fbpx

Moja wielka rodzina – recenzja

Moja wielka rodzina – recenzja

Tytuł: Moja wielka rodzina

Autorka: Gerda Raidt

Ilustracje: Gerda Raidt

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wiele dzieci w podstawówce przechodzi etap fascynacji swoimi przodkami. Odkrywanie opowieści o pradziadkach, prababciach czy dalekich kuzynach naszych rodziców rozbudza ciekawość, zarazem pozwalając poszerzać horyzonty. 

 

Kiedy usłyszałam o najnowszej książce Wydawnictwa Babaryba, poczułam się niezwykle zainspirowana! ,,Moja wielka rodzina” jest lekturą, która wychodząc od tego czym jest drzewo genealogiczne, wyjaśnia jak nasze działania i wybory mają wpływ na kolejne pokolenia.

Autorkę Gerdę Raidt możecie już kojarzyć z takiej książki jak np. ,,Śmieci. Jak uniknąć śmieciowej katastrofy?. 

 

 

Powracając jednak do tematu z tej recenzji, muszę wspomnieć, że mam w swoich zbiorach jeszcze kilka książek poruszających kwestie rodziny czy drzew genealogicznych (np. ,,Wszystko o rodzinach czy ,,Moje drzewo rodzinne”). Żadna z nich nie skupiała się jednak na wyjaśnieniu poszczególnych pojęć takich jak linia pokrewieństwa, pokolenie czy dziedzictwo tak szczegółowo jak ,,Moja wielka rodzina”. 

 

Autorka momentami w poetycki sposób określa bliskie powiązania pokazując, że cały świat jest jedną wielką rodziną. Inspirująco kreśli również sylwetki historycznych przodków uświadamiając, że każdy człowiek miał jakiegoś swojego praprapradziadka kilkaset lat temu, w czasach średniowiecza, a nawet wcześniej. 

 

W książce można odnaleźć tropy, za pomocą których odnajdzie się członków rodziny sprzed lat. Czasami są to materialne pamiątki, a innym razem cechy wyglądu czy charakteru. Ważne jest również, żeby czerpać z dziedzictwa przodków. Czasami będą to przekazywane nam umiejętności, przepisy lub złote rady. Musimy je pielęgnować, żeby nie odeszły w zapomnienie. 

 

 

 

,,Moja wielka rodzina” motywuje w końcu do stworzenia własnego drzewa genealogicznego, zagłębiania się w odmętach historii i odszukania własnych opowieści o przodkach. Jest czymś na pograniczu książki popularnonaukowej oraz poezji, która zachęca do refleksji i pozwala uruchomić wyobraźnię, podpowiadającą nam kto należał do naszej odległej w czasie rodziny.

 

Polecam tę pozycję wszystkim dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/pl/p/NOWOSC-MOJA-WIELKA-RODZINA_Gerda-Raidt_skad-pochodzimy-i-co-to-jest-drzewo-genealogiczne_od-5-lat/310

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--