Pokręcone życie dżdżownicy – recenzja

Tytuł: Pokręcone życie dżdżownicy
Autorka: Noemi Vola
Ilustracje: Noemi Vola
Tłumaczenie: Justyna Kukian
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Na bohatera książki można wybrać naprawdę świetną postać – charyzmatycznego naukowca, bijącego rekordy szybkości geparda lub obdarzoną niezwykłą inteligencją istotę pozaziemską. Dlaczego więc ktoś chciałby pisać o… dżdżownicy?

Dżdżownica i jej pokręcone życie

To prawda, na pierwszy rzut oka ta decyzja może wydawać się nieco kontrowersyjna. Dżdżownica wydaje się bowiem średnio lotnym bohaterem – oprócz nałogowego drążenia tuneli pod ziemią i strachu przed utopieniem, niewiele o niej wiadomo. Na pewno nie cechuje się wyjątkową urodą lub wyjątkowymi umiejętnościami. Jest robakiem i to robakiem wysoko przeciętnym w swojej kategorii.

A jednak Noemi Vola postanowiła stworzyć książkę właśnie o dżdżownicy, a właściwie to o dżdżownicach. Pozycja ma aż 256 stron, twardą oprawę i nosi zagadkowy tytuł ,,Pokręcone życie dżdżownicy”.

Filozoficzno-popularnonaukowa książka dla dzieci

Jeżeli sądzicie, że będziecie mieć do czynienia z lekturą popularnonaukową – to trochę się mylicie, a trochę macie rację. Książka nie jest wypełniona ciekawostkami o tytułowej bohaterce, ale pod pozorem zabawy słowem i obrazem przemyca czytelnikom nieco informacji o tym różowym robaku, który z całą pewnością nie jest gąsienicą.

Pewnie zdziwi was też fakt, że ,,Pokręcone życie dżdżownicy” to również trochę książka filozoficzna. Pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy pierścienicy, czyli kogoś (czegoś), co trudno scharakteryzować właśnie ze względu na prostotę budowy i bycia (samego w sobie i nie tylko).

Coś dla dżdżownicofanów

Poza tym, trzeba do tej książki podejść z dystansem, z jakim i ona pochodzi do głównego tematu, który porusza. Zmieszane w niej wątki abstrakcyjno-edukacyjne często zacierają się w fabule, ale to zupełnie nie przeszkadza, czerpać radość z lektury ,,Pokręconego życia dżdżownicy”. 

Autorka i zarazem ilustratorka wymyśliła tę pozycję w taki sposób, żeby nie mieć poczucia wdrażanej na siłę wiedzy do głowy, ale żeby przy okazji coś tam każdemu o dżdżownicach w pamięci zostało. Poza tym – wiele ilustracji, a nawet sekwencji obrazków jest tak zabawnych, że byłabym zdziwiona, gdyby po tej książce choć połowa czytelników nie została oddanymi dżdżownicofanami.

Książka nagradzana na świecie

,,Pokręcone życie dżdżownicy” to na pewno książka oryginalna i nieszablonowa. Została doceniona m.in. na Bologna Ragazzi Corssmedia Award 2022, gdzie otrzymała wyróżnienie i mnóstwo zachwytów. 

W Polsce już od pewnego czasu podbija gusta małych i większych czytelników. Nie trzeba być bowiem miłośnikiem robaków, żeby chcieć po nią sięgnąć. Wystarczy wierzyć w różnorodność, kreatywność i mieć nadzieję, że tak jak dżdżownica – stanowimy jedną, fajną całość, bez względu na okoliczności.

Polecam ,,Pokręcone życie dżdżownicy” każdemu powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/pokrecone-zycie-dzdzownicy


Poprzedni wpis
W Dębowym Lesie – recenzja nowej serii
Następny wpis
Duży problem – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Debit, dżdżownica, Justyna Kukian, książka filozoficzna, książka na prezent, książka rysunkowa, książki dla dzieci, książki o robakach, Noemi Vola, oryginalne książki dla dzieci, Pokręcone życie dżdżownicy, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, robak, Wydawnictwo Debit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja