Tolo i Bolo ratują Lisią Górką – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tolo i Bolo ratują Lisią Górką
Seria: Tolo i Bolo
Autorka: Agata Romaniuk
Ilustracje: Anna Oparkowska
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Co to znaczy być społecznie odpowiedzialnym? W Polsce wielu dorosłych ma dużo rzeczy w nosie. Często nie interesuje ich polityka, nie chce im się czytać programów wyborczych czy zabierać głosu w ważnych, lokalnych sprawach. Kiedy jakiś polityk coś przeskrobie – mało kto reaguje, sprawa rozchodzi się po kościach i nie są wyciągane żadne konsekwencje.

Agata Romaniuk, autorka doskonałej serii detektywistycznej ,,Kocia Szajka”, przychodzi do czytelników z zupełnie nową książką. ,,Tolo i Bolo ratują Lisią Górką” to opowiastka o dwóch braciach, którzy postanowili sprzeciwić się niesprawiedliwości i zawalczyć o swój skrawek przestrzeni. Co więcej, jest to początek serii, a zapowiedź kolejnych książek wprawi wszystkich miłośników dobrych historii w wyśmienity nastrój!

Lisia Górka i złe decyzje dorosłych

Nie każdy brzeg trzeba uregulować, nie każde bajoro osuszyć, nie każdy błotnisty rów zasypać.

Agata Romaniuk, Tolo i Bolo ratują lisią górkę, Rozdział 4, str. 70

Bolo jest starszym bratem. Ma osiem lat i chodzi do drugiej klasy podstawowej. Tolo to przedszkolak. Razem mieszkają ze swoją mamą oraz pieskiem o imieniu Szprotka i są bardzo szczęśliwi. Pewnego dnia jednak ich beztroska staje pod znakiem zapytania. 

Ukochana Lisia Górka na której spędzają każdą wolną chwilę ma wkrótce zamienić się w parking z paczkomatem. Dzieci postanawiają sprzeciwić się dorosłym. Lepiej niż oni zdają sobie sprawę jak wiele zwierzaków ucierpi na tej decyzji, ale przemawia przez nie także osobisty sentyment. 

Petycja, manifestacja i strajk

Jedynym rozwiązaniem wydaje się im sięgnięcie po ciężki kaliber protestu. Kiedy jednak nie udaje się złożyć petycji w ratuszu, nie przynosi skutków manifestacja ani nawet strajk… pozostaje stanąć oko w oko z burmistrzem. Czy dzieciom uda się przekonać urzędnika do swoich racji? Czy odzyskają prawo do Lisiej Górki i pozostanie ona dla nich taka, jaka była zawsze?

,,Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę” to zajmująco napisana opowieść, w której autorka pozwala bohaterom-dzieciom decydować, co jest dla nich dobre. Ze wsparciem kilku zaufanych dorosłych, bracia angażują w sprawę swoich rówieśników i przyjaciół. Są pewni tego, że ich działanie odniesie skutek. Dlaczego? Ponieważ zostali nauczeni, że o dobre rzeczy trzeba umieć walczyć.

W grupie siła

Czytając ,,Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę” nawet nie trzeba sobie wyobrażać, że to wszystko nie jest tylko zmyśloną historią. Autorka umiejscowiła i wspomina o kilku lokacjach, które mogą być znajome mieszkańcom Warszawy. Z drugiej strony jestem przekonana, że taka Lisia Górka znalazłaby się w każdym i mniejszym i większym miasteczku.

Nie jest bowiem istotne w jakiej sprawie się walczy, ważne żeby przekonać do swojego pomysłu najbliższe otoczenie. Jak powiedziałby Tolo: w grupie siła! 

Polecam ,,Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę” czytelnikom już powyżej 6 roku życia. Książka dobrze sprawdzi się także jako lektura do treningu czytania, ze względu na duży font i sporo świetnych ilustracji Anny Oparkowskiej. Z ciekawością oczekuję kolejnego tomu oraz następnych przygód!

Link do strony wydawnictwa: https://agoradladzieci.pl/tolo-i-bolo-ratuja-lisia-gorke/


Poprzedni wpis
Odwiedzamy zoo – recenzja książki z okienkami
Następny wpis
Przerysowani – recenzja komiksu o uzależnieniu od narkotyków
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2023, Agata Romaniuk, Agora, Agora dla dzieci, Anna Oparkowska, asertywność, blog książkowy, bracia, książka dla uczących się czytać, książka z obrazkami, książki dla dzieci, manifestacja, obrona, petycja, protest, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rodzeństwo, Tolo i Bolo, Tolo i Bolo ratują Lisią Górką, Warszawa, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja