Malutkie Książeczki – recenzja kartonowej serii dla dzieci

Tytuły: Woda, czyli malutka książeczka do szukania, Ziemia, czyli malutka książeczka do rymowania, Kosmos, czyli malutka książeczka do liczenia
Seria: Malutkie Książeczki
Tekst: Anna Weber
Ilustracje: Magdalena Aksamit
Wydawnictwo: Pomelody
Rok wydania: 2021 , 2022
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Od dawna jestem pod wielkim wrażeniem tego, co robią twórcy Pomelody. Rok temu zachwycałam się ich elementarzem z tekturowymi stronami ,,Abecadło z dźwiękiem” i odkrywałam bogatą w treści aplikację. Teraz przyszedł czas na mniejszą formatem, ale także kartonówkową serię ,,Malutkich Książeczek”! 

W jej skład wchodzą trzy tytuły:

 • Woda, czyli malutka książeczka do szukania,
 • Kosmos, czyli malutka książeczka do liczenia,
 • Ziemia, czyli malutka książeczka do rymowania.

Każda z nich skupia się na innym zagadnieniu oraz konkretnej umiejętności. Mimo, że to małe książeczki, wcale nie znaczy, że dedykowane są wyłącznie najmłodszym odbiorom.

(Na końcu recenzji znajdziecie RABAT do sklepu POMELODY, który możecie wykorzystać zarówno na tę serię, jak i również inne, nieobjęte pozostałymi promocjami książki tego Wydawnictwa)

CO ŁĄCZY MALUTKIE KSIĄŻECZKI?

Otwierając każdą z powyższych książek, ma się wrażenie, że właśnie weszło się do głowy szalonego artysty! Pełno w nich kolorów, małych i większych elementów oraz łączenia tekstur. Wiele z rozkładówek to tak naprawdę kolaże, które zaskakują kreatywnością i pokazują nową perspektywę na konkretny temat.

Co więcej, na niektórych stronach znajdziemy wycięte fragmenty oryginalnych, słynnych obrazów lub ich interpretacje. Książki łączy również aktywnościowy charakter oraz to, z czego słynie Pomelody, czyli ze świetnych, wpadających w ucho piosenek!

Poza tym, te książeczki są naprawdę kompaktowych rozmiarów i niewiele ważą, dlatego idealnie nadają się do noszenia oraz kartkowania przez małe rączki. 

WODA – MALUTKA KSIĄŻECZKA DO SZUKANIA

W ,,Woda, czyli malutka książeczka do szukania” znajdziemy zbiór rozmaitych ciekawostek związanych z wodą. To połączenie pięknych, kontrastowych ilustracji z dodatkiem wielobarwnych akcentów, a także klasycznej wyszukiwanki! 

Bardzo mi się podoba, że zaproponowane tutaj zadania nie są banalnie proste. Oczywiście, są łatwe i przystosowane dla percepcji kilkulatka, ale jednocześnie pozostawiają w dziecku poczucie przyjemnej satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, nawet kiedy jest ono trochę starsze.

Z książki dowiecie się kilku interesujących faktów, np.:

 • czy koralowce są roślinami?
 • ile stanów skupienia ma woda,
 • ile km głębokości ma Rów Mariański.

,,Woda, czyli malutka książeczka do szukania” świetnie się więc sprawdzi zarówno z maluszkami jak i przedszkolakami, a nawet dziećmi z pierwszych klas szkoły podstawowej. To uniwersalna pozycja na kilka lat zaczytywania się i podziwiania!

Link do strony Wydawnictwa: https://pomelody.com/sklep/73-woda.html

ZIEMIA – MALUTKA KSIĄŻKA DO RYMOWANIA

Przenieśmy się teraz na suchy ląd do kolejnej pozycji z serii małych kartonówek. ,,Ziemia, czyli malutka książeczka do rymowania” to w zasadzie opowieść… o dniach tygodnia! 

Muszę przyznać, że ta część ujęła mnie najbardziej ze wszystkich. Łączy ona zabawne gry słowami, melodyjny tekst, ale również pokazuje dzieciom ile frajdy sprawia rymowanie.

Starsi z młodszymi czytelnikami mogą poszukiwać w niej wspólnie rymów (uwaga, niektóre dobrze się schowały!). A sam wiersz? Ciągle chce się do niego wracać! Na końcu ,,Ziemia, czyli malutka książeczka do rymowania” znajduje się także prosta dopasowanka, którą śmiało można rozwijać na własne sposoby (wymyślając np. rymy do nazw miesięcy).

Link do strony Wydawnictwa: https://pomelody.com/sklep/82-ziemia.html

KOSMOS – MALUTKA KSIĄŻKA DO RYMOWANIA

Tym razem przenosimy się jeszcze dalej – prosto do przestrzeni kosmicznej! ,,Kosmos, czyli malutka książka do rymowania” wydaje się tą, skierowaną dla najstarszych odbiorców.

Nie tylko pomaga opanować naukę liczenia od 0 do 10, ale przy okazji podrzuca rozmaite terminy, a nawet nazwiska związane z kosmosem. Dedykowana jej piosenka jest niezwykle kojąca, dlatego świetnie nadaje się do odtworzenia przed snem.

Zanim jednak ułożycie się do snu pod gwieździstym niebem, warto na głos odczytać wszystkie liczby wraz z odpowiadającymi im zjawiskami. Może przypominać to nieco liczenie owiec na dobranoc, ale ma niezwykle relaksujący wydźwięk. 

Treści przeznaczone dla starszych odbiorców to wypisane zdaniami zwięzłe ciekawostki. Dowiecie się z nich m.in.:

 • jak nazywał się pierwszy pies w kosmosie,
 • kto ,,wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”,
 • jakie planety karłowate znajdują się w Układzie Słonecznym.

Link do strony Wydawnictwa: https://pomelody.com/sklep/63-kosmos.html

DLACZEGO WARTO WYRUSZYĆ W PODRÓŻ Z TYMI KSIĄŻKAMI?

Przemierzając morskie głębiny, góry, bory, a nawet… przestrzeń kosmiczną, dzieci razem z serią ,,Malutkie Książeczki” doskonale się bawią, ale również uczą ważnych rzeczy.

Z tymi kartonówkami najmłodsi:

 • poznają nowe zwierzaki oraz ciekawostki na ich temat,
 • zaangażują się w ekologię i zrozumieją jak jest ona ważna dla środowiska,
 • nauczą się dni tygodnia,
 • poćwiczą spostrzegawczość,
 • wspólnie pomuzykują,
 • zdobędą wiedzę o kosmosie,
 • nauczą się liczyć,
 • zrelaksują się przed snem.

Polecam ,,Malutkie Książeczki” dzieciom już powyżej 2 roku życia. Będą udanym pomysłem prezentowym.

Tutaj podrzucam kod rabatowy na -15%: Bajkochłonka15 (ważny do 23.06)

Do wykorzystania np. tutaj: https://pomelody.com/15-bestsellery

Poprzedni wpis
Atlas rekordów świata – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Wywiad z Malin Falch – autorką serii dla dzieci ,,Światła Północy”
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, 2021, 2022, Anna Weber, blog książkowy, kartonówki, kartonówki dla dzieci, kolaże, kosmos, Kosmos czyli malutka książeczka do liczenia, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, książki dla maluchów, książki kartonowe dla dzieci, Magdalena Aksamit, Malutkie Książeczki, piosenki dla dzieci, Pomelody, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, wiersze dla dzieci, woda, Woda czyli malutka książeczka do szukania, Wydawnictwo Pomelody, wyszukiwanki, Ziemia, Ziemia czyli malutka książeczka do rymowania

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja