Precelek z Kociej Szajki – recenzja nowej serii

Tytuły: Precelek jedzie tramwajem, Precelek i letnia burza
Seria: Precelek z Kociej Szajki
Autorka: Agata Romaniuk
Ilustracje: Malwina Hajduk
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Minął raptem miesiąc od recenzji szóstego tomu ,,Kociej Szajki”, a w moje ręce trafiły już dwie zupełnie nowe książki o cieszyńskich, mruczących bohaterach! Tym razem wydawnictwo Agora dla dzieci razem z autorką Agatą Romaniuk i ilustratorką Malwiną Hajduk przygotowały świeży cykl lektur dla najmłodszych.

Czytelnicy ,,Kociej Szajki i klątwy starego kina” zdążyli już poznać nową postać, która szybko podbiła ich serca i jednocześnie stała się gwiazdą ostatnich premier. Precelek, bo tak ma na imię mały kociak – po tym jak tymczasowo adoptowało go stadko kocich detektywów, szybko zagrzał miejsce u nowej opiekunki pani Wieczorynki. A co było dalej? Posłuchajcie.

Precelek – nowa seria książek dla dzieci

Seria o Precelku różni się formatem oraz stosunkiem tekstu do ilustracji w zestawieniu z oryginalnym cyklem ,,Kociej Szajki”. Jej fabuła nie skupia się wokół detektywistycznej sprawy, ale przedstawia różne zjawiska z punktu widzenia małego kociaka. Dzieci, które poznają historie Precelka mogą utożsamić się z jego emocjami i wspólnie lepiej poznawać świat.

Na początek zostały wydane książki pod tytułami: ,,Precelek jedzie tramwajem” oraz ,,Precelek i letnia burza”. Obie dobrze sprawdzą się w przypadku czytelników już powyżej 3 roku życia.

Precelek jedzie tramwajem

Precelek jest szczęśliwy u pani Wieczorynki. Oprócz niej, ma także przyjaciela jeża oraz oczywiście całą Kocią Szajkę na wyciągnięcie łapki. W części ,,Precelek jedzie tramwajem” to właśnie Lola – jedna z członkiń tego zacnego grona milusińskich detektywów, zaprowadza malucha na lekcję muzyki. 

Tego dnia Precelek jest już spóźniony. Aby być na miejscu na czas, postanawiają trochę podjechać tramwajem. Okazuje się jednak, że to pierwsza tego typu podróż małego kotka i… boi się on wielkiego, czerwonego potwora na torach.

,,Precelek jedzie tramwajem” jest książką, która pozwala oswoić lęk przed komunikacją miejską. Nie ma w niej moralizowania oraz pouczania małych czytelników. Fabuła opiera się przede wszystkim na wsparciu i próbie zrozumienia kotka. Co więcej, wyjaśnione są tam krok po kroku takie sytuacje jak sprawdzanie/kupowanie biletów czy trzymanie się poręczy.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/precelek-jedzie-tramwajem/

(…) Każdy kot, który robi coś po raz pierwszy, ma prawo się bać. To normalne, Precelku. Ale jest dużo łatwiej, jeśli ktoś trzyma nas wtedy na kolanach. Albo za łapkę, prawda?

Agata Romaniuk, Precelek jedzie tramwajem


Precelek i letnia burza

Tematyka tej książki będzie szczególnie na czasie późną wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią, kiedy częste deszcze, ale i gwałtowne burze pojawiają się w miasteczkach, miastach lub wsiach. Precelek tym razem potwornie się nudzi, właśnie dlatego, że musi zostać w domu – inaczej porządnie by zmókł. Kiedy pani Wieczorynka sama wychodzi na zewnątrz, kot postanawia z jeżem Jurkiem także zorganizować sobie mały spacer. Beztrosko bawi się z przyjacielem w tzw. misie-ptysie, kiedy nagle rozpętuje się burza.

,,Precelek i letnia burza” to książka o byciu odpowiedzialnym, a także o gwałtowności natury. Pogoda może szybko się zmienić, ważne żeby mieć głowę na karku i bez zwłoki poszukać odpowiedniego miejsca do schronienia. Choć bajka może wydawać się nieco straszna, autorka kładzie w niej nacisk przede wszystkim na poczucie bezpieczeństwa małego czytelnika, które daje ciepło domowego ogniska oraz poczucie, że ktoś się nami opiekuje.

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/precelek-i-letnia-burza/

Polecam ,,Precelek jedzie tramwajem” jak i ,,Precelek i letnia burza” wszystkim przedszkolakom! Pojawiający się w książkach gościnni bohaterowie z ,,Kociej Szajki” doskonale wprowadzą maluchy w świat nieco poważniejszej, detektywistycznej literatury z tego samego uniwersum.


Poprzedni wpis
Chrupek – recenzja serii książek dla maluchów
Następny wpis
Tomasz Niefart. Pechowo się składa – recenzja książki
Tags: +3, +4, +5, +6, Agata Romaniuk, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, burza, Kocia Szajka, komunikacja miejska, kot, książki dla dzieci, lato, Malwina Hajduk, podróż tramwajem, Precelek i letnia burza, Precelek jedzie tramwajem, Precelek z Kociej Szajki, recenzje książek dla dzieci, tramwaj, wiosna, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja