W Dębowym Lesie – recenzja nowej serii

Tytuły: Króliczka chce spać, Lisek szuka skarpet
Seria: W Dębowym Lesie
Autorka: Julia Donaldson
Ilustracje: Axel Scheffler
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jest taki duet twórców literatury dziecięcej, wobec którego nie da się przejść obojętnie. Mowa oczywiście o Julii Donaldson oraz Axelu Scheffler, którzy choć słyną przede wszystkim z książki o niezwykle popularnym tytule ,,Gruffalo”, to stworzyli mnóstwo innych – pięknych, kolorowych i rymowanych pozycji, które pokochały zarówno dzieci jak i dorośli.

Wydawnictwo Tekturka ogłosiła ostatnio zupełnie nową ich serię: ,,W Dębowym Lesie”. Finalnie książek ma być co najmniej osiem. Każda jest krótką historią o innym bohaterze. Co je łączy? Oprócz oczywiście wspólnego miejsca zamieszkania postaci i relacji, także wydanie. Każda z książek to kartonówka z otwieranymi okienkami! 

Króliczka chce spać

Pierwszą z dwóch wydanych najpierw jest ,,Króliczka chce spać”. To bardzo przewrotna opowiastka o tytułowej bohaterce, która ma proste pragnienie – chciałaby się zdrzemnąć. Okazuje się jednak, że bez względu na to, jakie wybierze sobie miejsce do odpoczynku, coś jej przeszkadza. 

Mały czytelnik otwierając kolejne okienka może sam sprawdzić, kto jest powodem hałasów. Dodatkowo w tekście pojawiają się wyrazy dźwiękonaśladowcze, dzięki którym całość nabiera jeszcze większej melodyjności. 

Jak kończy się historia z ,,Króliczka chce spać”? Sprawdźcie sami! Mogę tylko zapewnić, że czasami to, co nam przeszkadza, nie zawsze powodowane jest złymi intencjami, a źródłem problemów mogą być także ci, których bardzo lubimy! Najważniejsze to szukać najprostszych rozwiązań i pozwolić sobie trochę pomóc.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Kroliczka-chce-spac/105


Lisek szuka skarpet

Kolejną z dwóch książek, które okazały się w pierwszej kolejności w ramach serii ,,W Dębowym Lesie” jest ,,Lisek szuka skarpet”. Ta opowiastka zupełnie rozłożyła mnie na łopatki! Ma bardzo proste przesłanie, opierające się na tym, że czasami kiedy czegoś szukamy – nie możemy tego znaleźć. Im bardziej nam zależy na odnalezieniu danej rzeczy, tym trudniej przypomnieć sobie, gdzie się ją zostawiło.

Głównym bohaterem jest tytułowy lisek, który po porannej pobudce szuka swoich skarpetek. Zagląda w różne miejsca (a mali czytelnicy wraz z nim) – m.in. do skrzyni, do komórki czy pod dywan. Nigdzie jednak nie może znaleźć swojej bielizny. Lisek znajduje jednak inne rzeczy, które także mu się przydają, chociaż to przecież wcale nie ich szuka!

Jeżeli jesteście ciekawi, gdzie były zagubione skarpetki, konieczne sięgnijcie po ,,Lisek szuka skarpet”. Ta świetna, rymowana opowiastka wprawi w dobry nastrój czytelnika w każdym wieku i z łatwością pozwoli mu się utożsamić z głównym bohaterem.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Lisek-szuka-skarpet/106


W Dębowym Lesie

Książki z serii ,,W Dębowym Lesie” polecam dzieciom już od 2 roku życia. Udane rymy w polskim przekładzie to zasługa Michała Rusinka, a jeżeli jesteście ciekawi innych pozycji duetu twórców Donaldson & Scheffler, zerknijcie do którejś z poniższych recenzji. Ja z ciekawością wypatruję kolejnych części cyklu!

Poprzedni wpis
Książki na Dzień Babci i Dziadka – zestawienie
Następny wpis
Pokręcone życie dżdżownicy – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2023, Axel Scheffler, blog książkowy, Donaldson & Scheffler, drzemka, Julia Donaldson, kartonówka, Króliczka chce spać, książki dla dzieci, książki kartonowe, książki z okienkami, książki z tekturowymi stronami, Lisek szuka skarpet, Michał Rusinek, otwierane okienka, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rymowanka, rymy dla dzieci, spanie, Tekturka, W Dębowym Lesie, wiersz, Wydawnictwo Tekturka, z okienkami

2 komentarze. Zostaw komentarz

 • Witam, choć post sprzed roku, ja dopiero teraz „upolowałam” te książeczki. Niestety ani widu ani słychu o przetłumaczeniu pozostałych części : Książka kucharska kotki, Miś Listonosz, … oraz o śwince , małej myszce… Cisza. A szkoda. Pozostaje kupić angielskie wersje i tłumaczyć dziecku.

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   19 stycznia 2024 15:39

   A ja słyszałam, że w tym roku mają być wydane kolejne części 😉 Może warto jeszcze chwilkę zaczekać? 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja