Lucy. Nadzieja – recenzja komiksu

Tytuł: Lucy. Nadzieja
Scenariusz: Patrick Norbert
Rysunki: Tanino Liberatore
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kim była Lucy? Jej ciało odnaleziono 24 listopada 1974 roku w Etiopii. Otrzymała imię zainspirowane piosenką Beatlesów ,,Lucy in the Sky with Diamonds”, którą świętowano w obozie archeologów to niezwykłe znalezisko. Lucy stała się bowiem jedną z najważniejszych przedstawicielek gatunku Australopithecus afarensis, żyjącą w Afryce około 3,2 miliona lat temu.

Historia o człekokształtnej Lucy

Pozwoliła potwierdzić teorię ewolucji człowieka i sama stała się symbolem człowieczeństwa. Od tego czasu inspiruje nie tylko naukowców czy archeologów, ale także artystów z całego świata. Do tego grona dołączył również duet niezwykle utalentowanych – Patricka Norberta oraz Tanino Liberatore.

,,Lucy. Nadzieja” to ich komiksowy album zrealizowany z niezwykłą precyzją i wyobraźnią. Opowiada sfabularyzowaną historię Lucy, która zaskakująco przypomina losy innych, zupełnie ludzkich bohaterów.

Macierzyństwo i miłość

Muszę przyznać, że ta pozycja wyjątkowo mocno na mnie podziałała. Bardzo możliwe ze względu na fakt, że sama mam w domu miesięczne dziecko, a ,,Lucy. Nadzieja” opowiada w dużej mierze o relacji między matką a bezbronnym niemowlęciem. Czytelnik powinien liczyć się z tym, że komiks z reporterską wręcz skrupulatnością oddaje niebezpieczeństwa, które czyhają na bohaterów w otoczeniu dzikiej i bezlitosnej przyrody.

Ciężarna Lucy na skutek burzy rozłączyła się ze swoimi pobratymcami i była zmuszona wędrować w samotności. Wkrótce napotkała grupę podobnych, a jednak innych niż ona człekokształtnych. Wydawali się jej znacznie bardziej rozwinięci i agresywni zarazem. Obserwowała ich z ukrycia. Szczególnie zainteresował ją samiec o imieniu Adam, którego wygnano za próbę przejęcia władzy.

Fundament człowieczeństwa

W ,,Lucy. Nadzieja” mamy do czynienia z bohaterką, która nie czuje się związana ze swoją grupą. Wydaje się być bardziej skłonna do refleksji niż oni – inaczej reaguje także na otoczenie. W Lucy twórcy komiksu ujęli pierwsze oznaki człowieczeństwa. Obdarzyli ją nie tylko zwierzęcymi instynktami, ale również nauczyli kochać, ufać i wyciągać wnioski.

To niezwykła, bardzo emocjonalna opowieść, która dla czytelników będzie nie tylko cenną lekcją historii, ale i poruszającym świadectwem tego, co ukryte jest w każdym człowieku, a o czym często nie pamiętamy. Lucy przypomina jak ważna jest walka o przetrwanie, a jednocześnie towarzystwo kogoś zaufanego. Bez względu na to czy jest się istotą człekokształtną, zwierzęciem czy człowiekiem – poczucie bezpieczeństwa i wsparcie innych to fundament funkcjonowania.

Polecam ten niezwykle ilustrowany i opowiadany komiks, będący na granicy poezji, reportażu oraz pozycji popularnonaukowej. Jestem przekonana, że na długo pozostanie w pamięci każdego czytelnika powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/438-lucy-nadzieja.html


Poprzedni wpis
Misiu, wróć – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Krecie Miasto – recenzja książki ekologicznej dla dzieci
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja