Nowe książki duetu Donaldson & Scheffler! – recenzja książek dla dzieci

➜ Tytuły:  Najelegantszy olbrzym w mieście, Ścisk i ciasnota
➜ Autorka: Julia Donaldson
➜ Ilustracje: Axel Scheffler
➜ Tłumaczenie: Michał Rusinek
➜ Wydawnictwo: Tekturka
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych, co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna, wybitna


Julia Donaldson oraz Axel Scheffler to jeden z najsłynniejszych duetów literatury dziecięcej! Do tej pory ukazało się mnóstwo interesujących pozycji tej dwójki artystów (żeby przenieść się do recenzji, wystarczy kliknąć w tytuł):

Wydawnictwo Tekturka rozpieszcza nas jednak kolejnym, doskonałymi wydaniami w przekładach Michała Rusinka. Jesteście gotowi na dwie, zupełnie różne i jednocześnie bardzo wyjątkowe bajki, które łączy doskonały humor, ujmujące przesłanie i rymowane fragmenty? No to hops!

NAJELEGANTSZY OLBRZYM W MIEŚCIE

W bardzo nietypowym miasteczku, które zamieszkują żyrafy, ludzie i wielkoludy żył sobie też olbrzym. Nie był zadowolony ze swojego wygląda. Przeszkadzał mu stary, wysłużony fartuch oraz znoszone sandały – bardzo się więc ucieszył, gdy zobaczył nowy sklep odzieżowy z dużymi rozmiarami!

Najbardziej niechlujny olbrzym w mieście, szybko stał się tym najbardziej eleganckim. Biała, schludna koszula, krawat czy pasek, przytrzymujący w pasie wyprasowane na kant spodnie, to tylko część zmiany, jaką przeszedł główny bohater. Był z siebie bardzo zadowolony i nucił pod nosem… do pewnego momentu.

Szybko spotkał jednak na swojej drodze zwierzaki, które znalazły się w trudnych okolicznościach. Jedne smuciły się z powodu przemoczonego śpiwora lub niemożności przejścia przez bagnisko, a inne ubolewały nad straconym domkiem. Olbrzym nie zastanawiał się długo – po kolei pozbywał się fragmentów swojej garderoby, żeby pocieszyć spotkane zwierzaki. 

Jak możecie się już sami domyśleć, nie trzeba było wiele czasu, żeby z jego eleganckiej garderoby niewiele zostało…

,,Najelegantszy olbrzym w mieście” to książka o bezinteresowności, rezygnacji z rzeczy materialnych na rzecz drugiej osoby. To pozycja, która pokazuje dobre wzorce i uczy się dzielić tym, co mamy z innymi. 

Będzie wspaniałą lekturą dla każdego małego czytelnika powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Najelegantszy-olbrzym-w-miescie/91


ŚCISK I CIASNOTA

Druga, w pełni rymowana książka to bardzo interesująca opowieść, którą można też określić mianem… przypowiastki! ,,Ścisk i ciasnota” brzmi jak legenda opowiadająca się w imię pewnej uniwersalnej mądrości.

Jej główną bohaterką jest urocza, choć trochę naiwna starsza pani, która bardzo narzeka na swój domek. Uważa, że panuje w nim, tytułowy – ścisk i ciasnota. Rozwiązania problemu kobieta szuka u miejscowego mędrca (choć mi on wygląda bardziej na rabina, rozumiem jednak, że tłumaczeniem nie chciano mącić dzieciom w głowach). 

Wspomniany mędrzec radzi staruszce, żeby sprawiła sobie najpierw kurę, później kozę, póżniej świnię… itd! Jak możecie się domyślić, z każdym nowym lokatorem mieszkanie wcale nie robi się większe. Wręcz przeciwnie! Kobieta ma wręcz wrażenie, że jest w nim jeszcze mniej miejsca.

Dopiero ostatnia rada mędrca sprawiła, że staruszka zyskała… zupełnie nową perspektywę! ,,Ścisk i ciasnota” to historia właśnie o tym, żeby na pewne sprawy spojrzeć czasami z dystansu. Ważnym jest, aby doceniać to, co się ma i wziąć poprawkę, że czasami może być… gorzej!

Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Scisk-i-ciasnota/90


Poprzedni wpis
Jednorożec Małgosi – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Jak pisać recenzje? Książka SEO marketing. Bądź widoczny w internecie
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2022, Axel Scheffler, bestsellery książek, blog książkowy, dobroć, empatia, Julia Donaldson, książki dla dzieci, Michał Rusinek, Najelegantszy olbrzym w mieście, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rymowane książki, Ścisk i ciasnota, Tekturka, wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Tekturka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja