Boim oswaja lęk – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Boim oswaja lęk
Autorka: Katarzyna Pruszkowska-Sokalla
Ilustracje: Iwona Klimaszewska
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Są sekrety, które można zachować tylko dla siebie i takie, którymi trzeba podzielić się z innymi. Kiedy czegoś się boimy, nie potrafimy pokonać naszego smutku lub potrzebna nam pomoc bliskich – warto zwrócić się do rodziców, rodzeństwa lub dziadków, żeby poczuć ulgę i znaleźć rozwiązanie problemów.

Przekonała się o tym prawie 7-letnia bohaterka książki dla dzieci. ,,Boim oswaja lęk” to ujęta w dziewięciu rozdziałach opowieść Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalla, o której wspominałam już przy okazji lektury ,,O Kaziku i misiu Słoniku”. 

Niezwykły sąsiad

Główna bohaterka Halszka właśnie przeprowadziła się z rodzicami oraz babcią do domu poza miastem. Ostatnio w jej życiu sporo się zmienia – mama dziewczynki jest w ciąży i Halszka zostanie wkrótce starszą siostrą. Poza tym, bohaterka bardzo przeżywa odejście dziadka, który był jej najlepszym przyjacielem.

Gdy rozpakowuje się w domu z czerwonej cegły i próbuje zmierzyć z nową rzeczywistością, odkrywa pewien sekret. Okazuje się, że będzie mieć teraz bardzo niezwykłego sąsiada. Sąsiada, który prawdopodobnie według wielu dorosłych wcale nie ma prawa istnieć…

Pokonywanie strachu

Boim, bo o nim mowa, to najprawdziwszy skrzat. Mieszka w dziupli lipy i ma pewną niezwykłą umiejętność. Boim potrafi wyczuć strach innych. Sam też jest bardzo niepewny i lękliwy. Halszka znajduje z nim jednak silną nić porozumienia. Choć czegoś bardzo się obawia, nie ma oporów przed poznawaniem nowych osób.

Zabiera Boima ze sobą na plac zabaw, gdzie spotyka miejscowe dzieci. Okazuje się, że wiele z nich się czegoś boi. Ze wsparciem skrzata, Halszka pomaga rówieśnikom pokonać obawy i przekonać ich, że warto mierzyć się ze swoimi ograniczeniami.

Kiedy podstawą jest rozmowa

,,Boim oswaja lęk” to pięknie ilustrowana przez Iwonę Klimaszewską książka dla najmłodszych. Przywodzi na myśl ponadczasowe opowieści, takie jak np. ,,W Jeżynowym Grodzie”, które wzbudzają w czytelniku poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie oferując wiele realnych wątków, z którymi mogą utożsamić się mali odbiorcy.

Halszka z przestraszonej i zrezygnowanej dziewczynki, staje się bohaterką z wieloma przyjaciółmi, ceniący ją za szczerość oraz pomoc, której im udzieliła. Uszczęśliwiła ona wiele dzieci, udowadniając im, że podstawą jest rozmowa, podczas której można rozwiązać większość problemów.

Jestem przekonana, że ,,Boim oswaja lęk” będzie lekturą, która pomoże wielu dzieciom w pokonywaniu ich straszków. Niezależnie od tego, czy nie czujemy się pewni skacząc z innymi w gumę, grając w piłkę nożną czy przebywając w ciemnych pomieszczeniach – przygody Halszki pomagają uwierzyć, że to dzięki odważnym decyzjom, możemy tworzyć piękne wspomnienia.

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/boim-oswaja-lek-28437.html


Poprzedni wpis
Visa tranzytowa – recenzja komiksu drogi
Następny wpis
Lego Orchid – recenzja klocków dla każdego
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, babcia, blog książkowy, Boim oswaja lęk, dziadek, Iwona Klimaszewska, jak pokonać strach, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, książki dla dzieci, książki o przeprowadzce dla dzieci, książki o strachu dla dzieci, lęk, przeprowadzka, recenzje książek, skrzat, skrzaty, śmierć dziadka, strach, Wydawnictwo Zielona Sowa, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja