➜ Tytuł: Przerysowani. Komiksowe opowieści o narkotykach
➜ Autorzy: Edyta Bystroń, Daniel Chmielewski, Rafał Szłapa, Paweł Garwol, Krzysztof Gawronkiewicz, Łukasz Godlewski, Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski, Michał Siromski, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke
➜ Wydawnictwo: Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów, Fundacja Z Wyboru
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Tematyka uzależnień pojawia się w edukacji dziecięcej dość wcześnie. Można odnieść wrażenie, że z każdym rokiem coraz szybciej młodzi ludzie uświadamiani są o niebezpieczeństwach do jakich prowadzą nałogi. Nie ma co się dziwić – zagrożeniem nie jest bowiem tylko hazard czy alkohol, ale bliższe dzieciom i nastolatkom media społecznościowe, gry oraz dopalacze. Często jednak jedno uzależnienie prowadzi do drugiego. Trzeba mieć świadomość jak nałóg może oddziaływać na ludzi i ich życie oraz dlaczego warto trzymać się od niego jak najdalej.
Właśnie dlatego uważam za słuszne powstawanie takich książek jak ,,Przerysowani”. Jest to zbiór dziewięciu komiksowych historii opartych na prawdziwych wydarzeniach, w których można przeczytać o uzależnieniu narkotykami. Wydawcami jest Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów oraz Fundacja z Wyboru. W projekt zaangażowali się tacy twórcy jak: Edyta Bystroń, Piotr Wojciechowski, Tomasz Niewiadomski, Michał Siromski, Daniel Chmielewski, Rafał Szłapa, Paweł Garwol, Krzysztof Gawronkiewicz, Łukasz Godlewski, Grzegorz Janusz, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński oraz Zvyrke.
Album o uzależnieniu od narkotyków
W dziewięciu graficznych opowieściach przytaczane są mniej oraz bardziej złożone historie, które w większości mają to samo przesłanie – zażywanie narkotyków nigdy nie wiąże się z happy endem. Bez względu na to czy autor wybrał bezpośredni sposób komunikacji, a narratorem uczynił swojego bohatera czy może jest to symboliczna opowieść, która ukazuje tylko zarys problemu – każdy z rozdziałów ma na siebie inny pomysł, co czyni cały album ciekawym doświadczeniem dla czytelników w różym wieku.
W ,,Przerysowanych” przeczytacie m.in. o chorobie dziewczyny pozbawionej w domu miłości, zaburzeniach maniakalnych, wzlotach i upadkach bohaterów, poszukujących ukojenia w muzyce czy historiach z podwójnym dnem, gdzie jedna z postaci wyciąga pomocną rękę do drugiej.
Zatracając się w uzależnieniu
Nie wszystkie realizacje można uznać za wybitne, ale z pewnością każda jest na swój sposób wartościowa. Szczególnie zapadła mi w pamięć opowieść o Kacprze – dobrze narysowana i świetnie poprowadzona narracyjnie. Poruszająca i przede wszystkim trafiająca tam, gdzie powinna. Pozwala na moment uwierzyć, że wszystko kończy się dobrze, żeby już za chwilę dać do zrozumienia, że w przypadku narkotyków nie ma pół środków. Wystarczy raz ulec nałogowi, żeby wywrócić całe dotychczasowe życie do góry nogami.
Ciekawym eksperymentem jest także ,,Gra w życie” – komiks w formie kafelków przypominających grę planszową. Przedstawia alternatywne życia głównego bohatera. W zależności od tego czy zdecydujemy się podążać wzrokiem w prawo czy w dół – czeka go inny los. Co więcej, bez względu na to jakie dzieciństwo będzie miała postać, może odnieść finalnie sukces jak i sromotną klęskę, zatracając się w uzależnieniu.
Dla kogo jest to komiks?
,,,Przerysowani” to pozycja, która powinna być tematem rozmów w klasach licealnych oraz starszych klasach w podstawówce. Pokazuje nałóg z perspektywy młodych osób – ciekawych świata i nowych doświadczeń, którzy pewnego dnia po prostu się pogubili i dali wciągnąć w coś, co bardzo prosto może ich pokonać.
Polecam ,,Przerysowanych” czytelnikom powyżej 15 roku życia.
Link do strony projektu: https://www.przerysowani.pl/