Recenzja serii przyrodniczej dla dzieci Mikrocuda

Tytuły: Dwie takie same śnieżynki, Wędrówka kropelki
Seria: Mikrocuda
Autorka: Paulina Płatkowska
Ilustracje: Patrycja Grześkowiak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2022, 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi – ważne święto w świeckim kalendarzu, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw i uwrażliwianie na dobro planety. Żeby jednak stać się bardziej świadomym otaczającej nas przyrody, niezbędna jest wiedza, jaką można przyswoić na przykład za pomocą książek dla dzieci!

Wydawnictwo Zielona Sowa opracowało serię ,,Mikrocuda” w ramach której ukazały się do tej pory dwie książki: ,,Dwie takie same śnieżynki” oraz najnowsza – ,,Wędrówka kropelki”. Można powiedzieć, że jedna wynika z drugiej lub że druga jest kontynuacją tej pierwszej. Paulina Płatkowska stworzyła bowiem fabularną, kojącą opowieść z punktu widzenia śnieżynek, które z czasem zmieniają się w krople wody.

Seria Mikrocuda o zachwytach tym, co niewielkie

Kiedy dzieci rosną i stają się dorosłymi, często zatracają w sobie umiejętność patrzenia na świat z zachwytem. Najmłodsi potrafią dostrzec piękno w niepozornych rzeczach, dlatego powinno się pielęgnować ich wrażliwość odpowiednimi książkami. ,,Dwie takie same śnieżynki” jak i ,,Wędrówka kropelki” to lektury, które łączą proste opowiastki zawierające elementy edukacyjne oraz angażujące zadania, umożliwiające lepsze utożsamienie się z czytanym tekstem.

Sama idea opiera się na pokazywaniu dzieciom świata mikro, czyli takiego, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Zachęca to do zatrzymania się, zwolnienia i skupienie uwagi. Można powiedzieć, że seria ,,Mikrocuda” choć bazuje przede wszystkim na wiedzy przyrodniczej – jest cyklem terapeutycznych bajek, które czytane na głos przez rodziców wyciszają i ubogacają wnętrze młodego człowieka.

Wędrówka kropelki

Najnowsza książka ,,Mikrocuda. Wędrówka kropelki” to historia tytułowej bohaterki, która z perspektywy kropelki rosy obserwuje swoje najbliższe otoczenie. Szybko odkrywa w nim cenne gatunki roślin, mające zbawienny wpływ na zdrowie ludzi. Autorka przemyca w fabule ciekawostki np. na temat przywrotnika czy opisuje sposób zbierania nektaru przez pszczoły.

Okazuje się jednak, że łąka to dopiero początek przygód kropelki. Wraz ze zmianą pory dnia, zmienia się jej stan. Kropelka zostaje parą wodną i powoli unosi się w górę. Ale i na tym nie kończy się jej wędrówka.

Kropla w morzu potrzeb

,,Wędrówka kropelki” to opisany prostymi słowami proces wędrówki wody w przyrodzie. Pokazuje jak krąży ona w środowisku, pozytywnie wpływając na rośliny oraz zwierzęta, które spotyka. Taki spersonifikowany obraz wody pozwala czytelnikom uświadomić sobie jak jest ona ważna. Choć pojedyncza kropla to tylko… kropla w morzu potrzeb – to od niej właśnie wszystko się zaczyna!

Polecam serię ,,Mikrocuda” odbiorcom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/wyszukiwarka/?q=&seria=MIKROCUDAPoprzedni wpis
Idziemy do pierwszej klasy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Fakty i plotki o autach – recenzja książki dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, 10 najlepszych książek dla dzieci 2021, 2022, 2023, blog o książkach dla dzieci, Dwie takie same śnieżynki, książki dla dzieci, książki przyrodnicze dla dzieci, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Mikrocuda, natura, Patrycja Grześkowiak, Paulina Płatkowska, przyroda, recenzje książek, Wędrówka kropelki, woda, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja