➜ Tytuły: Najelegantszy olbrzym w mieście, Ścisk i ciasnota
➜ Autorka: Julia Donaldson
➜ Ilustracje: Axel Scheffler
➜ Tłumaczenie: Michał Rusinek
➜ Wydawnictwo: Tekturka
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych, co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna, wybitna
Julia Donaldson oraz Axel Scheffler to jeden z najsłynniejszych duetów literatury dziecięcej! Do tej pory ukazało się mnóstwo interesujących pozycji tej dwójki artystów (żeby przenieść się do recenzji, wystarczy kliknąć w tytuł):
- Ślimak i wieloryb,
- Zagubiona małpka,
- Pan Patyk,
- Miejsce na miotle,
- Dziecko Gruffalo,
- Ćmony i Smeśki,
- Gruffalo,
- Zog.
Wydawnictwo Tekturka rozpieszcza nas jednak kolejnym, doskonałymi wydaniami w przekładach Michała Rusinka. Jesteście gotowi na dwie, zupełnie różne i jednocześnie bardzo wyjątkowe bajki, które łączy doskonały humor, ujmujące przesłanie i rymowane fragmenty? No to hops!
NAJELEGANTSZY OLBRZYM W MIEŚCIE
W bardzo nietypowym miasteczku, które zamieszkują żyrafy, ludzie i wielkoludy żył sobie też olbrzym. Nie był zadowolony ze swojego wygląda. Przeszkadzał mu stary, wysłużony fartuch oraz znoszone sandały – bardzo się więc ucieszył, gdy zobaczył nowy sklep odzieżowy z dużymi rozmiarami!
Najbardziej niechlujny olbrzym w mieście, szybko stał się tym najbardziej eleganckim. Biała, schludna koszula, krawat czy pasek, przytrzymujący w pasie wyprasowane na kant spodnie, to tylko część zmiany, jaką przeszedł główny bohater. Był z siebie bardzo zadowolony i nucił pod nosem… do pewnego momentu.
Szybko spotkał jednak na swojej drodze zwierzaki, które znalazły się w trudnych okolicznościach. Jedne smuciły się z powodu przemoczonego śpiwora lub niemożności przejścia przez bagnisko, a inne ubolewały nad straconym domkiem. Olbrzym nie zastanawiał się długo – po kolei pozbywał się fragmentów swojej garderoby, żeby pocieszyć spotkane zwierzaki.
Jak możecie się już sami domyśleć, nie trzeba było wiele czasu, żeby z jego eleganckiej garderoby niewiele zostało…
,,Najelegantszy olbrzym w mieście” to książka o bezinteresowności, rezygnacji z rzeczy materialnych na rzecz drugiej osoby. To pozycja, która pokazuje dobre wzorce i uczy się dzielić tym, co mamy z innymi.
Będzie wspaniałą lekturą dla każdego małego czytelnika powyżej 3 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Najelegantszy-olbrzym-w-miescie/91
ŚCISK I CIASNOTA
Druga, w pełni rymowana książka to bardzo interesująca opowieść, którą można też określić mianem… przypowiastki! ,,Ścisk i ciasnota” brzmi jak legenda opowiadająca się w imię pewnej uniwersalnej mądrości.
Jej główną bohaterką jest urocza, choć trochę naiwna starsza pani, która bardzo narzeka na swój domek. Uważa, że panuje w nim, tytułowy – ścisk i ciasnota. Rozwiązania problemu kobieta szuka u miejscowego mędrca (choć mi on wygląda bardziej na rabina, rozumiem jednak, że tłumaczeniem nie chciano mącić dzieciom w głowach).
Wspomniany mędrzec radzi staruszce, żeby sprawiła sobie najpierw kurę, później kozę, póżniej świnię… itd! Jak możecie się domyślić, z każdym nowym lokatorem mieszkanie wcale nie robi się większe. Wręcz przeciwnie! Kobieta ma wręcz wrażenie, że jest w nim jeszcze mniej miejsca.
Dopiero ostatnia rada mędrca sprawiła, że staruszka zyskała… zupełnie nową perspektywę! ,,Ścisk i ciasnota” to historia właśnie o tym, żeby na pewne sprawy spojrzeć czasami z dystansu. Ważnym jest, aby doceniać to, co się ma i wziąć poprawkę, że czasami może być… gorzej!
Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Scisk-i-ciasnota/90
1 Komentarz. Zostaw komentarz
[…] Ścisk i ciasnota, […]