Kocia Szajka i klątwa starego kina – recenzja

(i każdy inny dzień w roku!)

Tytuł: Kocia Szajka i klątwa starego kina
Seria: Kocia Szajka
Autorka: Agata Romaniuk
Ilustracje: Malwina Hajduk
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kto choć trochę poznał się na kocim guście, ten wie, że koty lubią grymasić i mają niezwykle rozwinięty zmysł smaku. Zupełnie więc się nie dziwię, że w kolejnej części detektywistycznej, cieszyńskiej serii ,,Kocia Szajka” – główni bohaterowie w futrze i z długimi ogonami co rusz raczą się jakimiś pysznościami.

Słowem więc ostrzeżenia, zanim weźmiecie do ręki szóstą już książkę autorki Agaty Romaniuk – wypełnijcie wcześniej swoje brzuchy różnymi smakołykami! Waszej uwadze, oprócz degustacji tradycyjnych orzeszków, czyli ciasteczek z kremem w kształcie orzechów włoskich czy słynnych kanapek ze śledziem, polecam również moje recenzje poprzednich części tej serii:

Kino, w którym straszy

Głównym tematem tomu ,,Kocia Szajka i klątwa starego kina” nie będzie jednak wątek spożywczy (choć pewien Precel odegra w nim znaczącą rolę). Tym razem inspiracją stanie się zabytkowe kino, z którym wielu mieszkańców Cieszyna łączą szczególnie sentymentalne wspomnienia. Sęk w tym, że budynek już od dawna nie funkcjonuje i dopiero ostatnio rozpoczęto w nim prace renowacyjne. Remont niepokojąco się jednak wydłuża, a niektórzy zaczynają mówić, że w kinie… straszy.

Kiedy niedoszłą ofiarą spadającej doniczki zostaje pani Kopytko, do akcji wkraczają koty! Ich zadaniem będzie rozstrzygnąć, dlaczego ze środka budynku dobiegają podejrzane zawodzenia i kto stoi za wypadkami niewinnych mieszkańców Cieszyna.

Antypatyczny ktoś

W ,,Kociej Szajce i klątwie starego kina” oprócz galerii znanych i lubianych postaci – takich jak m.in. aspirantka Walerka Koczy, komisarz Ludwik Psota czy oczywiście cały zastęp kocich detektywów – pojawiają się bohaterowie dotychczas nieznani. Oprócz wykonawców remontu do grona podejrzanych trafia pewien prezes, którego bardzo szybko można zakwalifikować do grona szemranych, antypatycznych postaci.

Autorka w ogóle w rewelacyjny sposób charakteryzuje swoich bohaterów. Czarne typy są czarne nie dlatego, że tak zostało powiedziane ustami książkowych postaci, ale za sprawą ich opisanych zachowań czy gestów. Młody czytelnik ma więc szanse sam ocenić, jakie postępowanie jest właściwe i dlaczego niektóre sygnały interpretujemy jako niepoprawne.

Bonusy dla czytelników

Jeżeli poszukujecie więc książki (a nawet serii!), oferującej lekki język i subtelne poczucie humoru, któremu trudno się czytelniczo oprzeć – ,,Kocia Szajka i klątwa starego kina” jest książką, która z pewnością was zadowoli. Mnóstwo ilustracji oraz wzruszające zakończenie to dodatkowe bonusy dla dużych i małych odbiorców.

Gorąco polecam tę lekturę wszystkim już powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/kocia-szajka-i-klatwa-starego-kina/


Poprzedni wpis
Britfield. Powstanie lwa – przedpremierowa recenzja patronatu
Następny wpis
Niebieskie krzesło – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, 2023, Agata Romaniuk, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Cieszyn, duch, duchy, kino, Kocia Szajka, Kocia Szajka i klątwa starego kina, kot, koty, książki detektywistyczne dla dzieci, książki dla dzieci, książki na halloween, Malwina Hajduk, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja