Wszystko o emocjach – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Wszystko o emocjach

Seria: Wszystko o…

Autor: Felicity Brooks, Frankie Allen

Ilustracje: Mar Ferrero

Tłumaczenie: Paulina Kielan

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ostatnio mam szczęście do patronatów, które poruszają przede wszystkim kwestie emocji. O ile ,,Pola i Buster była książką fabularną, to już ,,Wszystko o emocjach” jest właściwie albumem, a może i poradnikiem który pokazuje całe spektrum różnego typu nastrojów.

To już druga część z serii ,,Wszystko o…”. Pierwsza książka ,,Wszystko o rodzinach” także była niezwykle wartościową pozycją, która przekraczała granice tabu, wychodziła na przeciw współczesnemu postrzeganiu rodziny i odpowiadała na potrzeby dzieci oraz rodziców, którzy mają wyjątkową, domową sytuację.

We ,,Wszystko o emocjach” autorki także nie obawiają się poruszać ważnych tematów. Pojawia się tu szalenie istotna teza potrzeby rozmawiania o swoich emocjach, nauce ich rozróżniania oraz  emocjonalnej stronie zwierząt.

Lubię nazywać tę pozycję – uczuciowym elementarzem, bo jest w niej absolutnie wszystko, czego można byłoby oczekiwać po książce o emocjach; począwszy od lepszego ich rozumienia, po sposoby na radzenie sobie z nimi oraz empatię. 

,,Wszystko o emocjach” składa się z 14 rozdziałów, w tym na ostatni, który jest ściśle skierowany do rodziców i opiekunów. Pozwala na lepsze zrozumienie intencji autorów oraz skuteczniejsze wykorzystania książki. 

Warto wspomnieć, że to pozycja, która aktywnie angażuje najmłodszych czytelników w swoją treść. Zadaje dzieciom pytania, żeby mogły samodzielnie się zastanowić czy sceny z życia bohaterów nie przypominają im własnych doświadczeń. 

Znajdziemy w niej klasyczne dopasowywanie emocji do wyrazów twarzy, omówienie mimiki czy przykłady powodów, dzięki którym nasz nastrój się zmienia. 

Twórcy zastosowali tutaj popularną np. z ,,Kolorowego potworametodę na przypisywanie kolorów do konkretnego stanu emocjonalnego. W tym jednak przypadku jest ona bardziej rozbudowana i nastawiona na nieco starsze dzieci. 

 

,,Wszystko o emocjach” uczy reagowania i radzenia sobie z wahaniami nastrojów. Pokazuje, że kiedy nie czujemy się dobrze, możemy podjąć jakieś kroki, które nam pomogą. Emocje bardzo często mają swój początek w naszym najbliższym otoczeniu. Jest wiele sytuacji, które dzięki doświadczeniu pomogą nam przygotować się na potencjalne konsekwencje złego humoru, jeżeli będziemy w stanie je przewidzieć. Przykładem może być tutaj kiepski nastrój spowodowany głodem – wystarczy, że coś zjemy, żeby natychmiast poczuć się lepiej. 

Książka podkreśla jednak przede wszystkim jak ważna jest rozmowa. Często jej celem nie musi być wcale uzyskanie konkretnej porady, ale samo już ,,zrzucenie” z siebie negatywnych emocji, może mieć zbawienne skutki. 

,,Wszystko o emocjach” to jedna z tych pozycji, która świetnie sprawdza się jako książka dla dzieci, ale którą powinno przeczytać także wielu dorosłych. 

Jest bardzo estetyczna, przejrzysta i przyjazna czytelnikowi. To właściwie lektura obowiązkowa dla dzieci – przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, którzy chcą lepiej rozumieć i radzić sobie ze swoimi emocjami. 

Polecam od 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/wszystko-o-emocjach

PREMIERA: 12.02.2020 r.

 

 

Poprzedni wpis
Historia kolorów – recenzja
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.24
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja