➜ Tytuł: Pucio na wsi
➜ Autorka: Marta Galewska-Kustra
➜ Ilustracje: Joanna Kłos
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
To było do przewidzenia! Po ostatnim ,,Pucio w mieście” autorki zabrały czytelników tam, gdzie najlepiej słychać śpiew ptaków, a konfitury smakują najpyszniej na świecie, czyli oczywiście… na wieś!
,,Pucio na wsi” to już siódma część bestsellerowej serii o małym chłopu i jego rodzinie, którego autorką jest Marta Galewska-Kustra, a ilustracje przygotowała Joanna Kłos.
Recenzje pozostałych, wybranych przeze mnie książek z tego cyklu, znajdziecie poniżej:
- Pucio. Co tu pasuje?,
- Pucio. Pierwsze zabawy,
- Pucio maskotka,
- Pucio mówi dzień dobry,
- Pucio. Gdzie to położyć?,
- Co robi Pucio?,
- Pucio. Domino.
CO TYM RAZEM PRZYDARZY SIĘ PUCIOWI?
W tej części Pucio wraz z siostrą Misią odwiedzają swoich dziadków na wsi. Na jednej z pierwszych rozkładówek widzimy cały krajobraz tej niewielkiej osady, w której dzieje się akcja. Jest tam kilka domków, pola, zwierzaki i altana nad jeziorem. Na kolejnych stronach mamy krótkie scenki rodzajowe. W jednej dzieciaki pomagają zbić domek, wypiekają z dorosłymi chleb, zbierają miód czy wyrabiają z gliny małe ptaszki.
Wszystkie wątki łączy jednak przyszłe wydarzenie, do którego mieszkańcy wioski pilnie się przygotowują. Jaki jest finał pobytu Pucia na wsi? Koniecznie sięgnijcie po tę część serii, żeby się tego dowiedzieć.
PUCIO POMAGA ĆWICZYĆ SIĘ W MOWIE I ROZUMIENIU
Autorka zastosowała w ,,Pucio na wsi” bardzo ciekawy zabieg! Każda rozkładówka została podzielona na dwie części, dzięki czemu lewa strona dedykowana jest dzieciom około 2/3 letnim, a prawa starszym, do nawet sześciu lat. Polecenia znajdujące się na białym pasku są więc zróżnicowane pod względem odbiorców, jednak treść opowiadań jest ta sama.
Co może więc zaoferować siódma część serii o Puciu?
- przede wszystkim zawiera zestaw ćwiczeń rozumienia oraz mówienia,
- najmłodszym pozwala poznać nowe słowa (w tym np. zwierzęta i zawody),
- starszych uszy opowiadać proste historie na podstawie kilku dostępnych faktów,
- jest dobrym treningiem dla pamięci (zapamiętując np. imiona, można później odpowiadać na zamieszczone w tekście pytania),
- przedstawia i przybliża życie na wsi (co prawda bardzo wyidealizowane, ale jednak 😉 ).
KOMU DEDYKOWANA JEST SIÓDMA CZĘŚĆ PUCIA?
Ta książka nie bez przyczyny jest siostrą uznawanej za jedną z najciekawszych serii kartonówek dla maluchów. Łączy opowiastkę z kolorowymi ilustracjami oraz solidnym, edukacyjnym fundamentem. Uważam, że na czas zbliżających się wakacji – to wspaniała pozycja do czytania w plenerze. I choć mogłabym się na siłę przyczepić do kilku drobiazgów (jak np. wizerunek krowy, który nie kojarzy się raczej z typową, wiejską krową w Polsce lub decyzja, żeby używać określenia ,,bocian mówi”), to ,,Pucio na wsi” zasługuje także na duży plus za babcię-sołtyskę!
Polecam tę pozycję wszystkim dzieciom powyżej 2 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/pucio-na-wsi–cwiczenia-rozumienia-i-mowienia-dla-dzieci/p3021.html