fbpx

Wszystko o przyjaźni – recenzja patronatu

Wszystko o przyjaźni – recenzja patronatu

 

Tytuł: ,,Wszystko o przyjaźni”

Seria: Wszystko o

Autor: Felicity Brooks

Ilustracje: Mar Ferrero

Tłumaczenie: Paulina Kielan

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wczoraj, czyli 24.03.2021 miała premierę kolejna książka z serii ,,Wszystko o…”, której od początku patronuję. To wartościowe lektury poruszające ważne tematy. Ich czytanie pozwala lepiej zrozumieć zachodzące w społeczeństwie mechanizmy i tym samym – wyposaża dzieci w narzędzia, dzięki którym mogą świadomiej radzić sobie z rówieśnikami.

 

,,Wszystko o przyjaźni” jest trzecią po ,,Wszystko o emocjach i ,,Wszystko o rodzinie książką tej serii. Autorka Frankie Allen zebrała w niej najważniejsze kwestie dotyczące przyjaźni. W kilkunastu rozdziałach poruszane zostają takie zagadnienia jak te dotyczące definicji przyjaciela i tego, dlaczego jest nam potrzebny w codziennym funkcjonowaniu. 

 

W książce można przeczytać o sposobach, które pozwolą zostać nam dobrym przyjacielem lub podpowiedzą jak nawiązać z kimś przyjaźń. Te przykłady są naprawdę bardzo trafione, a zarazem proste i dostosowane zarówno dla przedszkolaków jak i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. 

 

 

 

Autorka zwraca uwagę jak ważna jest empatia, zadawanie pytań i troska o drugą osobę. Daje także podpowiedzi, które pozwolą uniknąć kłótni lub doprowadzą do pogodzenia. 

 

Zauroczył mnie rozdział dotyczący postrzegania przyjaźni przez pryzmat czasu. Zachęcania dzieci, żeby pytali rodziców czy dziadków jak długo oni przyjaźnią się z bliskimi. Ważne, że autorka nie zapomniała tylko o przyjaciołach-ludziach, ale zaznaczyła, że przyjaźnić można się także na przykład ze zwierzętami, a nawet niektórymi przedmiotami.

 

Książka daje mnóstwo sposobności na wspólną rozmowę. Jeżeli nie jesteście pewni jak zacząć pogawędkę ze swoimi dziećmi, możecie zajrzeć na ostatnią stronę, gdzie zostały zanotowane przydatne wskazówki. 

Ciekawym urozmaiceniem ,,Wszystko o przyjaźni” jest także quiz. Podsumowuje on wiedzę z całej książki i pozwala sprawdzić swoją wiedzę na temat bycia dobrym przyjacielem. Na niektórych rozkładówkach pojawiają się także pojedyncze zadania, które warto wspólnie przeczytać i nad nimi się zastanowić.

 

 

 

 

Lekturę uzupełniają kolorowe, pastelowe ilustracje Mar Ferrero – jest ich naprawdę bardzo dużo! Przedstawiają przede wszystkim dzieci w różnych scenkach rodzajowych, ale także widać na nich wyraźnie zaakcentowane emocje. 

 

Polecam ,,Wszystko o przyjaźni” jako ważną lekturę w każdym domu. Choć dzieci różnią się od siebie i niektóre zdecydowanie wolą samotnie spędzać czas niż z rówieśnikami, to jednak temat przyjaźni powinien je zainteresować.

 

Książka będzie odpowiednia dla czytelników powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/wszystko-o-przyjazni

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment