Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi – recenzja premierowa

Tytuł: ,,Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”

Autorka: Agata Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Kryminał dla dzieci, opowiastka detektywistyczna dla najmłodszych, a może przesiąknięta czarnym humorem i wartką akcją historia o czworo i dwunożnych? 

,,Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” to pierwsza część nowej serii książek, które zapowiadane są przez Wydawnictwo Agora dla dzieci. Ich autorką jest Agata Romaniuk, a ilustracje stworzyła Malwina Hajduk. 

 

 

 

Czytelnik przenosi się do Cieszyna, żeby zbadać sprawę (jak sam tytuł wskazuje) zaginionych śledzi. Okazuje się, że zniknięcie ryb jest nie tylko brakiem zysku dla sklepikarki, ale także – wielką stratą dla całego miasteczka. Na szczęście tropy bada duet niezawodnych stróżów prawa – komisarz Ludwik Psot oraz jego pomagierka Walerka Koczy. 

 

Szybko zostają wytypowani podejrzani, ale prawdy dociec może tylko… szajka tytułowych kotów! Ta grupa wolno żyjących sierściuchów musi udowodnić, że jest nie tylko nieustraszona, czujna i bystra, ale że należy jej się poważanie wszystkich ludzi, kotów, a nawet psów w Cieszynie!

W książce znajduje się bardzo dużo nawiązań do samego miasta i znanych mieszkańcom symboli. Zachowano autentyczne nazwy ulic, a nawet niektóre, pojedyncze miejsca na mapie Cieszyna.

 

Autorka korzystając ze stereotypów, a nawet odwracając ich znaczenie, wprowadza do historii kwestie komediowe. Sporo jest w książce zabawnych gagów, powiedzonek (które później z powodzeniem można cytować) czy wyróżniających się bohaterów i osobowości, które sprawiają, że całość staje się jeszcze bardziej ciekawa! 

 

 

 

,,Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” szybko wciąga, co chwilę wodząc czytelnika za nos i myląc mu tropy. Można powiedzieć, że tutaj nic nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać… chociaż nie do końca byłaby to prawda! Autorka jako zadeklarowana miłośniczka kotów, tak pokierowała fabułą, żeby każdy zdołał polubić głównych bohaterów. Ich typowo kocie cechy na pewno zostaną szybko zdemaskowane przez opiekunów tego gatunku milusińskich. 

 

Lekturę urozmaicają portrety bohaterów na jednej z rozkładówek (dzięki którym łatwiej się odnaleźć w kocich członkach szajki), ale i mapa Cieszyna! Wodząc palcem po uliczkach tego miasta, może równocześnie śledzić poczynania najważniejszych postaci i obserwować akcję z lotu ptaka. 

 

,,Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” jest kolejną, bardzo dobrze zapowiadającą się serią detektywistyczną dla dzieci. Pod wieloma względami nawiązuje do wersji dla dorosłych, co przekłada się na poważne traktowanie młodych czytelników (i większą chęć czytania). Polecam pierwszą część wszystkim powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99026-Kocia-Szajka-i-zagadka-znikniecia-sledzi.html

PREMIERA: 24.03.2021

 

 

Poprzedni wpis
Harry Potter i Magiczny Quiz – urządzenie nie dla mugoli!
Następny wpis
Wszystko o przyjaźni – recenzja patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2021, Agata Romaniuk, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Kocia Szajka, Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi, kot, koty, kradzież, kryminał dla dzieci, książki dla dzieci, Malwina Hajduk, powieść detektywistyczna dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci, zagadka

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja