Ćmony i Smeśki – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Ćmony i Smeśki

Autor: Julia Donaldson

Ilustracje: Axel Scheffler

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo:  dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Nie ma dorosłego, który nie słyszałby o poruszającej historii Romeo i Julii. Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić tę samą opowieść, ale opowiedzianą w bajce dla dzieci?

,,Ćmony i Smeśki” jest książką duetu, który z pewnością już dobrze znacie. Julia Donaldson oraz Axel Scheffler stworzyli znanego wszystkim ,,Gruffalo”, który stał się bestsellerem na niemal całym świecie. Ich kolejna książka także ma zadatki na ukochaną przez dzieci lekturę!

Jej głównymi bohaterami są żyjący na jednej planecie kosmici: Żaneta oraz Artur. Niestety pochodzą oni z dwóch różnych plemion – zupełnie czerwonych Ćmonów oraz całkowicie niebieskich Smeśków. 

Choć rodzina przestrzega ich przed zabawą z nieznajomymi, oni nudząc się z własną rodziną, postanawiają trochę lepiej poznać się nawzajem. O dziwo zupełnie nie przeszkają im różnice w wyglądzie czy inne codzienne przyzwyczajenia. Dobrze się ze sobą czują i wspaniale spędza im się razem czas.

Rodzina jest jednak zupełnie przeciwna tej znajomości, dlatego doprowadza Artura i Żanetę… do ostateczności. Na szczęścia finał ich relacji jest zupełnie inny niż w przypadku Romeo i Julii. Młodzi kosmici postanawiają uciec i w dalszym ciągu żyć razem, będąc daleko od skłóconych plemion. 

Owocem ich znajomości jest…prawdziwa, fioletowa niespodzianka! Dodatkowo podczas misji poszukiwawczej oba plemiona żyjąc rok blisko siebie, przekonują się, że to, co wydawało im się wadą, bardzo szybko może zostać przekute w pozytyw. 

Dodatkowym atutem ,,Ćmonów i Smeśków” jest język jaki został najpierw użyty przez Julię Donaldson, a który później na polski przystosowała Joanna Wajs. Trzeba przyznać, że zadanie które postawiła przed sobą tłumaczka było bardzo trudne, ale rezultat jest wyjątkowo dobry. Treść pozostała zabawna, rytmiczna i szybko wpada w ucho!

Kolorowe ilustracje oraz bohaterowie kolejnych odwiedzanych planet sprawią mnóstwo radości najmłodszym czytelnikom. Pod pozorem lekkiej i przyjemnej historii kryje się jednak ważne przesłanie. ,,Ćmony i Smeśki” pokazują jak ważna jest tolerancja, brak uprzedzeń do osób innych od nas oraz szacunek, bez względu na to, kogo mielibyśmy nim obdarzać.

Niezwykle polecam tę książkę wszystkim dzieciom już powyżej 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/cmony-i-smeski/2759/ksiazka.html#.XmVbqC2Bgnc

 


Poprzedni wpis
Tramwajarka i inne matki PRL – recenzja
Następny wpis
Powrót wieloryba – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2020, Axel Scheffler, blog o książkach, Ćmony i Smeśki, Gruffalo, jaka książka na prezent dla dziecka, Joanna Wajs, Julia Donaldson, kosmici, książki dla dzieci, książki o tolerancji dla dzieci, literatura dziecięca, Nasza Księgarnia, planety, recenzje księżek dla dzieci, różnorodność, tolerancja, uchodźcy, uprzedzenia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja