasowych mieszkańców i odebrały im ich domy (a raczej dziuple).

Ta książka pokazuje jednak, że w sytuacjach kryzysowych odzywają się w zwierzętach niezwykłe instynkty oraz talenty, o które nikt wcześniej by je nie posądzał.

 

,,Nieumarły Las” to książka wypełniona wartościową treścią oraz mnóstwem zabawnych gagów. Śmieszna akcja dzieje się najczęściej na drugim planie, gwarantując historii poczucie trójwymiarowości.

 

Dowiadujemy się z niej mnóstwa informacji, o których nie mielibyśmy szans dowiedzieć się z innych źródeł (chyba, że ktoś poświęca naprawdę dużo czasu na filmy przyrodnicze). Dla dzieci jednak taka forma jest dużo bardziej atrakcyjna.

 

 

 

 

 

Fabuła krąży głównie wobec takiego zjawiska jakim jest gradacja kornika, czyli jego masowe rozmnażanie się. Obecna jest co kilkanaście lat i dzięki takim książkom być może mamy szansę jej nie przegapić.

 

,,Nieumarły Las” to podobnie jak ,,Umarły Las” pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego ucznia szkoły podstawowej. Jestem jednak przekonana, że ta książka będzie cieszyć się powodzeniem również wśród dorosłej części rodziny.

Historia sympatycznych dzięciołów to coś więcej niż interesująca fabuła, to przede wszystkim wiedza podana czytelnikowi w fenomenalny sposób.

 

Link do strony wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/nieumarly-las-nielas?gclid=Cj0KCQjwnZXbBRC8ARIsABEYg6CUvo5HMy5EF3oqXdtbCq9Vbd_5C6POBJK_JIUpTe-n1vaZL8rpknUaAgw2EALw_wcB

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment