Zagubiona małpka – recenzja

Tytuł: Zagubiona małpka

Autor: Julia Donaldson

Ilustracje: Axel Scheffler

Tłumaczenie: Michał Rusinek

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo:  dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

  

Recenzja:

Dość systematycznie pojawiają się u mnie na blogu książki doskonałego duetu Donaldson & Scheffler (przeważnie za sprawą Wydawnictwa Tekturka, które jest też odpowiedzialne za omawianą tutaj nowość). Pisałam już na przykład o ,,Miejsce na miotle, ,,Pan Patyk, ,,Dziecko Gruffalo, ,,Ćmony i Smeśki czy oczywiście ,,Gruffalo.

,,Zagubiona małpka” w oryginalne została wydana ponad 20 lat temu (w 2000 roku) przez Macmillan Children’s Book. Polski przekład został powierzony współczesnemu mistrzowi tłumaczenia Michałowi Rusinkowi. Zadanie było tym trudniejsze, że tekst jest rymowany.

Główną bohaterką książki jest oczywiście tytułowa małpka. Poznajemy ją w chwili, gdy dowiaduje się, że zgubiła mamę. Szybko z pomocą przylatuje jednak motyl. To właśnie on podążając za podpowiedziami naszej bohaterki, prowadzi małpkę w różne części dżungli. 

Ta pozycja pokazuje dzieciom jak różne są sposoby na zinterpretowanie tego, co ktoś do nas mówi. Motyl dowiadując się o jakiejś cesze mamy małpki, prowadzi ją do zwierząt, które pasują do tego bardzo okrojonego opisu. W ten sposób dochodzi do wielu zabawnych pomyłek. Na przykład, kiedy małpka opisuje, że jej mama jest duża – motyl wskazuje jej drogę do… słonia! A kiedy z kolei maluch mówi, że jego mama żyje wśród czubków drzew – idą w miejsce, gdzie żyje kolorowa papuga.

Zakończenie jest zaskakujące i rozczulające jednocześnie. Z jednej strony dowiadujemy się, dlaczego motyl miał tak osobliwe pomysły, a z drugiej zostaje też podkreślona silna więź dziecka i matki.

,,Zagubiona małpka” ma wiele zalet, ale jedną z ważniejszych jest również sposób, w jaki czytelnicy mogą uczyć się o rozmaitych zwierzętach. Każdorazowo odwiedzając jakiegoś mieszkańca dżungli, małpka lub motyl krótko go charakteryzują. Możemy dzięki temu dowiedzieć się, że pająki lubią jeść muchy, niektóre węże wysiadują na drzewach jajka w gniazdach lub że żaby kumkają i potrafią skakać. 

Kolorowe ilustracje i pełne rozkładówki z dużą czcionką sprawiają, że to pozycja doskonała zarówno dla małych dzieci, przedszkolaków jak i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. 

To zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek tego duetu twórców. Polecam ją jako ciekawą alternatywę prezentową lub po prostu miłą lekturę do czytania o każdej porze dnia (i nocy). 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/kategorie-wiekowe/53-zagubiona-malpka-9788395661334.html


Poprzedni wpis
Skąd pochodzi nasze jedzenie? – recenzja
Następny wpis
Postaw się na moim miejscu – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2021, Axel Scheffler, blog książkowy, dżungla, Julia Donaldson, książka dla dzieci na prezent, książki dla dzieci, małpka, Michał Rusinek, recenzje, recenzje książek dla dzieci, rymowana książka, rymowanka, Tekturka, Wydawnictwo Tekturka, zagadki, Zagubiona małpka, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja