Wszystko o rodzinach – recenzja premierowa!

Tytuł: Wszystko o rodzinach

Autor: Felicity Brooks

Ilustracje: Mar Ferrero

Tłumaczenie: Paulina Kielan

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Utarło się przekonanie, że idealna rodzina to model 2+2. Niestety powielając takie myślenie nie tylko uczymy dzieci nie tolerować ,,odstępstw od normy”, ale przede wszystkim zapominamy o istocie ogniska domowego, którym powinna być MIŁOŚĆ.

,,Wszystko o rodzinach” to książka, którą objęłam swoim patronatem medialnym, bo uważam, że mówienie najmłodszym o różnorodności i pokazywanie im świata z różnych perspektyw, jest szalenie istotne.

 

 

Autorką pozycji jest Felicity Brooks, a ilustracje do książki stworzyła Mar Farrero. Na stronie tytułowej przedstawione są urocze podobizny twórców wraz z ich portretami rodzinnymi. Już na tym etapie widzimy jak bardzo różnią się one od siebie. 

Kolejne rozkładówki to przegląd rozmaitych rodzin, którym nie towarzyszą bardzo szczegółowe opisy. Rodzic z dzieckiem ma okazję porozmawiać na temat tego, co widzi. A zobaczyć na tych obrazkach można rzeczywiście sporo – jest rodzina, gdzie mama jeździ na wózku, taka z niewidomym tatą i psem przewodnikiem, rodzina gdzie mama jest w ciąży, samotna matka, starsze osoby wychowujące wnuczkę, tylko dorośli bez dzieci, wiekowa kobieta ze zwierzętami, dwóch mężczyzn, dwie kobiety oraz pary o różnych kolorach skóry. 

To naprawdę cały wachlarz różnych możliwości, które pozwalają szukać przykładów z życia w najbliższym otoczeniu. 

Oczywiście w książce znajdziemy także ogólne określenia, które lepiej pomogą zrozumieć jak w wielu kwestiach można być odmiennym, ale dalej tworzyć grono bliskich sobie ludzi. Pomoże ona także zrozumieć nam znaczenie takich słów jak np. małżeństwo, rodzina niepełna, rodzina zastępcza czy wielopokoleniowa. 

,,Wszystko o rodzinach” angażuje małych czytelników także dzięki przedstawianiu historii ich rówieśników oraz zachęcaniu do rozmaitych zadań plastycznych i aktywnościowych. 

Ogromnym atutem tej pozycji jest także nawiązanie do jedzenia i potraw, jako jednej z czynności, która bardzo zbliża ze sobą członków każdej rodziny. Tym samym ciągle też podkreśla różnorodność kultur i zwyczajów. 

Z tej pozycji dzieci dowiedzą się również czym jest drzewo genealogiczne, w jakich językach mówi się w rodzinach oraz w jakich miejscach się mieszka. Najważniejszymi kwestiami, które są w niej jednak poruszane, to te związane z celem rodziny oraz indywidualnościami w ramach pewnej wspólnoty. Autorzy podkreślają, że każdy w rodzinie ma prawo być inny. Zawsze jednak trzeba szanować jego uczucia i starać się go zrozumieć. 

 

,,Wszystko o rodzinach” to książka, która pozwala lepiej przyjrzeć się rodzinom, ale także uświadomić sobie, że każda z nich jest wyjątkowa. Trzeba być dumnym ze swojej małej społeczności, która daje nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa.

Polecam tę wyjątkową i piękną książkę dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/wszystko-o-rodzinach

🔜 Od 9.10. do 23.10.2019 roku dwa egzemplarze książki będą do zdobycia w rozdaniu na Facebooku Bajkochłonki – bądźcie czujni!

 

Poprzedni wpis
Figiel i Psikus. Między nami, chochlikami – recenzja
Następny wpis
👻 Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem – recenzja
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, adopcja, blog książkowy, Felicity Brooks, książka o rodzinach dla dzieci, książki dla dzieci, literatura dziecięca, Mar Ferrero, Papilon, patronat medialny, Paulina Kielan, picturebook, premiera, premiera książkowa, Publicat, rodzina, rodziny, różnorodność, rozwód, tolerancja, Wszystko o rodzinach, Wydawnictwo Papilon

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja